İstanbul'da 'en güzel kurban yarışması'nın galibi 'Ilgaz' oldu

İstanbul'da 'en güzel kurban yarışması'nın galibi 'Ilgaz' oldu

Sultangazi’de kurulan kurban pazarında ‘En Güzel Kurban Yarışması’nı Çankırı’nın Ilgaz ilçesinden gelen 1 ton 30 kilo ağırlığındaki ‘Ilgaz’ isimli kurbanlık kazandı.

TÜRKİYE Kuran Bayramı'na hazır. Kurbanlık alışverişleri devam ediyor... Kurban pazarlarında farklı etkinliklerle hem müşteriler hem de satıcılar renkli anlar yaşıyor.

Bu kapsamda Sultangazi Belediyesi, kurban pazarında ‘En Güzel Kurban Yarışması’ düzenledi.

İstanbul'da kurbanlık güzellik yarışması

DERECEYE GİRENLERE 'ALTIN'

Yarışma kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden gelen kurbanlıklar sahipleri tarafından süslendi.

Jüri üyeleri; hayvanların ağırlığına, kesim sonrası vereceği et miktarına, ırk özelliğini göstermesine, yaşa göre gelişimine, beden yapısına, temizliğine ve huyuna göre kurbanlıkları değerlendirdi. Yarışma sonucunda belirlenen ilk 3 kurbanlığa ödül verildi.

Birinci olan kurbanlığa tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye de çeyrek altın takıldı.

BİRİNCİLİK ILGAZ'A GELDİ

Yarışma kapsamında Çankırı’dan gelen 1 ton 30 kilo ağırlığındaki Ilgaz isimli kurbanlık birinci, Tokat’tan gelen 1 ton 40 kilo ağırlığındaki ‘Yakışıklı’ isimli kurbanlık ikinci, Ordu’dan gelen 1 ton 5 kiloluk ‘Reis’ isimli kurbanlık ise üçüncü oldu. Keşan’dan gelen ‘Maskot’ isimli kurbanlık ise mansiyon ödülünü alarak sahibine gram altın kazandırdı.

GÖRÜNTÜSÜ, HUYU, DAVRANIŞLARI VE ET VERİMLİLİĞİ

Sultangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Yakup Dalkılıç, "Bu sene 2’ncisini düzenlediğimiz ‘En Güzel Kurban Yarışması’nı az önce gerçekleştirdik. Kurban yarışmasında özellikle hayvanın ağırlığına dikkat ediyoruz. Aynı zamanda görüntüsü, huyu, davranışları, et verimliliği ve hayvanın temizliği dikkat ettiğimiz hususlar arasında. Bu sene yapmış olduğumuz 2’nci ‘En Güzel Kurban Yarışması’nda alanımıza olan rağbet de artıyor. Özellikle bu yarışmalarla hayvanları yetiştiren besicilerimizi ödüllendirmek istiyoruz. Bu açıdan da çok önemli." dedi.

İstanbul'da kurbanlık güzellik yarışması

"KURBANLIĞIMIZI YETİŞTİRDİK"

Çankırı’nın Ilgaz ilçesinden gelen ve birinciliği kazanarak 'tam altın' ödülünü hakeden Ilgaz'ın Balcı köyünden yetiştirici Abdurrahman Delican'a Sözcü18 Haber Merkezi ulaştı. Delican 'şampiyonluk' ile ilgili olarak; "Ilgaz'ı buzağılık döneminden itibaren bakımını ve bugünlere kadar gelmesini sağladım. Her yıl buraya satış yapmak için hayvan getiririm. Bu yıl da geldik ve yapılan yarışmada 'Ilgaz' ile birinciliği aldık. Mutluyum. Ilgaz'ın yarışma sonrası talibi oldu ve hakettiğimiz fiyata da sattık" dedi.

Delican, kurban satışları ile ilgili olarak da; "Bu yıl özellikle büyükbaş hayvan satışı çok sıkıntılı. Pazarda çok hayvan var. Vatandaşın alım gücü ortada! Cumartesi ve Pazar gününe odaklanmış durumdayız. Şayet beklediğimiz düzeyde ilgi olmaz ise üzülerek belirteyim ki ben ve benim gibi buraya satış için hayvan getirmiş olan tüm üreticiler, mallarıyla birlikte köylerine dönerler" dedi.

, “Kurbanlığımızı yetiştirdik, kendi hayvanımız. Birinciliği aldık. Çok memnunuz, gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

ihbar-hatti-sozcu-18-resim-01.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler