Jean-Louis Borloo: Faydalı bir görüşme yaptık!

Jean-Louis Borloo: Faydalı bir görüşme yaptık!

Demiştik ya “Başkan Paris’te hava değişiminde” (!) Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç Çankırı'ya

dönmüş olmalı (ya da ilerleyen saatlerde dönecek). Umarız Fransa turu ile gerçekleştirmiş olduğu “hava değişimi” kendisine yaramıştır!

Biz Başkan Dinç’in “Paris gezisinin” her yönden kendisi üzerinde olumlu katkılar sağlamasını can-ı gönülden isteriz. Nedeni açık ve net: Çankırı’nın zaman kaybetmeye tahammülü yok!

Bunu da en iyi bilenlerden bir tanesi olduğunu düşündüğümüz "hayallerine kimsenin yetişemediği" iddia edilen Başkan Dinç’in “canla başla” çalıştığı Çankırı’nın özlenen ve gönüllerdeki “üniversite kenti” olması için ne kadar fedakarlık yaptığını cümle alem bilir! Bilir de "bazı münafıklar" her nedense Başkan Dinç'in bu gayretkeşliğini ve "samimiyetini" bir türlü anlamaz! Hoş, bu anlamayanlar sınıfına "sonradan dahil olan" bizler de "kafa karışıklığından" olsa gerek her geçen gün "daha önce anladıklarımızı" da hızla kaybetme eğiliminde olduğumuzu söylersek hiç "yalan" olmaz" (!)

YALANLAR "SINIR" TANIMIYOR!
Belediye Başkanı İrfan Dinç, her nedense bugüne kadar “kendisinin iyiliğini isteyenleri” elinin tersiyle “Kale”den aşağıya atmaya bayılıyor! Ancak ne kadar “yalaka” takımı var ise, ne kadar “işten güçten anlamaz” var ise “yaran gövecinin” başına topluyor ve “ye babam ye”(!)

Biz dedik ya “Başkan Paris’te hava değişiminde” (!)

Belediye Basın Bürosu “alel acel” bir bülten hazırlayıp gazetelere ve haber sitelerine (biz hariç) göndermekten geri durmadı!

“Kendisi gerçek” içeriği (bir bölümü) “hayal ürünü” icraatle dolu olan basın bültenine geçmeden önce şu soruyu sormadan edemiyoruz:

-Madem vatandaşı Belediye Başkanının Fransa gezisi ile ilgili olarak bilgilendirecektiniz de, bu bilgilendirme için bizim “İrfan Dinç Paris’te hava değişiminde” başlıklı haberimizi mi beklediniz?

Soruyu sorduk ve geçtik!

Şimdi gelelim “garip basın bülteninin” ufak çaplı analizine!

Saçmalık 1: Belediye Basın Bürosunun hazırlamış olduğu “duyuru” sanki aynı konuyla ilgili daha önce bir bülten daha yayımlanmış gibi başlıyor: “… için düzenlenen gezi programı devam ediyor.” (!)

Sanırsınız ki Basın Bürosu, konuyla ilgili daha önce gazetecileri ve dolayısıyla vatandaşı bilgilendirdi!

Saçmalık 2: “… eğitim programı arıtma ve atık dönüşümü üzerine dünyada en ileri teknolojiye sahip olan Fransa’nın Paris şehrinde yapılıyor.” (!)

Bu ne ya! “Eğitim programı” sadece Paris’te yapılıyormuş! Ve Başkan Dinç, yapılan bu eğitim programında “ilimizi temsilen” bulunuyormuş

Saçmalık 3 (devam ediyor): “Başkan Dinç eğitim konsepti sunumunun ardından Limoges içme suyu arıtma tesislerinde incelemelerde bulundu.” (!)

Sayın okuyucu, Limoges’de içme suyu arıtma tesisleri bulunabilir! Gayet de normaldir! İçme suyu arıtma tesisi olmayan “kent” mi olur? Biz size Limoges’in temel özelliğini belirtelim gerisini siz kendiniz yorumlayın!

Fransa’nın nüfus açısından küçük bir kenti olan Limoges, “dünyanın en kaliteli porselenleriyle” ünlüdür. Dünya sosyetesi bu kente sadece ve sadece “porselen” ve “bakır ürünleri” için gelir!

Türkiye’de faaliyet gösteren seyahat acentaları Fransa turlarına “Limoges” kentini özellikle koyarlar! Çünkü seyahate giden insanların gittikleri yerlerde “para harcamalarını” isterler! Limoges “para harcanacak” kentlerin  (Fransa sınırları içerisinde) ilk 5’e giren bir bölgedir!

ŞİMDİ GELELİM ESAS BOMBAYA! (Pardon asparagas bölüme)
Bildiğiniz gibi gazetecilikte “asparagas” denilen bir mevzu vardır! Sizin anlayacağınız “yalan haber” (aslı olmayan haber)

Belediye Basın Bürosunun gazetelere gönderdiği ve “gönderilen adreslerin” tamamının da yayımladığı bültende “ASPARAGAS” bölüm huzurlarınızda:

Saçmalık 4: “2 Aralık 2009 Çarşamba günü tam gün süren teknik eğitim tesislerinde bulunduktan sonra, 3 Aralık Perşembe günü sabahı Fransa Çevre Bakanı ile görüşmesinin ardından, …”

Neymiş! Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç 3 Aralık Perşembe günü sabahı Fransa Çevre Bakanı ile görüşmüş!

Basın Bürosunun verdiği bilgiye göre Başkan Dinç’in görüştüğü “Fransa Çevre Bakanı” var ama ne hikmetse daha doğrusu önem derecesi Başkan Dinç’e göre bir hayli “değersiz” olduğu için bültende “ismi” yok! Hem de öyle bir bakan ki Jean-Louis Borloo, değil Fransa’da yaptığı açıklamalar ile hem Avrupa’da hem de dünyada kendisinden söz ettiren bir “Çevre Bakanı” (!)

Ama bizim Çankırı Belediyesi Basın Bürosunun “bültenine” girmeyi becerecek kadar yetenekli ve Başkan Dinç’in de görüşme yapmasına karşın, “ismini öğrenecek kadar” önemli birisi değilmiş!

FRANSA ÇEVRE BAKANI
JEAN-LOUİS BORLOO FUARA GELMİŞTİR!
İki yılda bir düzenlenen ve ana konsepti “çevre” üzerine olan Pollutec Fuarını ziyaret için Fransa Çevre Bakanı Jean-Louis Barloo da gelmiştir! Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’in de dahil olduğu “dana geyik tura” katılanlarla Çevre Bakanı Borloo fuar standlarının birinde karşılaşmış olabilirler!

Ve “gezi rehberleri” ile Bakan Borloo’nun danışmanları arasında gerçekleştirilen bir diyalogla Kırıkkale ve Çankırı Belediye Başkanlarına “nezaketen” Bakan Borloo tarafından “ülkeye ve fuara hoş geldiniz” denilmiş olabilir!

Bunlar hep tarafımızdan oluşturulan “iyi ihtimaller” (!)

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Türk Belediyeciler Birliği’nin “her gün” ama her gün düzenlemiş olduğu “dana geyik” gezilerden bir tanesine katılmış ve Fransa’ya gitmiş! Gidebilir! Gitmesinde de fayda vardır! Biz Başkan’ın Fransa’ya gidişini “haber” olarak gördüğümüz için sayfalarımıza taşıdık! Sözcü18’in konu ile ilgili haberine kadar Çankırı gündeminde bu seyahatle ilgili “tek bir haber” yoktu!

Ancaaak, biz “Fransa seyahatini” haber olarak koyduktan sonra kamuoyu bilgilendi! Fakat yaptığımız haberi “beğenmeyen” Belediye Basın Bürosu “aldığı direktifler sonrası” günü kurtarma telaşına düşerek alel acel bir bülten yayımladı!

SONUÇ: Çankırı Belediyesi Basın Bürosu, gazete bürolarına ve internet sitelerine gönderdiği “gezi ile ilgili bilgilendirme” bülteninde yer alan “3 Aralık Perşembe günü sabahı Fransa Çevre Bakanı ile görüşmesinin ardından…” cümlesini “somut” olarak ortaya koymak zorundadır! Basın Bürosu “Başkan Dinç ile Fransa Çevre Bakanı Jean-Louis Barloo ile yapıldığı söylenilen görüşme ile ilgili 'belgeli' açıklama yapmadığı sürece Belediye Başkanı İrfan Dinç’in “yalancılığını” belediye bülteni ile “tescilleyecek”tir!

Dileğimiz “somut belgenin” ortaya çıkması ve bizim “yanılmamız”dır!

Fotoğraf 1: Fransa Çevre Bakanı Jean-Louis Barloo'yu görüşme sonrası yakalayan Sözcü18 muhabirine "Belediye Başkanınız İrfan Dinç ile karşılıklı görüşmemiz çok olumlu geçti! Çankırı'ya selamlar" derken gülümseyen yüzüyle görüyorsunuz! (Bu resimaltı da bizim asparagasımız!)
Fotoğraf 2: Her iki yılda bir yapılan Pollutec Çevre Fuarının giriş kapısı...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler