Gündem yumruk değil, sorulara yanıt verme zamanı!

Gündem "yumruk" değil, sorulara yanıt verme zamanı!

Çankırı Belediye Meclisi tarafından gerçekleştirilen

çalışmalar sonunda “iki satırlık” denetim raporunu sizlere sunmuştuk.

Sözcü18.com haber merkezi, “raporun” ayrıntılarını içeren, komisyonun MHP’li Hamdi Yorulmaz ve Kamil Çoban tarafından tutanak haline getirilerek “Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından cevaplandırılması” istenilen sorulara ulaştı.

Başkan Dinç tarafından cevaplandırılması istenilen soruların her biri başlı başına değerlendirilebilecek boyutta. Ancak Denetim Komisyonunun ortaya koyduğu sorular içerisinde, haber merkezimiz tarafından değerlendirilen 4 soruyu sizlerle paylaşmak istedik. İşte öncelikli olarak yanıtlanmasını istediğimiz “akçeli” 4 konu ve ayrıntıları:

-Bir yılda Belediyemiz tarafından 420 adet ebru tablosu, 200 adet tuz lambası, 200 adet de hat rölyef tablosu alınmış olup bu kadar hediye nerelere ve kimlere verilmiştir? Ayrıca bu alımlar için ödenen para ne kadardır?

Konuyla ilgili Çankırı Belediyesinin 3671 sayılı dosya ile ödeme yaptığı bilinmekte!

-Çankırı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir etkinlik için, bir defada tüketildiği belirtilen 34.271.- TL'lik meşrubat hangi tarihte ve nerede kullanılmıştır?

15.6.2009 tarihinde 4150 no’lu dosya ile ödeme yapılmış.

- Bir defada anıt alanına 12.744.- TL'lik mevsimlik çiçek alınmıştır. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ne iş yapar?

Bununla ilgili de16.7.2009 tarihinde 4149 sayılı dosya ile ödeme gerçekleştirilmiş.

Bu üç dosyanın haricinde, Çankırı Belediyesince “Vektörel mücadele ve sahipsiz hayvanları yakalama + barınağa nakil” işlemi yaptırılmış ve Ankara/Akyurt’ta hizmet veren Progen İlaçlama Hizmetleri firmasına 18 Ağustos 2009 tarihinde 146.832 tl hizmet bedeli ödenmiş!

Ve işte Komisyon Raporuna ek dosyada Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından “cevaplandırması ve açıklığa kavuşturulması” istenilen diğer sorular:

Denetim Komisyonu üyesi olmamız dolayısıyla yaptığımız incelemeler sırasında aşağıdaki soruların cevaplandırılması ve açıklığa kavuşturulmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1- Çankırı Belediyesi’nin kiralık mülklerinden ihtilaflı olanlar var mıdır? Varsa hangileridir ve son durumları nedir? (Örnek: Telefon tahsilat yeri, eski nikah salonu, belediye diş kliniği vb.)

2-Çankırı Belediyesi tarafından 2009 yılı içerisinde ne kadar kilit parke alınmış ve şehrin nerelerinde kullanılmıştır?

3-Belediyeden maaş aldığı halde mesaiye gelmeyen personel mevcut mudur? Şayet böyle bir durum söz konusu ise bu personelin isimler kimlerdir?

4-Belediye tarafından yapılan imar plan tadilatları (Kat ve yoğunluk artışları) dolayısıyla 2009 yılında Çankırı Belediyesine ne kadar gelir elde sağlanmıştır?

5-Belediyemizin temizlik işlerini üstlenen firma isimleri ve aldıkları ihale süreleri nedir? (Sık sık ve kısa süreli ihaleler yapıldığı duyumları vardır.)

6-Belediye Başkanının kullandığı makam aracı nereden ve nasıl alınmıştır?

7-Çankırı Belediye Spor Kulübü Derneğine ait olan iki araç, Renault Laguna ve Ford ambulans (şu anda cenaze aracı) ın akibeti nedir?

8-Köprülerin genişletilmesi ve çay boyunun düzenlenmesinin Çankırı Belediyesi’ne maliyeti nedir?

9-Göreve geldiğiniz andan itibaren Çankırı Belediyesi’nden hangi çeşitte mülk satışları gerçekleştirilmiş ve bu satışlardan ne kadar gelir elde edilmiştir? (Satılan mülklerin listesinin ayrıntılı dökümü ile birlikte)

10-Çankırı Belediyesi’nin 2010 yılı Mart ayı sonu itibariyle özel ve kamu kurumlarına olan toplam borcu ne kadardır?
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler