Erdoğan'dan Biden'a yanıt: Milli güvenliğimiz için olağanüstü tehdit

Erdoğan'dan Biden'a yanıt: Milli güvenliğimiz için olağanüstü tehdit

Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni'nde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Gerginliğin artarak bölgeye yayılması ihtimalinden endişeliyiz." dedi.

CUMHURBAŞKANI ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni'ne katılıyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şu şekilde:

"Türkiye, Afrika ve Afrika halklarına asla sırtını dönmedi. Kıtadaki özgürlük hareketlerini güçlü bir şekilde destekledi. Tüm Afrika’daki Büyükelçilik sayımızı 44’e çıkardık. Ankara’da 38 Afrika ülkesine ev sahipliği yapmaktan ayrıca gurur duyuyoruz.

Ticari ve ekonomik işbirliği anlaşmamız olan ülke sayısı 48'i buldu. Yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşması olan ülke sayısı 32'ye çıktı. Afrika ile her alanda ilişkilerimizin günden güne geliştiğini büyük bir mutlulukla müşahede ediyoruz.

"TAHIL SEVKİYATI İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR"

Afrikalı bazı liderlerin Rusya-Ukrayna savaşında barışçıl girişimlerine önem veriyorum. Karadeniz girişimi ile gıda krizinin daha da derinleşmesinin önüne geçtik. 33 milyon ton tahılın boğazlarımızdan güvenle taşınmasını temin ettik. Ancak tüm samimi çabalarımıza rağmen, Afrikalı kardeşlerimizin tahıldan arzu ettiğimiz miktarda faydalanamadığını biliyoruz. Bu rahatsızlığımızı muhataplarımıza ilettik. Eski kolonyal alışkanlıklar burada da devreye girdi. Batılı zengin ülkeler tarafından sıkıntılar yeterince dikkate alınmadı. Sayın Putin'le temaslarımızda kaygıların giderilmesi için neler yapabileceğimizi değerlendirdik. İlk etapta 1 milyon ton tahılın kıtaya ulaştırılması için görüşmelerimiz sürüyor.

İSRAİL-FİLİSTİN GERİLİMİ

İsrail ile Filistin arasında meydana gelen hadiseler hepimizi derinden sarstı. Bölgeye gerginliğin yayılması ihtimalinden endişeliyiz. Camilerin, hastanelerin bombalanması gibi saldırıları kabul etmediğimizi ve asla etmeyeceğimizi açıkça söylüyorum. Gazze'deki insani durumu kötüleştiren abluka bölgeyi hassas bir noktaya getiriyor. Tüm dünyaya sesleniyorum. 360 kilometrekareye sıkışmış 2 milyon insanın elektriğini, gıdasını, yakıtını kesmek en temel insan haklarının ihlalidir. Gazze halkının toptan cezalandırılması sadece sorunu büyütecek, daha fazla acıya, gerilime, gözyaşına sebep olacaktır.

ABD VE İNGİLTERE'YE UÇAK GEMİSİ TEPKİSİ

İsrail yönetiminin Refah'tan insani yardım geçişlerine izin vermesi gerekiyor. İnsani yardım uçağımızı bu sabah gönderdik. Bölgeye ilk yardım kargosunu götüren uçağımız bugün saat 12:00 itibarıyla havalimanına indi. AFAD bölgeye sevkle ilgili hazırlıkları sürdürüyor. Biz yaparken, BAE, Katar yaparken, aynı şekilde Suudi Arabistan bunları yaparken ABD buraya uçak gemisi göndermeyi, İngiltere uçak gemisi göndermeyi konuşuyor. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde acaba bunlar var mı? Gazze'de yerle yeksan edilen, kadın, çocuk, anne hepsi yok edildi. Bundan kimse dertlenmiyor.

Biz dertliyiz ama. Kardeş Mısır makamları ile Gazze'ye insani yardımları ulaştırmaya devam edeceğiz. Filistin'e insani yardımların kesilmesi yeni bir utanç lekesi olarak bu kararı alanların alnına yapışmıştır. Tüm tarafları önce ateşkesi sonrasında ise kalıcı barışı görüşmeye davet ediyoruz. Gerek şahsım, gerek Dışişleri Bakanım, gerekse MİT Başkanım, rehineler başta olmak üzere krize çıkış yolu için temaslarımızı sürdürüyoruz.

ERDOĞAN'DAN BIDEN'A YANIT

Gazze şu an itibarıyla mazlumdur, mağdurdur. İsrail'in böyle bir mazlum durumu söz konusu değil. ABD Dışişleri Bakanı (Blinken), 'İsrail'e bir Yahudi sıfatı ile yaklaşıyorum' diyor. Bunu söylediğinde sana karşındakiler de ben de 'bölgeye bir Müslüman sıfatı ile yaklaşıyorum' derse ne diyeceksin? Biz Yahudi, Türk, şu bu demiyoruz. Ya karşındakine insan sıfatı ile yaklaşacaksın.

Ülkemdeki İsrail Büyükelçiliklerini her türlü koruma altına aldık. Her şey olabilir bu tür dönemlerde. ABD Başkanı'nın Suriye konusundaki yaklaşımını biz de kendilerinin bölgedeki faaliyetleri için ifade ediyoruz. ABD'nin bu ülkedeki faaliyetleri Türkiye'nin milli güvenliği için olağanüstü tehdit mahiyetindedir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler