Kamu-Sen meydanlardaydı: Maaş artışları yeniden hesaplansın

Kamu-Sen meydanlardaydı: Maaş artışları yeniden hesaplansın

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı memurlar, TBMM’ye sunulan memur zammı teklifini protesto etti. Teklifin beklentilerinin çok altında olduğunu söyleyen memurlar, talepleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesini istedi.

TÜRKİYE Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Bilecik İl Temsilciliği tarafından, kamu görevlilerine 2023 yılının ikinci yarısı için açıklanan maaş zamları, beklentinin altında kaldığını gerekçesiyle protesto edildi.

Konfederasyona bağlı sendikalar memur zammı teklifine ilişkin tüm illerde ortak basın açıklaması yaparken, Bilecik’te de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Kamu-Sen'e bağlı sendika üyeleri, yapılan zamlara karşı tepkilerini dile getirdi.

image small

"ERDOĞAN’IN SÖZÜ TAM OLARAK KARŞILIĞINI BULMADI"

Kamu görevlilerine 2023 yılının ikinci yarısı için yapılacak artış rakamlarına ilişkin kanun teklifinin TBMM'ye sunulduğunu belirten Kamu-Sen Bilecik İl Temsilcisi Veli Şahan şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımızın en düşük memur maaşının en düşük işçi maaşından aşağıda olmayacağı sözü tam olarak karşılık bulmamıştır. Bu nedenle memur maaş artışlarının yeniden hesaplanması gerekmektedir.

2023'ün ilk 6 ayında ortaya çıkan yüzde 11.77 oranındaki enflasyon farkı ve 2021 yılı toplu sözleşmesinde yer alan yüzde 6'lık artışın üzerine 8 bin 77 TL'lik seyyanen zam yapılmasını içeren bir kanun teklifi hazırlanmıştır.

Bu teklifle en düşük dereceli memur maaşının 22 bin TL'ye yükseltildiği ifade edilmektedir. Halbuki gerçek açıklanandan farklıdır. En düşük dereceli memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltmek için belirlenen kriter en düşük işçi maaşına mayıs ayında yapılan artışlar olmuştur.

Mayıs ayında imzalanan toplu sözleşmeye göre en düşük işçi maaşı Ocak 2023 itibarı ile çıplak olarak 22 bin TL olmuştur. Bu rakam üzerine temmuz ayında yüzde 15 daha artış yapılacaktır.

Ama en düşük dereceli memur maaşı hesaplanırken aile yardımı ve çocuk parası da dahil edilmiş; çıplak ücret yerine giydirilmiş ücret dikkate alınmıştır. Yani en düşük işçi maaşı çıplak olarak ocak ayında 22 bin TL olmuşken, en düşük memur maaşı sosyal yardımlarla birlikte ancak temmuz ayında 22 bin TL seviyesine gelebilmiştir.

*Gerçekte 15'inci derecenin 1'inci kademesindeki bekar bir memurun maaşı 10 bin 400 TL dolayındadır. Buna göre en düşük dereceli bekar bir memurun maaşı, yapılacak artışlarla temmuz ayında 22 bin TL değil 20 bin 300 TL olacaktır. Bu rakam ifade edilenden 1.700 TL daha düşüktür."

image small

“ADALETSİZLİK DEVAM ETTİRİLMİŞTİR”

Cumhurbaşkanının en düşük memur maaşının en düşük işçi maaşından aşağıda olmayacağı sözünün tam olarak karşılık bulmadığını vurgulayan Kamu Sen İl Temsilcisi Şahan, şu ifadeleri kullandı;

"Ocak ayında 22 bin TL olan en düşük işçi maaşına ise temmuz ayında yüzde 15 oranında bir zam daha yapılacak ve 25 bin 300 TL'ye yükselecektir. Böylece en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı arasında 5 bin TL fark olacaktır.

Buradan anlaşılacağı üzere en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı eşitlenmemiş, var olan adaletsizlik devam ettirilmiştir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın en düşük memur maaşının en düşük işçi maaşından aşağıda olmayacağı sözü tam olarak karşılık bulmamıştır.

Bu nedenle memur maaş artışlarının yeniden hesaplanması gerekmektedir. Ayrıca bu artışın sağlanması için memurlara 8 bin 77 TL ilave ek ödeme verilmesi öngörülmektedir.

Bu ek ödemenin taban aylığa yapılması ve emekliliğe de sayılması gerekmekteydi. Ancak getirilen düzenleme ile 8 bin 77 TL'lik ödemenin emekliliğe sayılmayacağı öngörülmüştür."

"BU ARTIŞI OLUMLU BULMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Yıllardır, memur maaşı içinde olup da emekliliğe sayılmayan unsurların fazlalığı nedeniyle memur emeklilerinin büyük bir haksızlığa maruz kaldığını ifade eden Kamu-Sen Temsilcisi Veli Şahan, "İlave ek ödeme uygulamasıyla bu adaletsizlik bir kat daha artacaktır. Bu nedenle yapılan bu yanlıştan derhal dönülmeli, ilave ek ödemenin de emekliliğe sayılması için kanun teklifinde gerekli değişiklik yapılmalıdır. Bununla birlikte yaşanan ekonomik gelişmeler ve memurların alım gücündeki erime dikkate alındığında; ilave ek ödemenin emekliliğe yansımayacağı hesaba katıldığında, yapılan bu artışı olumlu bulmamız mümkün değildir" dedi.

kamu-sen-cankiri-resim-03.jpg

ÇANKIRI'DA DA EYLEM VARDI

Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı İsmail Ayhan, "Güçlü devletler, temsilcisi olan memurlarını da güçlü kılar. Biliyoruz ki Devletimiz güçlüdür; memurlarını ve emeklilerini mağdur etmemiştir, bundan sonra da etmeyecektir. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu konudaki güvenimiz sonsuzdur. Türk memurunun ve emeklilerimizin taleplerini mutlaka dikkate alacağına ve ifade ettiğimiz sorunları en kısa sürede çözüme kavuşturacağına yürekten inanıyoruz. Bu bakımdan maaş artışlarıyla ilgili ifade ettiğimiz aksaklıklar, TBMM’de mutlaka değerlendirilmeli, bu teklif revize edilerek aileleriyle birlikte 20 milyonu bulan memur ve emeklilerimiz için Devletimizin toplu sözleşme hükümlerine ilave olarak yaptığı bu iyileştirme tam anlamıyla amacına ulaşmalıdır. Türkiye Kamu-Sen olarak sıraladığımız aksaklıkların düzeltilmesi için her türlü girişimde bulunacak, her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler