İktidarın karnesi

Çankırı sevdalısı değerli hemşerimiz Ömer Lütfi Özenç, Kurşunlu’'da açtığı belgesel resimli sergisi ile siyasete bir girdi, pir girdi. Sergiyi eleştirmek yerine sergiden ne gibi dersler alınabilir, alınmalıdır bu yönde değerlendirilmeye alınmalıdır diye düşünüyorum.

2002'’den itibaren günümüze kadar gelen süreçte siyasi iktidarın her alanda yaptığı ve kırık not aldığı olayları gözler önüne seriyor. Muhalefet partilerinin siyasi iktidarın yaptığı hataları gözler önüne sererken, siyasi iktidara da anımsatma yapıyor, unutulan aykırılıkları hafızalara yeniden kazıyor.

Minyatür belgesel niteliğinde hukuk, tarım, maliye ve diğer konular resimli, açıklamalı olarak görsel ağırlıklı sunumlardan  faydalanmak isteyenlere açık. Önceden de belirttim önyargılı ve siyaset kompleksine girmeden incelenmeli, hatta not edilmelidir.

Muhalefet açısından kullanılabilecek o kadar çok malzeme var ki saymakla bitmez. Siyasi iktidarda payını fazlasıyla almış. Yaptığı yanlışları, ülkenin bugün neden bu hale geldiğinin panoraması sergilenmiş.

Gönül ister ki söz konusu sergi daha geniş kitlelere ulaşsın. Ulaşsın ki Türkiye'’nin son on yıllık sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik tarihi hafızalarda yeniden canlansın ve silinmemek üzere kalsın.

Maalesef bölgemizden öne çıkabilen pek insan çıkmıyor. Refik Saydam gibi bir başbakanı, Tevfik Fikret gibi bir şairi çıkaran Çankırı toprakları inşallah bundan sonra Türkiye'’de yıldız olabilecek  şahsiyetler çıkarmasını temenni ediyoruz. İnanıyoruz ki Çankırı’'dan çıkacak değerli şahsiyetler mutlaka Çankırı'’ya farklı hizmet edeceklerdir. Farklı olmayanlar da görevleri bittiğinde hemen unutulup gideceklerdir, gelecekte de unutulmaya mahkumdurlar.

Geçmişte Çankırılı olmadığı halde Çankırı’'dan milletvekili seçilen Abdulhalik Renda'’yı da rahmetle anıyorum. Rahmetli olmasa idi günümüzde Çankırı sınırlarından geçen demiryolu da olmayacaktı. Rahmetli bütün ağırlığını koyarak demir yolunun günümüzde kullanılan güzergahtan geçmesini sağlamıştır. Çoğumuz adını bile bilmeyiz. İstedim ki bu vesile ile Çankırı için çalışanları bir daha anımsayalım.

Bu yazı toplam 878 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.