İYİ Partili Aysema Yücetürk: Hiçbir gerekçe cinayet için sebep olamaz

İYİ Partili Aysema Yücetürk: Hiçbir gerekçe cinayet için sebep olamaz

İYİ Parti 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi.

İYİ Parti Çankırı İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın açıklamasında Çankırı İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Aysema Yücetürk, "Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Ve ne yazık ki Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu yıl da; kadına karşı şiddetin daha da arttığı, daha da içleri acıttığı ve kadını daha da umutsuzluğa sevk ettiği bir yıl oldu." dedi.

Aysema Yücetürk sözlerini şöyle sürdürdü.

"Kadın evde, sokakta, okulda, iş yerinde, toplu taşıma araçlarında hülasa var olduğu her yerde şiddete, tacize uğruyor ya da katlediliyor. Ve bu büyük ayıp şiddetini gittikçe artırıyor durmuyor, durdurulamıyor. Günümüzde kadın, sadece fiziksel değil; ruhsal, sosyal, cinsel, ekonomik ve dijital şiddete maruz kalıyor, acı çekiyor, özgüven sorunu yaşıyor ve onuru zedeleniyor."

"KADIN EVE KAPATILMAYA, DEĞERSİZLEŞTİRİLMEYE VE NESNELLEŞTİRİLMEYE BAŞLANDI"

Türk Kültürü geleneğinden uzaklaştıkça kadına şiddet olaylarının arttığını dile getiren Yücetürk sözlerine şöyle devam etti:

"Türk kadını; kadim Türk tarihinde de yakın tarihte de her daim erkekle birlikte mücadele etmiş, Türk devletlerinin yaşamasını, gelişmesini ve güvende olmasını sağlamıştır. Kurtuluş Savaşımız bunun en yakın ve en çarpıcı örneklerinden biridir. Türk kültürü ve geleneklerinden uzaklaştıkça, kadına karşı şiddetin arttığı çıplak gözle görülen/yaşanan bir gerçektir. Günümüz iktidarının 21 yıldır yarattığı marazlı siyasi iklimde, Türk ulusu kimliğinden uzaklaştırılmakta; kadın eve kapatılmaya, değersizleştirilmeye ve nesnelleştirilmeye başlanmıştır.

Mevcut İktidar, Türkiye’yi selefileştirme yolunda hızla ilerleyebilmek için bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş, 6284 Sayılı Kanunun da kaldırılmasını isteyecek kadar şuurunu yitiren odakları cesaretlendirmiş, şiddet yanlıları karşında kadının açık hedef haline gelmesine neden olmuştur. Medeni haklarımız dahi tehlike altındadır."

"KADINI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"

Kadına şiddet olaylarının Türk kadınınca kabullenilebilecek bir şey olmadığını vurgulayan Yücetürk konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz İYİ Parti olarak; 'Kadını yaşat ki devlet yaşasın' düsturu ve Türk kadınının sarsılmaz iradesinden aldığımız ilhamla; ezilmiş, hırpalanmış, yoksullaştırılmış, ötekileştirilmiş tek bir kadın kalmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kadın ve erkeğin eşit ve mutlu olduğu, sağlıklı nesillerin yetiştiği zengin bir Türkiye için var gücümüzle çalışıyoruz.

Ve biz; 'Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyen Atamızın izinde, Türk kadınını hak ettiği yere getireceğimize söz veriyoruz. Bugün 25 Kasım kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası mücadele Günü münasebeti ile hepimiz burada toplandık.

"HİÇBİR GEREKÇE CİNAYET İÇİN SEBEP OLAMAZ!"

Daha dün akşam şehrimizde bir kız kardeşimiz eşine ve çocuklarına mutfakta yemek hazırlarken katledildi çocuklarının gözlerinin önünde. Hiçbir gerekçe cinayet için sebep olamaz! Bazı odaklar 'adam cinnet geçirmiş, kim bilir ne oldu da?' gibi söylemlerde bulunmakta! Bu asla ama asla kabul edeceğimiz bir tutum olamaz.

Dün geceki kadın cinayeti sadece bu kız kardeşimizi koparmadı bu hayattan 3 evladının da hayatının katili oldu bu zihniyet. Onun da anne-baba, kardeşleri vardı. Buradan kız kardeşimize Allah’tan rahmet kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Umarım hak ettiği şekilde yargılanır.

Biz kadınlar hak ettiğimiz şekilde özgürce adaletin tam sağlandığı bir toplumda yaşamak istiyoruz ve asla vazgeçmiyor, susmuyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
6 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler