İş insanları, esnaflar, yandaşlar…

Çankırı ekonomisi çökmüş, neden sesiniz çıkmıyor? Pişmanlığınızdan mı yoksa mahcup olduğunuzdan mı? Yandaş gazete 74 ilin kredisi mevduatını aştı başlığı ile BDDK kaynaklı haber yayınlamış. Haber öyle çarpık ki ‘’Mevduat artmış’’ havası verilmiş. Bırakın mevduatı günü bile geçiştiremiyorsunuz.

Ticaret odası susuyor, Esnaf kefalet kooperatifi susuyor, STK’lar susuyor. Onlara göre hayat toz pembe nede olsa yandaşlar. Hiç eleştiri yapıyorlar mı, esnafın, sanayicinin, halkın geçim sıkıntısı içinde yokluk yaşadığını dillendiriyorlar mı? Kocaman bir HAYIR diyelim.

Konunun özeti şu: Halkın bankalarda mevcut mevduatının, halkın borçlanmasını karşılayıp karşılamadığının mukayesesini yapmak. 74 il bankalardaki mevduat miktarının çok üzerinde bankalara borçlanmış. Yani borç batağına saplanmış. Ekonominin başındaki zat oldukça bu kredilerin dönüşü olmayacak ve bu illerde icra takipleri başlayacak. Sizler yandaş olmaya devam edin. ‘’Saldım çayıra Mevlam kayıra’’

Çankırı merkez ve diğer 11 ilçede durum nedir? Yılın altı ayında  kredisini en hızlı arttıran ‘’Borçlanan, borçla hayatını devam ettirmek zorunda kalan’’ İller Siirt, Çankırı, Zonguldak, Balıkesir yer alıyor. Maalesef durum bu. Kredilerin geri dönüşü hayal bile edilemiyor. Döviz fiyatları, faizler, yolsuzluklar, adam kayırmalar, lüks tüketim, aşırı israf, ego tatmini var oldukça Çankırı’da kredi kullanmış olanların geleceği hiç parlak değil. Ya yeniden borçlanıp borç ödeyecek, yada varlıklarını satarak düze çıkmaya çalışacak. Kaynak bulamayan, varlığı olmayan ‘’İcra dairelerinde’’ nefes almaya çalışacak. Hataları yüzünden yaşam tarzını kötüleştirecek. Bütün bunlara rağmen gözü açılacak mı dersiniz?

Gelelim ‘’valilik haber bülteni’’ haline gelmiş yerel basına (?). Üzerinizdeki bu korkuyu ve baskıyı bir tarafa koyarak halkın dertlerini haber ve yorumlarla resmi makamlara duyurmanın yolunu açın. En azından yerel basın görev yapmıyor, yandaşlık yapıyor ithamlarından kurtulun, vatandaşın sesi, gözü, kulağı olursunuz. Belki eleştiriler rehavet uykusundaki kurum ve kuruluşları harekete geçirir, ağaların gözleri açılır. Tabi ki yapabilirseniz!

Herkese Allah kolaylık ve sabır versin

Hayırlı bayramlarınız ve geleceğiniz olsun

Bu yazı toplam 1376 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.