FED faiz kararını duyurdu

FED faiz kararını duyurdu

ABD Merkez Bankası (FED) bugünkü toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faizi 23 yılın zirvesinde sabit tutma kararı aldı.

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugünkü toplantısından federal fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı çıktı. Karar, oybirliğiyle alındı.

FED, üst üste dördüncü toplantısında da faizi değiştirmemiş oldu.

Piyasa beklentisi de bugünkü toplantıda faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

FED'in sonraki faiz kararları, 20 Mart ve 1 Mayıs tarihlerinde açıklanacak.

FED, Mart 2022'den bu yana yaptığı 16 toplantının 11'inde toplamda 525 baz puanlık faiz artışına imza attı. Faizler 23 yılın zirvesinde bulunuyor.

ABD'de yıllık tüketici enflasyonu, Haziran 2022'de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981 sonrası en yüksek seviyeyi görmesinin ardından Haziran 2023'te yüzde 3’e gerilemişti ancak aralıkta yüzde 3,4 oldu. Çekirdek enflasyon da aralıkta yüzde 3,9 olarak açıklanmıştı.

FED'DEN AÇIKLAMA

Açıklamaya göre FED üyeleri, "enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2'ye doğru hareket ettiğine daha fazla güven duyana kadar faizleri düşürmeyi beklemiyor".

İstihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşılması önündeki risklerin daha iyi dengeye geldiğinin değerlendirildiği belirtilen açıklamada "Faizlerde yapılacak herhangi bir ayarlama gelen verilere, gelişen görünüme ve risk dengesine dayalı olacak" denildi.

Açıklamada ayrıca, enflasyon geçen yıl azaldığı ancak yüksek kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Karar sonrası ons altın fiyatları dalgalandı. 22.14 itibarıyla ons altın 2046 dolar ve gram altın 1996 TL seviyesinde bulunuyor.

Karar sonrası ABD borsalarında hisse senedi endeksleri negatif seyrediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler