• BIST 115.748
  • Altın 391,165
  • Dolar 6,8651
  • Euro 7,7192
  • Ankara 25 °C
  • İstanbul 26 °C
  • İzmir 30 °C
  • Çankırı 23 °C
  • Antalya 29 °C
  • Muğla 25 °C

Erdoğan açıkladı: 1 Haziran'dan itibaren çok sayıda yasak kalkıyor

Erdoğan açıkladı: 1 Haziran'dan itibaren çok sayıda yasak kalkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla ilgili bir açıklamada bulunmazken, pazar günleri 65 yaş ve üzerindekilerin yine pazar günü saat 14:00 ile 20:00 arasında sokağa çıkabileceğini belirtti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs yasaklarıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. 65 yaş üstüne yönelik sokağa çıkma yasağının devam edeceğini söyleyen Erdoğan, "20 yaş altıyla ilgili uygulamayı da 18 yaşa indiriyoruz" dedi.

Erdoğan, 1 Haziran'dan itibaren şehirler arası seyahat yasağını kaldırılacağını ve restoran, kafe, pastaneler, spor salonu gibi birçok işletmenin de yeniden açılacağını belirtti.

Erdoğan'ın yasaklara ilişkin yaptığı açıklamalar şöyle:

"Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz."

"İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve bakım evleri 1 Haziran’da açılacak."

"Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca takip edilecek."

"65 Yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek."

"İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir."

"20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba-Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak."

"1 Haziran’dan itibaren restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır."

"Turizm tesislerinin bünyesinde işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendireceğiz."

"Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran’da faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran’da açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır."

"Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır."

"Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren faaliyetlerine başlayabilecek."

"Açık havada konserler yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecektir. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır."

  • Yorumlar 0
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940