E-80de canlar Allaha emanet!

E-80'de canlar Allah'a emanet!

E-80 güzergahında bulunan Ilgaz'a bağlı Çörekçiler köyü yakınındaki duble yol

çalışmasının bugünkü durumu sürücüler için büyük tehlike arzediyor. Kış mevsiminin yaşandığı şu günlerde E-80 üzerinde duble yol çalışmalarını sürdüren müteahhitlerin tamamı şantiyelerini kapatarak faaliyetlerini durdurmaları sebebiyle yarım kalan çalışmalar E-80 üzerinde seyahat halindeki sürücüler ve araçlar için büyük tehlike arzediyor.

Sözcü18.com haber merkezinin bölgede yaptığı haber turunda Ilgaz yönünden Kurşunlu istikametine doğru seyir halindeyseniz, Çörekçiler köyüne varmadan yolun sol tarafı yer yer bir metreye ulaşan menfezle kaplı! Çalışmaların başlangıç noktasındaki rahatsız edici viraj Kurşunlu yönünden gelen araç ve sürücüleri için büyük tehlike yaratacak boyutta!

MÜTEAHHİTLERİN PARASI DA ÖDENMEDİ
Bu arada Sözcü18.com haber merkezinin konuyla ilgili yaptığı araştırmada, ilginç bilgilere de ulaşıldı. Karayolları ile iş yapan müteahhitlerin sezonu Ekim ayında kapattıkları, ancak Çankırı ili sınırları içerisinde iş yapan müteahhitlere "İşleri bitirmek zorundasınız!" telkini yapılırken "bütçede para olmaması" nedeniyle ödemeler gerçekleştirilmedi. Mevcut durum karşısında yol çalışmalarını sürdüren müteahhitler mali açıdan zor günler yaşarken, işe başlamadan önce yaptıkları programları da bozmak zorunda kaldılar.

Konu ile ilgili olarak bölgede iş yapan firmalardan birisinin yetkilisi ile yaptığımız görüşmede "Biz şantiyelerimizi Ekim ayı içinde kapatmayı planlamıştık. Ancak yapılan baskılarla işi bitirme yönünde 2010 yılı bütçesine ait hesaplardan alınmak üzere çalışmalar yaptık. Bu arada bizim kasamızdaki nakitimiz de tükendi. İdare de bize para ödemeyince hem çevremize hem de bizlere iş yapan taşeron firmalara borçlandık. Şimdi 2010 yılı bütçesinden bizlere ayrılan ödeneğin hesaplara geçmesini bekliyoruz. Çalışmalara Mart ayı başında yeniden başlayacağız" şeklinde konuştu.

OLUŞACAK KAZALARDA YAŞAMINI YİTİRECEKLERİN HESABINI KİM VERECEK?
Yol yapım çalışmalarını yapan müteahhit "para alamadım işi yapamadım" derken, fotoğraf karelerine yansıyan böylesi görüntülerin sebebiyet vereceği kazalarda canından ve malından zarar görenlerin hesabını kim verecek? Siyasi iktidar ve onların bürokratları "iş yapıyoruz" görüntüsü altında hem işi yaptırdığı müteahhidi ezecek, müteahhid zor durumda olduğu için yapması gerekeni layıkıyla yerine getiremeyecek, sonuçta E-80 üzerinde seyahat eden araç ve sürücüleri yaşamlarını riske atacaklar!

Çok işimiz var çooook! Saldım çayıra mevlam kayıra...

YAPRAKLI YOLU ÖDENEK OLURSA TAMAMLANACAK!
MHP Çankırı Milletvekili Ahmet Bukan'ın  TBMM'de Ulaştırma Bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında Bakan Binali Yıldırım'a “Ankara-Çankırı arasındaki 70 Km’lik yol 6 senedir niye bitmemiştir? Bunun sebebi nedir? Bu yol ne zaman bitecektir" şeklindeki soruya ilaveten "Çankırı-Yapraklı arasındaki yol çalışmaları ne zaman tamamlanacaktır?" şeklinde iki soru yöneltti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, milletvekili Bukan'ın sorularını “Ankara-Çankırı yolunda Esenboğa Havalimanı ayrımı Akyurt kesiminde yol yapım çalışmalarına 2003 yılı öncesi başlanmıştır. 2003 sonrası Acil Eylem Planı kapsamına alınan 70 km’lik kesimde hızlı bir şekilde bölünmüş yol çalışmalarına devam edilmiştir.

2003/2009 yılları arasında 58 km’lik kesim bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır. Çalışmalar esnasında Tekebelinde meydana gelen heyelanlar nedeniyle proje hattı değiştirilmiş ve 12 km’lik kesim 2009 yılında bitirilmiştir. 2010 yılı içerisinde 12 km’lik kesimin bölünmüş yol olarak bitirilmesi planlanmış olup Ankara-Çankırı yolunun tamamı bölünmüş yol haline getirilecektir.

Çankırı-Yapraklı yolu 29 km uzunluğunda olup yapımı ihaleli olarak devam etmektedir. 2008 yılı sonu itabariyle 4 km’si bölünmüş yol, 14 km’si tek yol olarak, 2009 yılında ise 5 Km’si tek yol olarak tamamlanmıştır. 2010 yılında yeterli ödenek temin edilmesi halinde yolun geri kalan 6 km’lik kısmın tek yol olarak tamamlanması hedeflenmektedir.” şeklinde yanıtladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler