Gümrük memurundan 'saadet zinciri': 500 milyon liralık vurgun

Gümrük memurundan 'saadet zinciri': 500 milyon liralık vurgun

Zonguldak Çaycumalı gümrük memuru, saadet zinciri hilesiyle onlarca kişiden yaklaşık 500 milyon lira toplayarak kayıplara karıştı. Yüksek kazanç beklentisiyle ellerindeki parayı gümrük memuruna kaptıran mağdurlar, adliyeye akın etti.

İSTANBUL’da gümrük memuru olarak görev yaparken memleketi Çaycuma'da ve Almanya'da yaşayan vatandaşlarla iletişime geçen F. Yiğit, iddialara göre; gümrükte kalan malları çok uygun fiyata alıp satıştan kâr payı vereceğini söyleyerek para topladı. İlk başlarda güven kazanmak için kâr payı dağıtan F. Yiğit, Almanya'da bulunan akrabalarını da sisteme dahil etti.

ŞÜPHELENMESİNLER DİYE BORÇ BİLE VERMİŞ

Köylüsü olan ve yaklaşık 2 milyon lira parasını aldığı D.Y isimli gurbetçiye telefonla ulaşarak sisteme dahil eden F. Yiğit, ilk olarak gümrükte 500 bisiklet olduğunu, bunları çok ucuza alarak yüzde 30 kâr ile satacaklarını söyledi.

Gurbetçi hemşehrisini ikna ederek benzer birkaç iş yapan F. Yiğit, kendisinden kâr payını isteyince de paranın kriptoda olduğunu söyleyerek zaman kazandı. Şüphelenen D.Y. isimli gurbetçi acil paraya ihtiyacı olduğunu söyleyerek 1 milyon 100 bin lira borç istedi. Yiğit de gurbetçiyi şüphelendirmemek ve daha çok parasını almak için istenilen parayı gönderdi. Kısa zamanda da 2 katını geri aldı.

EVİNİ SATANLAR DA VAR

Kendisinden parasını isteyen kişilere zaman zaman sahte para dekontları göndererek zaman kazanmaya çalışan F. Yiğit, zor durumda kaldığını anlayınca topladığı 500 milyon lira ile kayıplara karıştı. Dolandırılan 50 kişi de F. Yiğit'e ulaşamayınca dolandırıldıklarını anlayıp adliyeye giderek şikayetçi oldu.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, Çaycuma Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunan bir mağdur, F. Yiğit'in kâr payı vereceğini söyleyerek evini sattırdığını, ancak ne evin parasını ne de kar payını almadığını söyledi. Yapılan incelemede F. Yiğit'in bahsi geçen evi, dolandırdığı bu yüzden de kendisini tehdit eden başka bir mağdura sattığı, bu sayede borcunu ödediği ortaya çıktı. F. Yiğit'in, Türkiye’de 85-90 bin lira civarında satılan cep telefonlarını da daha ucuza gümrükten alacağını söyleyerek para topladığı ileri sürüldü.

Öte yandan mağdur sayısının İstanbul, Çaycuma ve Almanya'da çalışan yaklaşık 100 kişi olduğu, F. Yiğit'in İstanbul Gümrük Müdürlüğü’nden ilişkisinin kesildiği, hakkında başka dosyalar da olduğu öğrenildi. Dolandırılan kişi sayısı ve para miktarının artabileceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler