Hiranur Vakfı'ndaki "6 yaşında evlilik" davasında karar açıklandı

Hiranur Vakfı'ndaki "6 yaşında evlilik" davasında karar açıklandı

Mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme Hiranur Vakfı Yusuf Ziya Gümüşel'e 20 yıl hapis, Kadir İstekli'ye 30 yıl ve Fatma Gümüşel'e ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi

İSMAİLAĞA Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızının evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına ilişkin baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel'e ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 22 yıl 6 aya kadar, imam nikahıyla evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ise ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

YAYIN YASAĞI VE GİZLİLİK KARARI

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Ocak 2023 tarihindeki ilk duruşmada, davaya ilişkin yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar vermişti.

Sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli'nin tutuklu, Fatıma Gümüşel'in tutuksuz yargılandığı ve kapalı görülen davanın yedinci ve son duruşması bugün yapıldı.

Mahkeme, Kadir İstekli hakkında 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel'i 20 yıl, Fatıma Gümüşel'i 16 yıl 8 ay hapis cezasına hükmetti. Anne hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı da çıkarıldı.

"CAYDIRICI OLACAK"

Kararın ardından adliye önünde bir basın açıklaması düzenlendi.

TÜBAKKOM yürütme kurulu üyesi avukat Birsen Baş Topaloğlu, "Dava bugün karara bağlandı. Sonuç olarak sanıklara ceza çıktı. Burada ceza kararının verilmesini oldukça önemsiyoruz. Çünkü bu davayı başından beri takip ettik burada verilen ceza kararı hem H.K.G. gibi birtakım kıskaçlar altında kalan bir takım tarikatların karanlık bir yönünde kalan kız çocuklarının ve kadınların seslerini çıkartması için bir cesaret olacak. Yine çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet uygulayan erkekler için de caydırıcı olacak" dedi.

"TÜM KADINLAR İÇİN UMUT KARARI"

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ise, "Bugün çok önemli bir gün. Tam cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlamaya birkaç gün kalmışken bu noktada çok anlamlı bir karar verdi mahkeme. Bu karar tüm çocuklar için, tüm kadınlar için umut kararı oldu. Artık kimse susmasın" dedi.

Suiçmez sözlerini şu şekilde noktaladı:

"Dolayısıyla bugün gönül rahatlığıyla Ankara'da hakimler var diyebildik. Bu huzur içerisinde buradan ayrılacağız. Umarım bu karar susan susmak zorunda kalan çocuklarımızı ve kadınlarımızı cesaretlendirir, onlarla birlikte yine karanlıkta kalan birçok karanlık olayları aydınlatma imkanına sahip oluruz."

"HERKES AYAĞINI DENK ALACAK"

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim de açıklamalarda bulundu.

Ataselim, "Bugünkü kararda şu algı yıkılmıştır, başımıza bir şey gelmez diyemeyecekler. Çocukları evlendiririz diyemeyecekler. Herkes ayağını denk alacak. Toplumdan gizlemeye çalıştılar bu mahkemeyi. Neler yaşandığını biz biliyoruz. Korkmayın çocuklar, kadınlar. Sizin hayatınızı 4 duvar arasına tıksalar da o kapıların ardında biz varız" dedi.

Sol Feminist Hareket adına yapılan konuşmada ise "Bu sonuç kadın mücadelesi sayesinde alındı. Münferit bir örnek değildi birçok kız çocuk buna maruz bırakıldı. Bu mücadele sonsuz bir mücadeledir" denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler