Kahramanlarımız Çanakkale geçilmez demeseydi

"Kahramanlarımız Çanakkale geçilmez demeseydi"

AK Parti Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu Çanakkale

Zaferinin 95. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Milletvekili Kınıklıoğlu’nun yayımladığı mesaj şöyle:

“Tarihimizdeki zaferler, vatan ve bağımsızlık söz konusu olunca milletimizin önünde hiç bir gücün duramayacağının ispatıdır. Çanakkale savaşları bunun seçkin bir örneğidir.

Çanakkale bir destandır, kahramanca dövüştüğümüz dünya tarihinde hiç bir millete müyesser olmayan müstesna bir destandır.

Tarihten silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkansızlıklarına rağmen büyük bir vatan sevgisi ile ortaya koyduğu mücadele sonucunda çökmekte olan bir imparatorluktan güçlü bir Cumhuriyet doğmuştur.

Savaş sırasında Çanakkale’ye mağrur gelip mağlup dönen İngiliz Başkumandanı General Hamilton İngiltere Harbiye Başkanlığına çektiği telgrafta söyle demiştir: 'Niçin geriye çekildiğimizi soruyorsunuz, bütün gerçeği tüm açıklığı ile size bildirmek isterim: Çok cesur muharebe eden, en iyi sevk ve idare edilen asil Türk ordusunun ve Albay Mustafa Kemal gibi dahi bir komutanın karşısında bulunuyoruz. Bunu hiçbir zaman unutmayalım. Katiyetle söylüyorum ki Çanakkale geçilmez.'

Hiçbir cephe ya da savaş  tarihin akışı üzerinde Çanakkale zaferi kadar rol oynamamıştır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde zaferi kazanan kahramanlarımız  'Çanakkale geçilmez' demeseydi bugün dünya çok farklı bir yerde olurdu.

Kurtuluş Savaşının ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferi sadece geçmişimizin aziz bir hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün de en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da son derece önemli bir yere sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti geçmişteki gibi bundan sonra da ilelebet bağımsız ve hür olacaktır. Türkiye, tarihine ve büyüklüğüne yakışır başarılarla dünyanın zirvesinde yer almaya bugün her zaman olduğundan daha yakın bir konumdadır. Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetimizi temel ilke ve nitelikleriyle dünya milletleri arasında hak ettiği konuma taşımak için mücadele ediyoruz.

Bu inançla Çanakkale Zaferinin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Gününde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler