İran'da korkunç olay: 17 yaşındaki eşinin kafasını kesip sokakta gezdirdi

İran'da korkunç olay: 17 yaşındaki eşinin kafasını kesip sokakta gezdirdi

İran'da ismi açıklanmayan bir adam namus meselesi diyerek 17 yaşındaki eşinin kafasını kesip elinde sokaklarda gezdi. Adam tutuklanırken, korkunç videoların medya tarafından servisi yasaklandı.

“Namus” kisvesi altında korkunç cinayetlerin işlendiği İran yine dehşet verici bir olayla gündeme geldi. Ülkede, ismi açıklanmayan bir adam, ‘namus meselesi’ diyerek 17 yaşındaki  karısının kafasını keserek sokaklarda başıyla dolaştı.

Korkunç cinayet, Cumartesi günü güneybatıdaki Ahvaz kentinde, 17 yaşındaki kadının Türkiye’den dönmesinin ardından meydana geldi. Eşinin baskısından kurtulmak için Türkiye’ye kaçan ancak daha sonra ailesi tarafından tekrar İran’a götürülen 17 yaşındaki Mona Heyderi isimli çocuğun kocası tarafından başı kesildi.

17 yaşındaki kızın yeğeni ile evlendirildiği belirtilirken, ülkeye geri gelmesi için babasının yardımcı olduğu belirtildi.

Cinayeti, ağabeyiyle birlikte işlediğini itiraf eden adam ve kardeşi tutuklandı.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKAN TEPKİ ÇEKTİ

İran medyası, katilin eşinin başını elinde taşıyarak sokaklarda gezdiği görüntüleri yasaklarken, hükümet haber ajanslarının görüntü servisini yasakladı. Görüntülerin servis edilmesi de tepkiye neden oldu.

Sosyal medyada büyük tepki çeken görüntülerde adamın bir elinde eşinin kafasını diğer elinde bıçak tuttuğu görülüyor.

İran’ın bazı bölgelerinde, çoğunlukla toplumsal inançlar ve İslam Cumhuriyeti’nin bu davranışı teşvik eden yasaları ve hafif cezaları nedeniyle bu tarz cinayetler yaygın olarak işleniyor.

Anayasa’nın 630’uncu maddesine göre, zinaya tanık olan bir koca eşini öldürmesi halinde cezadan muaf tutuluyor…

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA YAPILDI

Huzistan Eyaleti Başsavcısılığından olayla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Ahvaz’da bir cinayet işlendi ve ardından katil şehrin sokaklarından birinde cani eylemini sergileyerek halkın psikolojik güvenliğini zedeledi. Polisin çabası ve gerekli adli emirlerin verilmesiyle cinayetin failleri tespit edilerek olaydan saatler sonra tutuklandı. Eyalet yargısı bu olayın sanığıyla kararlı ve hızlı bir şekilde ilgilenecektir.”

EN AZ 8 BİN CİNAYET İŞLENDİ

Ahvaz’daki bir kadın hakları toplum kuruluşlarına göre, on iki yılda aralarında 10-15 yaşlarında olanların da bulunduğu yaklaşık 60 kadın “namus” cinayetlerinin kurbanı oldu. Ailelerin çoğu dava bile açmadığı için faillerin hiçbiri adalete teslim edilmedi.

Tıp dergisi Lancet, İran’da 2010 ile 2014 yılları arasında en az 8 bin kadının öldürüldüğünü söyleyen bir makale yayınladı, ancak yalnızca birkaçının yargıya ulaştığı bildirildi.

Şeriat yasasına göre, yalnızca “kandaşlar” (yakın aile üyeleri) sevdiklerini öldürmek için idam talep edebilir, bu nedenle aileler başka bir aile üyesi için ağır ceza talep etmediğinden çoğu cinayet cezasız kalıyor. Bu yasal boşluğun bilinmesi de ‘namus meselesi’ diye kadın cinayetlerinin artmasına neden oluyor…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler