Duy be Çankırı! Şerif Taytıs uçuş kararı almış!

Havadaki ısının her geçen gün giderek düştüğü şu günlerde, ülke gündemi ile birlikte Çankırı gündemi de meteorolojinin aksine "ısınmaya" yüz tuttu.

Derler ya "perşembenin gelişi çarşambadan bellidir" diye! Adım adım Haziran ayına, ülke genelinde yapılacak olan genel seçim takvimine doğru hız alıyoruz.

Genel seçimde milletvekili aday adayı olacaklar için MHP'de teşkilatlar bazında istifalar 31 Aralık tarihi itibari ile sonlandı. Ak Partide ise bu tarih 15 Ocak!

Anlayacağınız mevcut il başkanları ve de teşkilatlarda görevli partililer (şayet milletvekili aday adayı olacaklarsa) 15 Ocak'a kadar istifa etmeleri gerekiyor.

14 Ocak'ta Ankara'da yapılacak Ak Parti İl Başkanları toplantısı ile birlikte başta Çankırı İl Başkanı Av. İdris Şahin olmak üzere birçok il başkanı ve teşkilat yöneticisi görevlerinden istifa etmek zorundalar.

Edindiğim bilgilere göre Av. İdris Şahin'in istifa mektubu cebinde! Şahin'in istifası ile boşalacak olan koltuğa ise kimin oturacağı bugünlerde Çankırı'da konuşulan konuların başında geliyor dersem olayı abartmış sayılmam!

Konuyla ilgili bilgi edinme adına yaptığım telefon diplomasilerinde öne çıkan üç isim var: Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Boz ve il yönetiminden Kadir Şimşek ile Salim Çivitcioğlu. Doğaldır ki Av. Erkan Köroğlu'nu da atlamayalım.

Bu arada şunu da belirteyim, Ak Parti'de boşalan koltuklar daha öncesinde yönetim kurullarınca yapılan kapalı oylama ile belirleniyordu. Ancak yapılan tüzük değişikliği ile bu yetki şimdi Genel Merkez'de!

Anlayacağınız yarış Çankırı'da hangi zeminde yaşanırsa yaşansın, son kararı Ak Parti Genel Merkezi verecek!

Her zaman olduğu gibi "ibre kimden yana" diye sorduğunuzu işitiyorum!

Biraz beklemeye ne dersiniz!

*  *  *

Yine seçim gündemi ve yine aday adaylarından yazıya devam edelim isterseniz!

Hepinizin bildiği gibi Çankırı Valisi Şemsettin Uzun (nam-ı diğer Şerif Taytıs) Haziran ayında yaş haddinden emekliye ayrılarak görevden ayrılacaktı!

Ancak "kuşlarımın" verdiği yeni bilgi beni çok şaşırttı! Sıkı durun şimdi sizler de şaşıracaksınız...

Şerif Taytıs Mart ayında "veda" ediyor!

Sanmayın ki "torba yasa"ya eklenen bir madde ile 3 ay önce erken emekli olacak!

Şerif Taytıs, Adıyaman cemaatinden "el" almış! Trabzon'dan milletvekili aday adayı olacak...

Çok mu sevindiniz!

Sizi bilmem ama ben şaşkınlık içerisindeyim... Sevinsem mi, üzülsem mi henüz karar veremedim...

Çankırı Valiliği koltuğundan "gitmesi" yönünde sevinsem de, şeşkaza TBMM çatısı altında "yemin" ederken görme ihtimali karşısında kilitlenip kalıyorum!

Hangi partiden mi?

Nereyi layık görürdünüz! Tabii ki Ak Parti'den...

Recep Tayyip Erdoğan da Şerif Taytıs'ı Trabzon'dan listeye yerleştirirse...

Yerleştirir mi yerleştirir! Sonrası! İndağı'nda toza dumana karışan 4.7 milyon tl'nin sahibi YÜ-KO İnşaat da Taytıs'a "seçim sponsoru" olur mu olur! Böylelikle Taytıs Meclis'e girer mi girer!

Bana bişeyler olmaya başladı!

Daha fazla ileriye gidemeyeceğim! Kötüleşmeye başladım! Midem fena bulandı! Galiba kusuyorum...

*  *  *

Hafta içerisinde "Gerede Kavşağındaki Çankırı tabelası indi" başlıklı bir haber yaptık...

Aman Allah'ım... Şayet ilave yazılar yazılmadıysa konuyla ilgili olarak tam tamına dört (4) adet köşe yazısı kaleme alındı! Ama lehinde ama aleyhinde...

Bu haberden yaklaşık 48 saat sonra bu kez "Discovery Channel Bayramören'e geliyor" diye başka bir haber yaptık! İlk kez Sözcü18 sayfalarından kamuoyuna duyurulan haber, bir gün sonra ülkedeki tüm haber sitelerinin sayfalarında yer aldı... Ancak ne hikmetse Çankırı güruhunda "tık" yok!

Görebildiğim kadarıyla "tek" bir yazı kaleme alındı konuyla ilgili! Haber Merkezi olarak dünya belgesel kanallarının "bir numarası" olan kanalın çekim ekibi, "istenilen kalitede görüntü alınamama riski" nedeniyle ilerleyen bir tarihe erteledi Bayramören programını.

Yaşanan son olumsuz gelişme ile birlikte, birbiriyle kıyaslanmayacak ölçüde değerlendirilmesi gereken iki olay, Çankırılı tarafından (özellikle Çankırı Platformu olarak bilinen web sayfasında) hiç de haketmedikleri ölçülerde tartışıldı (daha doğrusu tartışılamadı) (!)

Galiba tartışmak için "berigeçeli" değil de "ötegeçeli" olmak gerekiyor!

Orada mısınız "berigeçeliler" (!)

*  *  *

Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş'a bu sayfalardan yönelttiğim "sorular" hala yanıt bulmuş değil!

Sayın Rektör Savaş ile önceki yılın son haftasında İstanbul'da ÇANDEF Kongresinde karşılaştık. Sayın Rektör, Üniversite ile ilgili olarak gündeme getirdiğimiz konu başlıklarından hayli rahatsız olmuş olacak ki, "eski kıvamında" değildi şahsımıza karşı!

Hiç önemli değil! Yaşadığım bu durum ne ilk ne de son olacak...

Bu soruları tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Bununla birlikte, "üniversite" ile ilgili olarak yaptığımız haberlerde "okuyucu" olarak yapılan bazı yorum sahiplerinin gündeme taşıdığımız konularla birlikte bilinen olayların çok daha ötesinde "olumsuz" bilgilere sahip olduklarını düşünüyorum.

Bu köşeden üniversite ile ilgili elinde bilgi olan "yorum sahibi" okuyucularımıza çağrıda bulunma ihtiyacı hissediyor ve "Lütfen elinizdeki bilgileri benimle paylaşınız!" diyorum...

Soba üzerinde patlayan mısırla birlikte sıcak yuvalarda huzur dolu günler dileğiyle...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
4 Yorum