İngiltere'nin yeni başbakanı Çankırılı Boris Johnson mı olacak?

İngiltere'nin yeni başbakanı Çankırılı Boris Johnson mı olacak?

Belki Türkler AB'ye giremiyor ama Cameron'ın istifasının ardından İngiltere'nin başına Türk kökenli Çankırılı bir başbakan gelebilir.

AB’den çıkma kararı alan İngiltere’de Birlik yanlısı Başbakan David Cameron istifa edeceğini açıkladı. Kararın ardından İngiltere “yeni başbakanın kim olacağı” sorusunun cevabını arıyor. İngiliz basınında çıkan haberlerde ise başbakanlığa en yakın isim olarak Ali Kemal’in torunu Londra eski Belediye Başkanı Çankırı-Kalfatlı Boris Johnson gösteriliyor.

Osmanlı'da Milli Mücadele'ye karşı yayınlarıyla bilinen gazeteci Ali Kemal'in torunu ve kuzenleri halen Çankırı-Kalfat'da yaşayan Boris Johnson, dün tarihi oylamada kaybeden taraf olan Başbakan Cameron’ın görevini bırakacağını açıklamasının ardından kameralar karşısına çıkıp ilk açıklama yapan isim olmuştu.

İngiltere’nin AB’den çıkma (Brexit) kampanyasının öncü isimlerinden olan Muhafazakâr Partili Johnson konuşmasında müzakereler için aceleci davranılmaması gerektiğini söylerken İngiliz basını bu konuşmayı “Boris Johnson Başbakanlık yolunda” şeklinde yorumladı.

Johnson, Cameron’ın yerine geçerek başbakan ve Muhafazakâr Parti liderliği görevlerini üstlenebilecek adaylar arasında ilk sırada gösteriliyor.

Oxford Üniversitesi mezunu eski bir gazeteci olan 52 yaşındaki Johnson 2008 -2016 yılları arasında Londra Belediye Başkanlığı görevini üstlendikten sonra geçtiğimiz mayıs ayında görevi bıraktı.

Boris Johnson dünkü konuşmasında Cameron’ın istifa kararına üzüldüğünü belirtti. Johnson, İngiltere’nin müzakere sürecinde acele etmek için hiç bir sebebi olmadığını söylerken, Britanya'nın Avrupa'nın bir gücü olmayı sürdüreceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum