İmaretin canlandırılması için Müdürlükler Tansuğ sitesine!

İmaret'in canlandırılması için Müdürlükler Tansuğ sitesine!

Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir’in Çankırı ziyaretinin

ayrıntılarına Sözcü18.com ulaştı! Bakan Demir’in bir günlük Çankırı ziyaretinde gündemin birinci maddesinde Tapu Sicil ile Kadastro Müdürlüğünün bugün hizmet verdikleri yerlerden alınarak, 4 dönem Çankırı Milletvekilli olarak TBMM’de görev yapan Nurettin Ok’un, 1974-75 yılları arasında İmar İskan Bakanlığı görevinde bulunurken yaptırılan ve büyük oğlu “Tansuğ”un adı verilen İmaret’teki “eski belediye binasına” taşınması için görüşmeler yapılacak.

Çankırı belediye eski Başkanlarından Raif Oktay ile Mustafa Kale’nin de Belediye Başkanı olarak görev yaptığı bina, İrfan Dinç’in başkanlığı ilk döneminde bir restorasyon geçirdi. Bir süre de otel olarak hizmet veren binanın, Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlüklerinin artan personel ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni hizmet binası olarak kullanılması yönünde karar alınması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, iki müdürlüğün buraya taşınmasının bir başka yönü de İmaret’teki yaya dolaşımının canlandırılması ve bölgedeki esnafların ticaret hacminin genişletilmesi yönünde olduğu şeklinde. Bakan Demir’in binayı gezerek, olumlu görüş belirteceği de beklenmekte.

BUGÜNKÜ GEZİDEN NOTLAR...
Çankırı Hükümet Konağı önünde karşılanan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, daha sonra Vali Şemsettin Uzun'un makamına geçerek burada il hakkında brifing aldı. Görüşmelerde Ak Parti Çankırı Milletvekili Dr. Nurettin Akman, İl Başkanı Av. İdris Şahin ve Belediye Başkanı İrfan Dinç ile çok sayıda bürokrat da bulundu.

Brifing sorası, ülke genelinde kadastro işlemlerinde yeni bir düzenleme getirdiklerini ifade eden Bakan Demir, "Tüm kadastro işlemleri 3 yıl içerisinde tamamlanarak bilgisayar ortamına aktarılacak. Bundan sonra kişi İstanbul'dan Çankırı'daki malını alıp satacak. Hatta yurt dışındaki bazı merkezlerde alım satımlar yapılacak. Mesela Berlin'de yaşayan bir gurbetçimiz elektronik ortamda Çankırı'daki taşınmazını satabilecek'' dedi.

İller Bankası'nın belediyelere desteğinin artarak devam edeceğini ifade eden bakan Bakan Demir, "İller Bankası 2002 yılı öncesinde kapatılması gündemde olan bir kurumdu. 2009 yılında 900 bin TL belediyelere desteği oldu. 2010 yılında bu desteği 1 milyon 200 bin TL civarında planladık. Ama bu rakamı artırmayı düşünüyoruz. İller Bankası nüfusu 10 binin altında olan yerleşim yerlerinin altyapı ihtiyaçlarının yüzde 75'ine kadar hibe verecek'' diye konuştu.

ÖZEL MÜTEAHHİTLER KAYIT ALTINA ALINACAK
Özel müteahhitleri kayıt altına alarak denetimleri artıracaklarını belirten Demir, "Özel müteahhitleri kayıt altına alıyoruz. Ruhsat ve eklerine aykırı bir yapı yapılmışsa müteahhit ikinci bir inşaat alamayacak. Bu müteahhit Türkiye'nin neresine giderse gitsin bu eksikliği düzeltmediğinde ikinci bir yapı yapamayacak. Vatandaşımız daire aldığında yaşadığı eksiklikler bu sayede ortadan kalkacak" şeklinde konuştu.

Bayındırlık Bakanı Demir, daha sonra Çankırı Tapu ve Kadastro Müdürlüğünü gezerek burada vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Vatandaşlara hizmetten memnun olup olmadıklarını soran Bakan Mustafa Demir, önümüzdeki süreçte Tapu Müdürlüklerine POS cihazı konularak, vatandaşların ödemelerini kredi kartları ile yapabileceklerini kaydetti.

BAKAN DEMİR, AK PARTİ
İL YÖNETİMİNİ DE ZİYARET ETTİ...

Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Çankırı programı çerçevesinde Ak Parti İl Başkanlığını da ziyaret etti. İl Binası dışında Başkan Av. İdris Şahin ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Bakan Demir, burada partililerin "hoşgeldiniz" dileklerini kabul etti. Daha sonra İl Başkanlığı binasında Başkan Şahin'in Çankırı ve İl teşkilatı olarak çalışmalarla ilgili bilgilerini alan Bakan Demir, “Türkiye’nin her köşesinde tüm hizmet yolcuları ile hayırlı hizmetler yaptığımız görülüyor. Sokakta halkın elini rahatlıkla sıkabiliyorsak ne mutlu bize. Bugün Çankırı’nın bir üniversitesi var. İçme suyu köklü şekilde halledildi, bunlar bizim için büyük bir onur ve gurur verici. Artan bir hızla hizmete devam ediyoruz, hizmetin duru durağı olmaz. Bu yılların gelecek nesilde hayırla yad edileceğine inanıyorum. Bu ülke kardeşliği, mutluluğu hak ediyor. Cumhuriyet tarihinde yapıldığı kadar iş yapılmıştır. Çankırı köklü bir yer bunu hep görüyoruz. Çankırı huzurlu, mutlu insanların yaşadığı bir yer”” dedi.

CUMARTESİ GÜNÜ ÇAVUNDUR’DA KONUT TESLİMİ…
Bugün sabah saatlerinde Çankırı'ya gelen Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, gün boyu yapacağı incelemeler sonrasında, geceyi Çavundur’da geçirecek.

Hatırlanacağı gibi, Ağustos 2006’da Bayramören’e bağlı Yaylatepesi köyünde meydana gelen yangında evleri yanan insanlar için TOKİ'nin yaptırdığı 59 konut, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir’in de katılacağı ve Cumartesi günü Çavundur'da yapılacak tören ile hak sahiplerine teslim edilecek. Bakan Demir, tören sonrası Çankırı'dan ayrılarak Bolu'ya geçecek.

Fotoğraf 1: Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir valilik binasında milletvekili Nurettin Akman ve Vali Şemsettin Uzun ile birlikte. Fotoğraf 2: Tansuğ sitesi. Fotoğraf 3: Bakan Demir, Ak Parti il binası önünde İl Başkanı İdris Şahin ve partililerle birlikte. Fotoğraf 4: Çavundur'da hak sahiplerine teslim edilecek elerden biri.


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler