Eczaneler bugün kepenk kapattılar!

Eczaneler bugün kepenk kapattılar!

İlaç Fiyatları Kararnamesi ile 2 bin 304 ilaçtan 691'inin

fiyatında indirime gidilmesi, eczacıları kepenk kapatma eylemine götürdü. Bu gün Türkiye genelinde kepenk kapatacak olan eczacılar, nöbetçi eczaneleri açık tutarak vatandaşın mağdur olmasını engelleyecek. Nöbetçi eczaneler gece boyunca da hizmet vermeye devam etti.

18 Eylül'de yayımlanan İlaç Fiyatları Kararnamesi ile 691 ilacın fiyatında indirim yapıldı. Uygulama 4 Aralık'tan itibaren başlıyor. Bu durum, kar oranlarında düşme yaşayacak olan eczacıları harekete geçirdi. Kepenk kapatma kararı alan eczacılar bu karara nöbetçi eczaneleri dahil etmedi. İstanbul genelinde nöbetçi eczaneler gece boyunca hizmet vermeye devam etti. Gün içinde de nöbetçi eczanelerin sayısının artırılacağı öğrenildi.

Nöbetçi eczanelerin bilgisine 'nobetieczaneler.com' adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak bu liste bazı iller için geçerli. Mesela listede Çankırı'daki nöbetçi eczanelerin listesine ulaşmak mümkün değil!

İLAÇ FİYAT KARARNAMESİNDE DEĞİŞİKLİK
Türkiye'de jeneriği olan orijinal ve jenerik ilaçların fiyatları, ilaç fiyatlarının en ucuz olduğu 5 Avrupa ülkesindeki referans fiyatın en fazla yüzde 66'sı kadar olacak.

Bakanlar Kurulu'nun Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararı, Resmi Gazetenin dünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, Türkiye'de jeneriği olan orijinal ve jenerik ilaçların fiyatları, ilaç fiyatlarının en ucuz olduğu 5 Avrupa ülkesindeki referans fiyatın en fazla yüzde 66'sı kadar olacak. Bu oran daha önceki düzenlemede yüzde 60 olarak öngörülüyordu.

Düzenlemeye göre, referans fiyat uygulamasından muaf olup fiyatlandırılması daha sonra Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak tebliğle belirlenecek ürünler ise şöyle:

-20 yıldan eski olup da depocuya satış fiyatı 6.79 TL ve altında olan ilaçlar
-Depocuya satış fiyatı 3.56 TL'nin altında olan bütün ilaçlar
-Reçetesiz ilaçlar
-Kan ürünleri
-Tıbbi mamalar
-Radyofarmasötik ürünler,
-Enteral beslenme ürünleri,
-Geri ödemede olmayan ilaçlar.

Yeni düzenlemeyle depocuya satış fiyatı 6.79 TL'nin üzerinde olup 20 yıllık ürünler için uygulanacak referans fiyat uygulaması 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olacak.

Kararnameyle getirilen düzenlemeler 5 iş günü sonra yürürlüğe girecek.

Söz konusu düzenlemenin, ilaç sanayi ile ilgili Bakanlıkların yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonunda, ilaç fiyatlarındaki düşüşler konusunda ortaya atılan sorunların giderilmesi amacıyla getirildiği açıklanmıştı. (Ajanslar)
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler