"Gültekin Uysal köstebek... Adayları Mehmet Ağar belirledi"

"Gültekin Uysal köstebek... Adayları Mehmet Ağar belirledi"

DP Kadın Kolları Eski Genel Başkan Yardımcısı Amine İlknur Tombul, Genel Başkan Gültekin Uysal'ın, Mehmet Ağar ile yakın iletişimde olduğunu ve bunun CHP yöneticileri tarafından bilindiğini iddia etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI seçimleri sona erdi, muhalefet partilerinde sular durulmuyor. CHP'nin, altılı masadaki diğer partilerden aday gösterdiği 39 milletvekiline dair tartışmalar sürerken, CHP listesinden de 3 Demokrat Partili isim vekil olmuştu. Seçimlerin ardından "Nurcuların ve cemaatçilerin 'kadın'lar ile genel bir problemi var. Bu çok bariz. Asla modernleşmeyi kabullenemiyorlar." açıklaması yapan ve ertesi gün "Şeffaf olmayan derin bir yapı içerisinde olmamak adına, günlerdir bizim üzerimizden yürütülen kara propaganda, mobbingler ve tehditler üzerine parti üyeliğimi sonlandırmış bulunuyorum." diyerek istifa eden Demokrat Parti (DP) Kadın Kolları Eski Genel Başkan Yardımcısı Amine İlknur Tombul Odatv'ye açıklama yaptı.

Kadın kolları Demokrat Parti'yi terk etti: Nurcuların kadınla problemi var!

"MEHMET AĞAR'IN DANIŞMANI GENEL MERKEZE GELDİĞİNİ ÇAYCI BİLE BİLİR"

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın, Mehmet Ağar ile yakın iletişimde olduğunu öne süren Tombul, Ağar'ın danışmanı olduğunu söylediği Abdullah Mutlu ile ilgili "Mehmet Ağar’ın danışmanı genel merkeze sürekli gelen birisi. Bunu Demokrat Parti’nin çaycısı bile bilir. HTS kayıtlarında da çıkar" iddiasında bulundu.

"İKİ MİLLETVEKİLİNİN İSMİNİ MEHMET AĞAR VERDİ"

Tombul, altılı masada, İYİ Parti haricindeki dört partiye eşit milletvekili hakkı tanındığını ve 15 isim verilmesinin istendiğini, ancak Demokrat Parti'nin yalnızca 2 aday önerdiğini belirtti. "İki kişinin arasında Cemal Enginyurt dahi yoktu. Zaten hiç kadın vekil çıkarılmadı aralarından. Çıkan isimlerin arasında Haydar Altunbaş ve Salih Uzun vardı. Bunlar Mehmet Ağar’ın isim verdiği kişiler." ifadelerini kullanan Tombul, bu iki ismi Mehmet Ağar'ın belirlediğini iddia etti.

"CEMAL ENGİNYURT'U MEHMET AĞAR İSTEMİYORDU"

Cemal Enginyurt'un Demokrat Parti'den aday gösterilmemesinde de Ağar'ın belirleyici olduğunu öne süren Tombul, kendi adının listede olmadığını öğrenen Enginyurt'un, Kemal Kılıçdaroğlu ile birebir görüşme sonrasında, CHP listelerinden İstanbul milletvekili olarak listeye alındığını ifade etti. Enginyurt'un neden aday gösterilmediğine dair Tombul, "Mehmet Ağar istemiyordu Cemal Enginyurt’u. Çünkü Enginyurt, Sedat Peker’i savunan tweetler atmıştı. Sedat Peker açıklamalarında birçok insana dokundu. Bunların arasında Mehmet Ağar da vardı ilk videolarında. Enginyurt’un Peker ile görüşme girişimleri, Abu Dabi’ye gitmek isteyip güvenlik nedeniyle gidememesi... Bunlar Mehmet Ağar’ı irite eden durumlar." iddiasında bulundu.

"MEHMET AĞAR'IN BİLDİĞİ ŞEYİ AKP YÖNETİCİSİNİN BİLMEME LÜKSÜ YOK"

İstifa etme sürecinde bu süreçlerin etkili olduğunu söyleyen Tombul, AKP'li isimlerin muhalefet hakkında Mehmet Ağar üzerinden bilgi aldığını öne sürdü. "Zaten gizliden gizliye AKP’ye çalıştıkları için, biz bu oluşumları seçimin öncesinde öğrenip rahatsız olmaya başladığımız için, bizi ekarte etmeye çalıştılar o süreçte. Bunu çoğu AKP’li iyi bilir. Altılı masa toplantısında konuşulan her şeyin anında nasıl AKP genel merkezine aktarıldığı gibi hususlar var... Mehmet Ağar’ın bildiği şeyi herhangi bir AKP yöneticisinin bilmeme lüksü yoktur. Çok samimiler zaten." iddiasında bulunan Tombul, parti içinden isimlerin Sedat Peker ile ilgili attığı tweetlerin de silinmesinin istendiğini öne sürerek "Tweetlerimizde Peker’i destekleyen değil, 'Açıklamasını bekliyoruz’ minvalinde yazılar yazılmış." ifadelerini kullandı. Kendisinin de bazı tweetleri sildiğini söyleyen Tombul, "İmam Hatip’lerin artması ve kalifiyesiz liselerin çoğalması ya da cemaatle ilgili tweet attığımda sürekli sildiriyorlardı zaten." diye konuştu.

"KEMAL BEY'E İLETİLMESİNİ SAĞLADIM. CHP EKİBİ 'BİR SÜRE LÜTFEN SESSİZ KALIN' DEDİ"

Gültekin Uysal ve Mehmet Ağar ile ilgili iddialarını, CHP Genel Başkan Yardımcısı olan bir isme bildirdiğini söyleyen Tombul, bu bilgilerin Kemal Kılıçdaroğlu'na iletildiğini iddia ederek "Açık açık yazıyorum. Hem yazıyorum hem söylüyorum her görüşmemizde. Sadece şaşkınlıkla dinliyorlar. Birçok vekil geldi... Kemal Bey’e bizzat iletilmesini sağladım. Kemal Bey bir tek ‘Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz istifalarından dolayı’ gibi bir şey söyledi. Kadrolarına girmek için de bir çabam yoktu. Kadın kollarından 40 kişi istifa ediyor toplu şekilde ve üstelik karşıdaki muhattap bunu yalanlamıyor. Dürüst şeffaf kanıtlı şekilde bunları sunduk. Açık açık yüzleşebilirim... Biz CHP’yi savunurken, CHP ekibi bana ‘Bir süre lütfen sessiz kalın, biz sizi kendi ekibimize alacağız’ dediler. İsim vermek istemiyorum ama Kemal Bey’in başdanışmanlarından biriydi" iddiasında bulunarak istifa etmesindeki sürece ve CHP ile görüşmesine vurgu yaptı.

"BİNADA FATURA ÖDENEMİYORDU, PARTİ HESAPLARINDA HACİZ KONMUŞ"

Demokrat Parti genel merkezine dair başka bir iddiada bulunan Tombul, partinin borçları nedeniyle bina faturalarının ödenemediğini öne sürerek "Çalışanların maaşlarını 2 senedir ödenmiyordu. En son milletvekilliği aday adaylığı için bir ücret toplandı. Ramazan Bayramı öncesi bir miktar para vermiş çalışanlara. Ama 2 senedir hiç maaş alamadığınızı düşünün. Orada çayçının cenazesi varmış, yol parası bile vermemişler. Biz partiye maddi destek, aidat ödemek istediğimizde, doğalgaz faturası bile ödenemeyecek vaziyetteydi. Tasarrufa gidilmişti. Kışın doğalgaz takılmıyordu binada. Baya soğuktu bina, montla oturuyordu gelen insanlar. Faturaları, ‘Kadın Kolları olarak ödeyeceğiz’ dedik, kabul etmediler. Sonradan öğrendik ki partinin hesaplarına haciz konmuş, bloke. O yüzden partiye para geçişi sağlanmıyor." iddiasında bulundu.

GÜLTEKİN UYSAL İDDİALARA YANIT VERDİ

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Amine İlknur Tombul'un iddialarına yanıt verdi. Uysal, "Siyaseten kaza ehliyeti olmayan birinin yorumlarına cevap vermem abes. Tek cümle bir şey söylüyorum. Siyaseten kaza ehliyeti olmayan birinin her yorumuna cevap vermek mecburiyetinde değilim ki... Deli saçması şeyler bunlar. Usulden bir şey söylüyorum" diye konuştu.

TOMBUL'DAN SOSYAL MEDYADAN UYSAL'A 'SON YANIT'

Gültekin Uysal'ın açıklaması sonrası Amine İlknur Tombul, Twitter'dan yaptığı paylaşımda; "Gültekin bey bu sizinle son muhatap oluşum. Siyasi kaza ehliyeti olmayan birini neden partinize kadın kolları genel başkan yardımcısı olarak atadınız? Partinize aldığınız kişilerde bu vasfı aramıyor musunuz? Beni küçümsemeye çalışıp konuyu saptırmışsınız. Yani..." dedi.

İşte o paylaşım:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler