Havadaki kül bulutu, karadaki dostluğu pekiştirdi!

Havadaki "kül bulutu", karadaki "dostluğu" pekiştirdi!

İzlanda’da patlayan yanardağın neden olduğu

ve Avrupa’yla birlikte yurdumuzun da bir bölümünü etkisi altına alınan "kül bulutu" Çek Cumhuriyeti'ne dönüş yapamayan Çankırı'daki  "Çekli konukları" zorunluğu misafirliğe yönlendirdi.

Vali Ayhan Çevik Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezinin ‘The World is in our Hands’ (Dünya ellerimizin içinde) adlı projeyi yürüttüğü Çek Cumhuriyetinden gelen proje görevlileri 18 Nisan’da gerçekleştirecekleri dönüş planlarının “havadaki kül” sebebiyle gerçekleşmemesi sonucu Çankırı’daki konaklamalarını bir süre daha ertelemek zorunda kaldılar.

Zorunlu kalış sırasında Çekli misafirlere ev sahipliği yapan okul müdürü Resul Ayhan ve projede görevli öğretmenler ile Milli Eğitim Müdürlüğü Projeler Koordinasyon Ekibinden proje uzmanı Fatih Kartal, Çekli konuklara Türk misafirperverliğini ve Türk kültürünün çeşitli örneklerini sergilediler.

UZATMALARDA KALBİMİZ ve
DUYGULARIMIZLA HAREKET ETTİK...

Vali Ayhan Çevik Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezinde bir araya gelen proje ortakları Çekli konuklardan, Çankırı gezisine dair düşüncelerini öğrendiler. Konuklar arasında bulunan Van Vavricka, İlya Malouskova, Pavla Kozakova ve Vitka Vachtarcikova “havadaki külün” neden olduğu ziyaretin uzamasından hayli mutlu oldukları gözlemlendi.

Proje kapsamında planlanan ilk haftalık süre içerisindeki diyalogların resmi, ancak zorunlu kalış sırasında yaşanan diyaloglarınsa tamamen karşılıklı duygusal bağlar içerisinde geçtiğini söyleyen Çek konuk Van Vavricka yaşadıklarını “İlk hafta beynimizle hareket ettik, ancak sonraki hafta da duygularımızla, kalbimizle hareket ettik.” şeklinde özetledi..

Çekli konuklar, zorunlu ama güzel geçen misafirlik sayesinde Türk kültürünü, misafirperverliğini yakından gördüklerini ve unutamayacakları bir hafta geçirdiklerini ifade ederek, “Bu zorunlu kalış, bize Türklerin aile yapısını, misafirperverliklerini gösterdi. Bizim kültürümüzle Türk kültürü arasında çok yakın bağlar var. Bize ev sahipliği yapan proje ortaklarımız yabancılık hissettirmediler. Kendi evimizde gibi rahattık. Ekip olarak Çankırı’ya ve proje ortaklarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler