• BIST 99.785
  • Altın 275,654
  • Dolar 5,7492
  • Euro 6,3925
  • Ankara 7 °C
  • İstanbul 15 °C
  • İzmir 19 °C
  • Çankırı 8 °C
  • Antalya 18 °C
  • Muğla 18 °C

Eski Yargıtay üyesi Abdurrahman Kavun'a hapis cezası!

Eski Yargıtay üyesi Abdurrahman Kavun'a hapis cezası!
Balyoz kumpası kararını onayan dönemin Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyelerinden eski hakim Abdurrahman Kavun hakkında karar verildi.

Balyoz kumpası kararını onayan dönemin Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyelerinden eski hakim Abdurrahman Kavun'a örgüt üyeliğinden 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde görülen davanın bugünkü 7'inci celsesinde Osmaniye Cezaevi'nden SEGBİS'le bağlanan ve esas hakkında mütalaaya karşı savunmasını yapan Abdurrahman Kavun, "Tanrım bu kadar yükü benim zayıf omuzlarıma neden yükledi anlamadım. Gerek Tanrı'ya inancım, gerek hukuka saygımdan dolayı cüzi irademin hakkını verme adına savunma yapmak istiyorum" dedi.

“BU DOSYADA ELİMDEN GELENİ YAPTIM”
Sadece Balyoz davasından yargılandığını belirten Kavuncu, şöyle devam etti:

"Madem bundan yargılanıyorum, Balyoz dosyasının bir suretinin dosyaya konması gerekirdi. Binlerce klasör konamayacağı için keşke tarafsız bir heyete verilerek, nasıl bir karar alacakları sorulsaydı. Biliyorum, bizde jürilik sistemi yok. Önüme gelen bu dosyada elimden geleni yaptım ve böyle bir karar çıktı. Sanılıyor ve deniyor ki, gelen karar olduğu gibi onaylandı. Oysa kararı 88 sanık açısından bozduk. Keza Anayasa Mahkemesi'nin bozma kararından sonra davanın beraatle sonuçlandığı öne sürülüyor. Bu vahim bir iddiadır, çünkü karar 7 kişi için temyiz edilmiştir ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde derdesttir. Bu ne anlama geliyor? 'Evet bu dosyada hala darbe teşebbüsünün izleri var' deniyor."

“YARGIÇLARIMIZ GİDİP GENELKURMAY BAŞKANI YAŞAR GÜLER'İN ÇAYINI, KAHVESİNİ İÇSİN…”
"Derdest bir dava hakkında konuşmak etik değil, ama anlatmam gerekiyor" diyerek, Balyoz dosyasını nasıl inceledikleri, hangi "delilleri" esas aldıkları ve kimler hakkında neden beraat kararı alındığı konularında bilgi veren Kavun, şu iddiada bulundu:

"Bu dava bittikten sonra yargıçlarımız gidip Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'in çayını, kahvesini içsin, 'Bu darbe planı gerçekleşse size ne yapacaklardı?' diye sorsunlar. Devlet tecrübesiyle tanıdığım Sayın Güler gerçeği gizlemez, tepki göstermez. Nezaketle, 'Beni de derdest edilecekler arasında görecektiniz' diyecektir."

“BİRİLERİNİN ÖNCELİKLE O RAPORLARIN SAHTE OLDUĞUNU İSPATLAMASI…”
Kavuncu, dijitallerde neden TÜBİTAK raporuna itibar ettiklerini de şöyle açıkladı:

"TÜBİTAK dün de bugün de güvenilir kurumdur. Benim hayatımda gördüğüm ikinci TÜBİTAK raporu buydu. Onların raporuna itibar etmememizin mantıklı izahı yoktu. Bilirkişi hakkında 2016'da dava açıldı, ama örgüt üyeliğinden değil, sahte bilirkişi raporu hazırlamaktan. Bu dava da derdest. Birilerinin öncelikle o raporların sahte olduğunu ispatlaması sonra bu sahtecilikle benim irtibatımı koyması gerekirdi."

Kavuncu, savunmasını şöyle tamamladı:

"Ben şeytanı kutsamıyorum. FETÖ denilen yapıyla bağım olmadığını, hukuka bağlı olarak vicdanımla karar verdiğimi anlatmaya çalışıyorum."

MAHKEME KARARINI VERDİ
Mahkeme, Balyoz kumpası kararını onayan dönemin Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyelerinden eski hakim Abdurrahman Kavun'a örgüt üyeliğinden 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi ve tutukluluğunun devamına oy birliğiyle karar verildiğini açıkladı.

Karardan sonra Abdurrahman Kavun, "Teşekkür ederim" dedi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940