İnanılmaz dolandırıcılık!

İnanılmaz dolandırıcılık!

3 kişiyi cep telefonlarından arayıp, kendisini polis veya asker gibi tanıttı sonra...

İstanbul, Zonguldak ve Hatay'da oturan 3 kişiyi cep telefonlarından arayıp, kendisini polis veya asker gibi tanıtarak, kimlik bilgilerinin terör örgütü PKK tarafından ele geçirildiğini iddia ederek, başlatılan yasal işlemler için dosya masrafı adı altında para isteyen 33 yaşındaki Yasin Özdoğan Adana'da yakalandı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, son 5 gün içinde İstanbul, Zonguldak ve Hatay'da yaşayan 3 kişinin, kendisini asker veya polis gibi tanıtan bir kişinin zoruyla Adana'daki bir bankada açılan hesaba para yatırdığının belirlenmesi üzerine çalışma başlattı.

2 ayrı hesapta biriken 22 bin TL'yi çekmeye giden Yasin Özdoğan, polis tarafından yakalandı. Verdiği ilk ifadesinde suçlamayı kabul eden Özdoğan, kendisinin sadece bankaya hesap açtırdığını, dolandırılan kişilerin yatırdığı paraları başka bir hesaba aktarması durumunda yüzde karşılığı ücret aldığını iddia ederek, asıl dolandırıcıların kendisinin de oturduğu Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde yaşadığını iddia etti. Polis şüpheliyi, 'Dolandırıcılık' suçlamasıyla adliyeye sevk edecek.

NASIL DOLANDIRIYORLAR?
Dolandırıcılar rastgele bir cep telefonu numarasını çevirerek karşısına çıkan kişiye kendisini asker veya polis olarak tanıtıyor. Aradığı kişiye kimlik bilgilerinin terör örgütü PKK'nın eline geçtiğini iddia ederek, kendilerinin bu konuda çalışma başlattığını belirtiyor. Ancak bunun bir masrafının olduğunu belirtip, verdiği banka hesabına para yatırmasını istiyor. Bu paranın en kısa zamanda tekrar iade edileceğini belirterek, soruşturmanın gizli yürütüldüğünü bu yüzden para transferinin aileden dahi olsa kimseye söylememesini istiyor. Yaklaşık 1 hafta boyunca açık kalan ve farklı illerdeki bankalarda açılan hesaplarda biriken para, dolandırıcılar tarafından çekiliyor. Parasını kaptıran kişi dolandırıldığını anlayıp polise başvursa dahi, transfer yaptığı hesapta para bulunmuyor. Emniyet yetkilileri bu şekilde dolandırılan çok sayıda kişi olduğunu belirterek, vatandaşları uyararak, "Asker, polis kimseyi arayıp vereceğimiz hesaba para yatırın demez. Kimse dolandırıcılara kanmasın."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler