Hani kendi gazımızı bulmuştuk? Bu sebeple de bir ay bedava oldu... Peki bu zam ne?!

Hani kendi gazımızı bulmuştuk? Bu sebeple de bir ay bedava oldu... Peki bu zam ne?!

Doğalgaz üzerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarında artışa gidildi. Seçimden önce ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi doğal gazımızı bulduğumuzun duyurarak bir yıl boyunca ücretsiz olacağını müjdelemişti...

ÖZEL Tüketim Vergisi Kanunu'na Ekli (I) Sayılı Listede Yer Alan Mallara İlişkin ÖTV Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ÖTV tutarı standart metreküp başına doğal gazda 0,0747 lira, motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılan doğal gazda ise metreküp başına 2,7944 lira oldu.

Doğalgazda bir önceki ÖTV oranı standart metreküp başına 0,0230 lira, motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılan doğalgazda 0,8599 lira olarak belirlenmişti.

SEÇİMDEN ÖNCE KENDİ GAZIMIZI BULMUŞTUK SEÇİMDEN SONRA ZAM

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinden yaklaşık bir yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz bölgesinde 58 milyar metreküp gaz rezervi keşfedildiğini açıklamıştı. Seçime sayılı günler kala ise Filyos Gaz İşletme Tesisi'nde "Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni" gerçekleşmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesis sayesinde günde 40 milyon metreküp gaz çıkartılabileceğini belirterek, "Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğal gazı bir yıl süreyle ücretsiz veriyoruz" ifadeleriyle doğal gazın bir yıl boyunca ücretsiz olacağının müjdesini vermişti.

BİR "ALDATILDIK" ŞARKISI

Keşfi yapılan doğalgaz müjdeleri ve zam açıklamalarının ardından vatandaş sosyal medyada trajikomik paylaşımlar yapmaya başladı.

Doğal gaza zam açıklamasının ardından akıllara şarkıcı Rengin'in "Aldatıldık" isimli şarkısı geldi.

Şarkının sözleri şöyle:

"Bize neler neler öğrettiler sevdalar üstüne
Aldatıldık, aldatıldık sevda böyle değil
Ne masallar ninniler söylediler dünya üstüne
Aldatıldık, aldatıldık dünya böyle değil

Ufalana ufalana kaç kuşak, eridik bu yollarda
Kimimiz yerle yeksan, kimimiz zor ayakta

Kolu kanadı kırık kuşlar gibiyiz ayrı diyarlarda
Bize saadet nasip şimdi, uçuk rüyalarda"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler