İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Hacamatçı!

Rahmetli babaannemden biliyorum. Başı ağrıyan, dişi ağrıyan, nazara gelen, bebek isteyen hatta koca isteyen bile koşa koşa gelirdi. Hacamat'ın her derde deva olduğunu ta o günlerden bilirim.

Zayde Hala, yani babaannem, derdine derman isteyeni önce bir güzel dinler, sonra dertlinin derdine göre, mesela koca isteyenin iki kürek kemiği arasına, başı ağrıyan ve nazara gelenin kafa arkasına, bıngıldağına saat gibi zembereği kurulan hacamatı basar ve kirli kanı kupa ile çeker alırdı. 

Babaannem vefat edeli çok oldu. Ben Zayde Hala’nın üstüne hacamatçı tanımazdım. Ta ki Ankara’dan birileri çıkana dek…

İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde Çankırılılar'ın örgütlendiği dernekleri, vakıfları, federasyonları var. Bunlardan birisi olan, Ankara Çankırı Dernekler Federasyonu'nda hafta sonu seçim vardı, kurucu başkan Adem Can güven tazelemiş.

Son birkaç yıldır, adamın biri türedi, nerede Çankırı ile ilgili bir etkinlik, dernek, federasyon seçimi olsa orada ortaya çıkıyor. Ya aday oluyor ya liste çıkarıyor ya da başkalarının Çankırı ile yaptığı etkinliğe kıyısından, köşesinden yamanmaya çalışıyor.

Sordum soruşturdum, Ankara'da devlet memuru olmasına rağmen, sosyal paylaşım sitelerinde görüntüsüne “politikacı” diye yazmış.

Ne güzel değil mi? Şahsi çıkarların için, siyasette bir yerlere gelmek için Çankırılılar'ı basamak yap, nasıl olsa maaş da devletten. Oh ne ala memleket!

Bu türedi efendi ağayı tanıyan kendi köyünün dernek başkanı ve on Çankırılı'ya sordum. On kişiden dokuzu, güvenilmez, ikiyüzlü, çıkarcı olduğunu söyledi. Köyünün dernek başkanı; “kendi köyüne hayrı olmayanın, Çankırı’ya hayrı mı olurmuş?” dedi.

Bu efendi ağa, vakti zamanında rahmetli Vahap Yardaş’a yaptığı gibi hep perde arkasında oynamayı marifet bellemiş. Ankara'daki son federasyon seçimlerinde de bazı gençleri kullanarak çıkmış ortaya ve her zamanki gibi ağzının payını almış.

Milletvekillerinin, dernek, federasyon başkan ve üyelerinin, tüm Çankırılılar'ın dikkatine! Memleketine hizmet aşkıyla bir araya gelen Çankırılılar'ı, kendi şahsi çıkarı için, siyaseten bir yerlere gelmek için kullanmaya çalışan bu ve benzeri ‘yangabuzlara’  karşı uyarıyorum…

Çankırı için bir şeyler yapmak için çabalayan bazı gençlerin de dikkatine!

Kılavuzunuzu seçerken dikkatli olun, kendinizi kullandırmayın.

Malum “kılavuzu karga olanın, …..”

Yazının başında anlatılan ‘hacamatla’ tüm bunların ne alakası var, diye merak eden olursa…

Kıssadan hisse; hacamat, büvelek tutmuş gibi gıyır, gıyır, gıyırdayana da iyi gelir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
8 Yorum