FED piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı (27 Temmuz 2022)

FED piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı (27 Temmuz 2022)

ABD Merkez Bankası (FED), faiz kararını açıkladı. FED faizi 75 baz puan yükseltti.

ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25 - 2,50 seviyesine çıkardı.

FED, Temmuz toplantısında 75 baz puan ile beklentilere paralel bir faiz artışına gitti. Haziran ve Temmuz toplantısında yapılan 150 baz puanlık faiz artışı 1980'lerin başından bu yana en sert sıkılaşma hamlesi olarak kaydedildi.

FED’den yapılan yazılı açıklamada, FOMC’un enflasyon tehditleri konusunda çok endişeli olduğu belirtilirken, yüzde 2 enflasyon hedefine dönülmesine güçlü şekilde bağlı kalındığı hatırlatıldı. Bilanço daraltmanın Eylül ayında da planlandığı gibi hızlandırılacağı aktarıldı.

Piyasaların beklentisi de 75 baz puanlık artış düzeyindeydi.

FED, yükselen enflasyonu kontrol altına almak için sene başından bu yana kademeli olarak faiz artışına gitmişti. FED ilk olarak Mart ayı toplantısında 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti.

Mayıs ayında ise FED politika faizini 50 baz puan artırarak 2000 yılından bu yana en yüksek faiz artışını gerçekleştirmişti. Haziran ayında enflasyondaki artışa paralel olarak FED faizleri 75 baz puan artırmış yüzde 1,75'e yükseltmişti.

ALTIN VE DOLAR NASIL TEPKİ VERDİ?

Karar beklentilere paralel geldiği için kararın ardından Dolar/TL 17,90 seviyesinde işlem gördü. Doların başlıca para birimleri karşısındaki performansını izleyen dolar endeksi ise 106,8 seviyelerinde kararın ardından yatay hareket etti.

Karar açıklanmadan önce 1722 dolar seviyesinde olan ons altın fiyatı karar sonrasında 1724 dolar seviyelerinde seyretti.

Bitcoin ise karar öncesi 21 bin 600 dolar seviyelerinde bulunurken karar sonrası 22 bin dolar seviyelerinin üzerine yükseldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler