Hamile kadınlar mutlaka domuz gribi aşısı olmalı!

Hamile kadınlar mutlaka domuz gribi aşısı olmalı!

Son bir hafta içerisinde domuz gribinden hayatını kaybedenlerin içerisinde

20 hamile kadının bulunduğu açıklandı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi aşısına talebin arttığını belirtirken, hamilelerin mutlaka aşı olmalarını önerdi. Hamileler için farklı bir aşı getirdiklerini hatırlatan Bakan Akdağ, “Hastalığı geçiren hamileler de diğer insanlara göre ölüm riski 6 kat daha fazla. Son rakamlara göre 20 hamile, domuz gribinden (H1N1) dolayı hayatını kaybetmiştir” dedi.

Bakan Recep Akdağ, Erzurum’da gazetecilere domuz gribi ile ilgili açıklamalarda ulundu. Sağlık Bakanı Akdağ, hamileler konusuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Özellikle hamilelerle ilgili bir hususa işaret etmek istiyorum. Hastalığı geçiren hamileler de diğer insanlara göre ölüm riski 6 kat fazla. Çok zaruri olmadığı halde toplumda oluşmuş olan bir takım endişelerden dolayı hamileler için farklı bir aşı getirttik. Bunun için mutlaka bütün risk grubunda olanlar aşılanacak elbette. Ama hamileler asla bu hususta ihmal göstermesin. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde hamileleri izleyen ebeler, onları evlerinde de ziyaret edecek. Son rakamlara göre 20 hamile, H1N1’den dolayı hayatını kaybetmiştir. Oysa 10 yıldan bu yana Türkiye’de annelerin ölümünü önlemek için çok ciddi bir çaba gösteriyoruz.” (Ajanslar)
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler