İl Başkanı Şahin: Troleybüs değil, raybüs dedim!

İl Başkanı Şahin: Troleybüs değil, raybüs dedim!

Son üç gündür bazı haber sitelerinde "Troleybüs trenler geliyor" başlıklı haber üzerine

Ak Parti İl Başkanı Avukat İdris Şahin “Benim söylemediğim ifade, sanki benim ağzımdan çıkmışcasına haber olarak yapılınca ortaya böylesi bir komedi çıkıyor!” dedi ve Çankırı’da yaşanan tartışmalara son noktayı koydu: “Ben troleybüs değil raybüs dedim!”

İlk kez “dijital cazgır”da yayımlanan ve daha sonra başka haber sitelerinde de yer bulan "Çankırıya troleybüs trenler geliyor" haberleri üzerine şehirde bir çok kişinin kafasının karışmasına neden olan “troleybüs” ifadesi, yazarımız İbrahim Zencirci’nin kaleme aldığı ve bugün yayına koyduğumuz “Yalanın ‘kuyruklusu’ olur mu?” başlıklı yazı sonrası yaşanan gelişmelerle konu açıklığa kavuştu!

Ak Parti İl Başkanı Avukat İdris Şahin “Karaelmas Expresinin seferlerden kaldırılması ile ilgili yaşanan son gelişmeler üzerine TCDD Genel Müdürü ile yaptığım görüşmede, Ankara – Zonguldak bağlantısının hiçbir şekilde kesilmesinin mümkün olmadığı, bu çerçevede Çankırı’nın da bu bağlantı üzerinde önemli bir yere haiz olduğu açıkça görülürken, yaşanan sürecin çok daha rantabl hale dönüşmesi konusunda çalışmaların yapıldığı bilgisi tarafıma verildi. Bu bilgiler içerisinde Kırıkkale - Ankara arasında halen hizmet veren Raybüs’lerin Ankara - Çankırı hattında da kullanılması yönünde çalışmalara başlandığı ifade edildi. Ben, Troleybüs ile Raybüs arasındaki farkı ayırt edecek bilgiye sahibim. Ancak haberi yapanlar bundan eksikse, ne diyebilirim ki” dedi.

RAYBÜS’LER HEM HIZLI HEM DE EKONOMİK!
Güney Kore’nin Changwon kentindeki Hyundai Rotem fabrikasında Devlet Demiryolları adına imal edilen raybüsler 2008 yılından bu yana ülkemizde başta Kırıkkale – Ankara, Amasya – Suluova ve Eskişehir – Kütahya arasındaki hatlarda hizmet veriyorlar.

İkili ve dörtlü olarak kullanılan raybüsler, 144 ila 280 arasında yolcu taşıyabiliyor ve oldukça seri çalışıyorlar. Kısa sürede durma ve kalkma özelliği ile birlikte Raybüs trenlerin tamamı klimalı ve oldukça konforlu.

Raybüslerin Ankara – Çankırı arasında kullanılması özellikle Karatekin Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler için büyük kolaylık ve rahatlık getirmesi ile birlikte insanımızın tren ile yolculuk yapma alışkanlığına büyük katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler