Ilgazlı Belediyesi, öğrencileri Çanakkale'ye gönderdi

Ilgazlı Belediyesi, öğrencileri Çanakkale'ye gönderdi

Ilgaz ve Başakşehir Belediyeleri tarafından desteklenen, 55 öğrenci, 15 öğretmen ve velinin katılımıyla gerçekleşen “İstanbul ve Çanakkale Gezisi” Ecdadın İzinde Adım Adım Çanakkale temasıyla düzenlendi.

Yavuz Sultan Selim Ortaokulu tarafından organize edilen, Ilgaz ve Başakşehir Belediyeleri tarafından desteklenen, 55 öğrenci, 15 öğretmen ve velinin katılımıyla gerçekleşen “İstanbul ve Çanakkale Gezisi” Ecdadın İzinde Adım Adım Çanakkale temasıyla düzenlendi.

Gezi, okulların kapandığı dönemde öğrenciler için hem dinlenme hem de bir tatil hediyesi oldu.

10 Haziran Cuma Gecesi okul önünden hareket eden 70 kişilik kafileyi Ilgaz Belediye Başkan Vekili Öztürk Açıkalın ve Meclis Üyesi Ertuğrul Karabıyık İstanbul’a uğurladılar.

İstanbul’da, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk tarafından karşılanan çocuklar kahvaltının ardından; Başakşehir Belediyesi görevli rehberleri eşliğinde önce Topkapı Sarayı ziyareti, ardından Ayasofya Cami ziyaretini gerçekleştirdiler.

Gülhane Parkı'nı seyrederken dinlenen çocuklar İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi ile Arkeoloji Müzesi'ni de gezdikten sonra Başakşehir Belediyesi tarafından Boğaz turuna çıkarıldılar ve kendilerine burada yemek ikram edildi. İstanbul Gezisini böylelikle tamamlayan çocuklar dün akşam 19:00’da Çanakkale’ye hareket ettiler.

Çanakkale’ye geçen öğrenciler burada Çankırı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arif Kırkpınar’ın da kendilerine katılımıyla gezi ve ziyaretlerini yaparak turu tamamladılar.

Çanakkale’de tarihimizin birer yansıması olan Kilitbahir, Namazgah tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Tabyası, Şahindere Şehitliği ve Hilal-i Ahmer Müzesi’ni gezen çocuklar Çanakkale Şehitler Abidesi’ni de ziyaret ettikten sonra Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Kanlısırt Siperleri, 57. Alay şehitliği ve Conkbayırı’nı da ziyaret ettiler.

Konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk; “Çocuklarımız için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Belediye olarak giriştiğimiz sosyal, kültürel, eğitsel alandaki proje ve çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. Ilgaz Yavuz Sultan Selim Ortaokulu öğrencilerimizi, öğretmenleri eşliğinde İstanbul ve Çanakkale’ye gönderdik.

İstanbul’da harika bir boğaz turu yapan çocuklarımız Osmanlı Devleti’nin uzun yıllar yönetim merkezi olan Topkapı Sarayını gezmiş, burada tarihe tanıklık eden birçok değeri birebir görerek deneyimlemişlerdir. Ayasofya Camiini gezen çocuklarımız İslam Bilim ve Teknoloji Müzesini de ziyaret etmiş, 9 ila 16’ıncı yüzyıl arasındaki Müslüman bilginler tarafından icat edilmiş çeşitli bilim ve teknoloji aletlerini inceleme fırsatı bulmuşlardır.

Akabinde tarihe altın harflerle yazılan 'Çanakkale geçilmez' sözünü künye edinmiş topraklarımızı ziyaret ederek gezilerini tamamlamışlardır. Böyle anlamlı bir gezinin düzenlenmesinde Başakşehir Belediye Başkanımız Yasin Kartoğlu başta olmak üzere emeği geçen tüm herkese teşekkür ederim.” dedi.

ilgaz-ogrenciler-canakkale-ziyareti-resim-06.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum