• BIST 1.208
 • Altın 483,121
 • Dolar 7,8778
 • Euro 9,2861
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 20 °C
 • Çankırı 13 °C
 • Antalya 24 °C
 • Muğla 18 °C

Gözcü mü? Sözcü mü?

Bahattin AYHAN

 

Çankırı Dergisi, Çankırı Postası gazetesi ve 3 yıldır interaktif ortamda yayın yapan Sözcü18.

Haberlerini ya da köşe yazılarını beğenelim veya beğenmeyelim, sübjektif değerlendirme hakkına herkes sahip. İlk önce olumlu yönlerini, sonra da olumsuzlukları kısaca not edelim. Kişisel eleştiriye girmeden tamamına kurumsal olarak bakıp değerlendirdiğimizde aynayı ve yansıttığı imajı görme şansına sahip oluruz diye düşünüyorum.

Çankırı Dergisi, ayrıca gazetesi 14’er sayı çıktı. Sonrasında ekonomik nedenlerle yayınına son vermek zorunda kaldı. Dergi ve gazete olarak Çankırı’da nasıl bir dergi ve gazete çıkarılır onun öncülüğünü yaptı, ekol oldu, okul oldu, ancak ne yazık ki ekonomik nedenlerden dolayı ömrü vefa etmedi.

Çankırı Dergisi; “Dergi böyle çıkarılır, böyle olmalıdır” vurgusunu yayıncılarla birlikte dosta-düşmana öğretti. Ortaya koyduğu standardı yakalamak için yola çıkanlar da maalesef o standardı tutturamadı ve sonuç hem kendileri hem de Çankırılı okuyucu açısından hüsran oldu.

Aynı şekilde; Çankırı dergisinden sonra yayın hayatına giren Çankırı Postası gazetesi de benzer nedenlerden dolayı uzun soluklu olamadı ama, ses getirdi. Okunur ve aranır olmasına karşın Çankırı dergisinin yaşadığı benzer sıkıntılardan dolayı yayınını sonlandırdı.

Ve üç yıldır interaktif mecrada yayın hayatını sürdüren Sözcü18; inşallah daha nice uzun yıllara erişir. Uzun nefesli olması içinde bizler elimizi taşın altına koyduk. Bu demek değildir ki Sözcü18’in yayın politikasını tasvip ediyoruz. Çoğunlukla hem fikir olduğumuz konular olmakla beraber olmadığımız konular da var. İşte o dengeyi sağlayabilmek için buradayız. Farklı olmak, farklılık yaratmak cesaret ve desteğini kendimizde buluyoruz.

Farklı olacağız.

Nedir o farkımız?

Sözcü18 olarak yapılan hata, ayırım, denge gibi unsurların en aza indirilmesi ve başka meslektaşların yazmadığını, yazamadığını burada yayınlamak olacaktır. Site tüzel kişiliği yanında, siteyi yönetenlerin de etten kemikten yapılmış olduklarını, duygularının, önyargılarının, olumlu veya olumsuzluklarının olduklarını da unutmayacağız. Olaylara peşin yargı ile yaklaşmayacağız. Ne kadar çok yorum ve haber, maalesef o kadar çok sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir. Bunda elbette ki sistemin de büyük payı vardır.

Başka bir önemli gelişme de, Çankırı için kafa yoranların, emek sarf edenlerin, Çankırı sevdalılarının en az ayda bir defa birlikte olacağı toplantıları gerçekleştirme projesi Sözcü18 Genel Yayın Yönetmeni tarafından ortaya atıldı.

Bizler de yokluğu şiddetle hissedilen ve bir türlü oluşumu bugüne kadar gerçekleşmeyen böylesi bir proje önerisinden dolayı fazlasıyla heyecan duyduk. Bu proje ile Çankırı adına ‘think-thank’ yapma şansını bulacak ve gerçekleşen organizasyonun detaylarını Sözcü18 sayfalarından sizlerle paylaşacağımızın müjdesini verebilirim.

Bütün bunları yaparken karşılıklı saygı ve sevgiye önem verirken, olması gereken sınırı da zorlayanlara hakettiği dersi vermek görevimiz olacaktır.  

Saygılarımla…

Bu yazı toplam 906 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 4
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05333732940