Gündemini Sözcü18'in tayin ettiği bir seçim!

Bugün 12 Haziran 2011 Pazar...

Güneşin bu sabahki doğuşunu seyretmek amacıyla her zamankinden daha erken saatlerde kalktım... Ülkenin başkentinde hava kapalı... Çankırı'da da benzer bir havanın olduğunu düşünüyorum.... Dün akşam saatlerinde yağan sağanak yağışın bugün de yer yer devam etmesi olası. Galiba Çankırı'da haftalardır süren yağışlı havayı peşimden sürükleyerek Ankara'ya da getirdiğimi düşünmeden edemiyorum...

Ülke insanı ile birlikte Çankırı insanı da bugün sandık başına gidiyor...

Yapılacak tercihlerle birilkte önümüzdeki 4 yılla birlikte iktidar ve muhalefet partilerinin nedenini çözemediğim bir 2023 hedefine doğru gidilen yolda şöyle ya da böyle bir adım daha ilerleyeceğimiz bir virajı dönme hamlesinin atılacağı bir gün...

İktidar partisinin konumunu koruma, ana muhalefet partisinin iktidar, geride kalan partilerin de baraj aşabilme gayretlerinin sandığa yansıyacağı bir gün bugün.

TBMM'nin 550 milletvekili sandalyesinin sahiplerinin bulunacağı bir gün...

Bununla birlikte TBMM'de grup kuracak siyasi parti başkanlarının da "İşte benim seçtiklerim" (!) cümlesini bir kez daha ifade edecekleri bir gün bugün!

"Demokrasi Bayramı" (!) diye adlandırılan ancak "üç çift dudak demokrasisinin" bir kez daha kendisiniim tescillediği bir gün bugün!

HERŞEYİ AÇIKLADILAR AMA...

Siyasi partiler seçime giden yolda Genel Başkanlarından itibaren TBMM'ye seçilme gayretindeki milletvekili adayları ve il yöneticileri ile birlikte her türlü açıklamayı yaptılar... Ülke ve yerel basın da bu açıklamaları kendi mecralarında yayınladı.

Bugünkü seçimin ertesinde yapılacak tek açıklama (teşekkür cümlelerinden sonra) her bir siyasi partinin seçimde yaptığı harcamaları kalem kalem kamuoyu ile paylaşmasıdır.

Bu açıklamaya siyasi partilerin Çankırı İl Teşkilatları ve adayları da dahildir...

Hangi partinin il teşkilatı seçim süresince ne kadar parayı hangi mecralara harcadığını Çankırı kamuoyuna ve Çankırı seçmenine kalem kalem açıklama zorunluğunda olduğunu hatırlatmayı görev sayıyorum.

Tabii, başta iktidar partisi ve bu partinin adayları Av. İdris Şahin ve işadamı Hüseyin Filiz de seçim süresince yaptıkları harcamaları Çankırı seçmenine ve kamuoyuna kalem kalem açıklamalıdırlar.

Bu açıklamalar yapılmalıdır ki, seçmen ve kamuoyu "TBMM'ye giden yolda harcanan paraların" hangi amaçlar uğruna hangi düzeylerde olduğunu bilmelidir!

MHP'li adayların da benzer açıklamayı yapması gerektiğini hatırlatmamama gerek yok sanırım...

12 HAZİRAN 2011 SEÇİMLERİ ÇANKIRI SİYASETİNDE
İLKLERİN YAŞANMASINA DA VESİLE OLMUŞTUR

Bugünkü seçimlerle birlikte Çankırı siyaseti bazı ilkleri de beraberinde yaşamıştır. Şöyle ki:

- Siyasi partilerin milletvekili adaylarının tamamına yakını Çankırı içerisinde yaşayan insanlardan tespit edilmiştir.

- Milletvekili adaylarının yaş ortalaması geçmiş seçimlerdeki adayların yaş ortalamasından hayli aşağılardadır.

- Çankırı'da yapılan siyasi parti mitinginde, bugüne kadar yapılan mitinglerdeki katılım oranını geçen sayıda iştirakle miting gerçekleşmiştir.

- Siyasi partilerin propaganda araç sayıları da geçmiş seçimlere göre kıyaslanmayacak sayılara ulaşmıştır.

- Ve hepsinden daha önemlisi, bölgenin önemli internet medyası Sözcü18.com, "Seçim Kervanı" projesi ile Çankırı'da önemli bir ilki gerçekleştirmiş ve 6 bin kilometre yol katederek, Çankırı insanının 12 Haziran seçimleri ile ilgili olarak duygu ve düşüncelerini sayfalarına taşımış, siyasi gündemin büyük bir bölümünü elinde tutarak, her zaman olduğu gibi yine "gündem tayin eden" adres özelliğini ısrarcı bir şekilde sürdürmüştür.

- Son olarak  Ak Parti İl Başkanı Salim Çivitcioğlu'nun ismini başta Ak Parti İl Başkanlığında Basın Bülteni hazırlayanlar olmak üzere Çankırı yerel basını "Salim Çivitçioğlu" şeklinde hatalı yazarak bu konudaki ısrarcılığını sürdürdü!

- Yine yaşanan seçim atmosferi, vatandaşın "en ilgisiz" olduğu bir seçim sürecini beraberinde getirmiş olmakla hiç de alışkın olmadığımız bir sosyolojik araştırmaya vesile olacak malzemeleri bizlere sunmuştur.

OY SANDIKLARI AÇILDIKTAN SONRA...

Bugün seçim yasaklarının sona erdiği andan itibaren Çankırı ile ilgili seçim sonuçlarını yine Sözcü18 sayfalarından sizlere ilk olarak oluşturmanın gayretinde olacağız. Sonuçların ardından siyasilerin sonuçlarla ilgili olarak yapacakları ilk açıklamaları da yine bu sayfalardan sizlere ulaşacak.

Saat 08.00'da başlayarak 17.00'da sona erecek olan oy verme işleminin ilk seçmeni olma adına sandık yoluna düşüyorum...

Gününün güzel, yapılacak seçimin başta ülkemiz olmak üzere Çankırı için de hayırlara vesile olmasını dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum