Kar yağışı nedeniyle çok sayıda yol kapandı, seferler durduruldu

Kar yağışı nedeniyle çok sayıda yol kapandı, seferler durduruldu

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "İstanbul Ankara TEM ve Devlet Yolu, Gerede Düzce arası kesim yoğun kar yağışı nedeniyle, güvenli trafik akışı sağlanana kadar, tüm araç geçişlerine kapatılmıştır" denildi.

Bolu'da geçtiğimiz haftadan itibaren etkili olan kar yağışı şiddetini artırarak devam ediyor. Kar yağışının etkili olduğu yollarda kar küreme ve tuzlama araçları yolları açık tutabilmek için aralıksız olarak kar küreme ve tuzlama çalışması yapıyor.

Yoğun kar yağışı sebebiyle sürücülerin zor anlar yaşadığı D-100 karayolu Bolu Dağı güzergahının İstanbul ve Ankara yönleri tüm araçların geçişine kapatıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Anadolu Otoyolu Bolu Dağı geçişi TIR trafiğine kapatılmıştır. Devlet Yolu Bolu Dağı Geçişi ise tüm araçlar için trafiğe kapatılmıştır” denildi.

İSTANBUL-ANKARA YOLU KAPATILDI

Karayolları, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “İstanbul Ankara TEM ve Devlet Yolu, Gerede Düzce arası kesim yoğun kar yağışı nedeniyle, güvenli trafik akışı sağlanana kadar, tüm araç geçişlerine kapatılmıştır. Ekiplerimiz çalışmaya devam etmektedir. Yol güvenli hale gelince tekrar trafiğe açılacaktır” açıklaması yaptı.

VALİLER UYARDI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından “Kıymetli Hemşehrilerim, Düzce-Gerede arası otoyol ve devlet yolu yoğun kar ve tipiden dolayı kapanmıştır. Yolların açılması için kar ve buz ile mücadele devam etmektedir. Bu nedenle, İstanbul-Ankara istikametine doğru yeni bir duyuruya kadar yola çıkılmamalıdır” uyarısında bulundu.

Ankara Valisi Vasip Şahin de “Gerede-Düzce arası otoyol ve Devlet yolu yoğun kar ve tipiden dolayı ulaşıma kapandığı için ilimizden İstanbul istikametine yeni bir duyuruya kadar yola çıkılmaması gerekmekte olup; yola çıkmış araçlar ise görevlilerimizce yönlendirilen yerlerde bekletilecektir” dedi.

YOLDA KALANLARA SU, MEYVE SUYU VE KEK DAĞITILDI

Yoğun kar yağışı nedeniyle yollarda kalan çok sayıda araçta bulunanlara kek, meyve suyu ve su dağıtıldı. Ayrıca hazırlanan binlerce sandviç gece boyunca yolda kalan araçlardaki vatandaşlara dağıtılacak.

VALİ ÜMİT: 1950 YILINDAN BERİ EN YOĞUN KAR YAĞIŞI

Bolu Valisi Ahmet Ümit sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Meteoroloji’den alınan bilgiye göre bölgede 1950 yılından beri en yoğun kar yağışı yaşandığını belirtti. Vali Ümit, “Düzce-Gerede arası otoyol ve devlet yolu yoğun kar ve tipiden dolayı kapanmış olup, kar ve buz mücadelesi çalışmaları devam etmektedir. Bu nedenle İstanbul-Ankara, Ankara-İstanbul İstikametlerinde yeni bir duyuruya kadar yola çıkılmaması gerekmektedir” şeklinde paylaşımda bulundu.

“YOL GÜVENLİ HALE GELDİĞİNDE TEKRAR TRAFİĞE AÇILACAK”

Bolu Valisi Ahmet Ümit, yolun ulaşıma güvenli hale gelmesinin ardından tekrar trafiğe açılacağını belirterek şunları söyledi:

"Olaya can ve mal güvenliği açısından bakıyoruz. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği her şeyin ötesinde. Aşırı kar yağışı, buzlanma tipi ve bir taraftan kar açma, yol açma çalışmaları, buz çözme çalışmaları sebebiyle Bolu’nun bütün girişlerinde geçici olarak trafik şimdilik durdurulmuş vaziyette.

İstanbul, Ankara ve diğer tüm istikametler şu anda trafiğe kapalı. Diğer illerin Valilikleri ile de görüştük. Bu kapsamda Bolu iline girişleri kapatmış vaziyetteyiz. Yol açma çalışmalarımız sürüyor. Yol güvenli hale geldiğinde tekrar trafik elbette açılacaktır."

BOLU’DA KALAN ARAÇLARIN KENTTEN ÇIKARILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR 

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu sınırları içerisinde kalanların konaklama ve iaşe açısından yardımcı olabileceklerini ifade ederek şöyle konuştu:

"Bolu sınırları içerisine girmiş olan vatandaşlarımızın imkanları ölçüsünde tek şerit olmak ve kontrollü olmak şartıyla il dışına çıkarmaya gayret ediyoruz. Ama Bolu sınırları içerisinde olan tüm vatandaşlarımız bizim misafirimiz.

Aynı zamanda biz onları ikamet bakımından hem de iaşe bakımından misafir edebiliriz. Gerekli tedbirlerimizi aldık. İlgili arkadaşlarımız da çalışıyoruz. Şu anda trafiği durdurmak zorunda kaldık."

“TÜM ARAÇLARI BLOKE ETMEK MECBURİYETİNDEYİZ”

Vali Ahmet Ümit, yoğun kar yağışının devam edeceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Yolun ne zaman açılacağı ile ilgili bir şey söylemek zor. Meteorolojiden aldığımız bilgiye göre bu 1950 yılından beri en yoğun kar yağışı. Çok ciddi bir kar yoğunluğu var tüm yol güzergahlarında. Sadece otoyol için değil. D-100 karayolu için de aynı kurallar geçerli.

Otoyol ve D-100 karayolunu kullanarak İstanbul ve Ankara istikametine giden tüm araçları girişlerde bloke etmek mecburiyetindeyiz. Bir taraftan yol açma çalışmalarını sürdüreceğiz.

Meteorolojiden aldığımız bilgiye göre, sabaha karşı 03.30’a kadar bu yağış devam edecek. Ondan sonra sabah 10.00’a kadar bu yağış etkisini azaltacak verilere göre. Bu tahminler eğer gerçekleşirse tabi ki yollar açılacak. Yolu en kısa zamanda trafiğe açacağız."

KOCAELİ’DEN ANKARA İSTİKAMETİNE GEÇİŞE İZİN YOK 

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz sosyal medya hesabından Kocaeli’den Ankara istikametine geçişe izin verilmediğini açıkladı.

Vali Yavuz, paylaşımında “Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre Bolu/Gerede otoyol ve devlet yolu yoğun kar ve tipi nedeniyle kapanmış olup ilimizden Ankara istikametine araç geçişine ikinci bir duyuruya kadar izin verilmeyecektir” dedi.

İYİ PARTİLİ ERDEM DE YOLDA KALDI,
BAKANA SERT TEPKİ GÖSTERDİ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem de Bolu'da mahsur kaldığını belirterek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na seslendi. Erdem, “2022 Türkiye'sinde otobanda, Bolu'da binlerce araba mahsur kaldık! Meteoroloji o kadar uyarmasına rağmen bu nasıl bir rezilliktir! Sarayın sekreterliğini bırakın da, asli görevinize bakın!” ifadelerini kullandı.

"İNSANLAR ARABALARINI TERK EDİP GİTTİ"

Yaklaşık 4 saattir Ankara-Bolu yolunda mahsur kaldığını belirten bir sürücü, arabasından inerek yolun son halini görüntüledi ve o anları sosyal medya hesabından paylaştı. Çok sayıda aracın yolun ortasında kontak kapattığı görüldü. Sürücü, “İnsanlar arabalarını terk etti, gidenler oldu” dedi.

THY: 31 SEFER İPTAL EDİLDİ

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün, Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı toplam 31 seferin iptal edildiğini duyurdu.

Üstün, açıklamasında “Olumsuz hava koşullarını tüm otoriteler ile iş birliği içerisinde takip ediyoruz. 24 Ocak tarihli, Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı toplam 31 seferimiz iptal edilmiştir. Seyahatiniz öncesinde uçuşunuzun durumunu kontrol etmenizi öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

BİNGÖL-ERZURUM KARAYOLU TIR TRAFİĞİNE KAPATILDI

Kar yağışının etkili olduğu Bingöl’de, Erzurum karayolu geçici olarak TIR geçişlerine kapatıldı. Bingöl Valiliği tarafından “Bingöl-Erzurum karayolunun 0-89 kilometreleri arası yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle saat 19.30 itibari ile ikinci bir duyuruya kadar TIR trafiğine kapatılmıştır” açıklaması yapıldı.

SAMSUN İSTİKAMETİ TRAFİĞE KAPATILDI

E-5 karayolunda yolcu otobüsü de dahil çok sayıda aracın birbirine girdiği zincirleme kaza nedeniyle Samsun istikameti trafiğe kapatıldı. Yolda kilometrelerce uzunlukta araç kuyrukları oluştu.

Amasya-Samsun Havza tünelleri çıkışında bulunan sürücüler, saatlerce kar altında beklediklerini belirterek bölgeden görüntüleri sosyal medya hesaplarında paylaştı.

Dün akşam da Samsun'un Kavak ilçesinin çıkışında Samsun-Ankara karayolunda zincirleme kaza meydana gelmiş ve çok sayıda araç yolda mahsur kalmıştı.

TOKAT’TA YOLCU OTOBÜSLERİNE ‘KAR’ ENGELİ

Tokat’ta dün geceden itibaren başlayan kar yağışı, kuvvetli rüzgarın da etkisiyle tipiye dönüştü. Tokat’ı, Sivas, Ordu, Erzincan ve Amasya’ya bağlayan kara yollarında kar yağışı ve tipi nedeniyle otobüs seferleri durduruldu. Tokat Otogarı’nda bekletilen yolcular, öğrenci yurtlarında misafir edilmeye başlandı.

TOKAT-ERZİNCAN YOLU AĞIR TONAJLI ARAÇLARA KAPATILDI

Tokat’ın Erbaa ilçesinde sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi. Trafik ekipleri ağır tonajlı TIR ve benzeri araçların geçişine izin vermedi. Araçlar Tokat-Erzincan yönündeki bir akaryakıt istasyonunda bekletiliyor.

Karayolları ekipleri sabah saatlerinden itibaren D-100 kara yolunun trafiğe açık kalması için çalışma yapıyor. Bölgede kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. İstanbul’dan Erzurum’a giden TIR şoförü Mehmet Emre İnce, “Düzce’den buraya kadar geceden beri kar yağıyor. Bu şekilde kaldığımız bir yer olmamıştı. Burada daha yoğun yağıyor. Bekliyoruz” dedi.

MALATYA-KAYSERİ VE MALATYA-SİVAS
KARAYOLU ULAŞIMA KAPANDI

Malatya’nın Darende ilçesinde geceden bu yana etkili olan kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Malatya-Kayseri ve Malatya-Sivas karayolu ulaşıma kapandı. Polis ekipleri, ilçe çıkışında araçların Gürün ve Pınarbaşı yönüne geçişine izin vermedi.

Beklemeye geçen sürücü ile yolcular ise Darende Anadolu Lisesi kız öğrenci pansiyonuna getirilerek misafir edildi. Yolun açılmasını bekleyen 100 kişiye yakın kişiye, yiyecek ve içecek ikram edildi. 

DİYARBAKIR’DA OTOBÜS SEFERLERİ DURDURULDU,
YOLCULAR OTOGARDA BEKLETİLİYOR

Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü; Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak için önümüzdeki bir hafta boyunca yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.

Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiledi. Diyarbakır Valiliği de sürücüleri, mecbur olmadıkça trafiğe çıkmamaları yönünde uyardı.

Kar yağışı nedeniyle Diyarbakır-Şanlıurfa yolu, Bahçe-Nurdağı-Gaziantep ve Konya Seydişehir-Antalya Akseki yollarının kapalı olması nedeniyle Diyarbakır otobüs terminalindeki tüm otobüs seferleri durduruldu.

OTOBÜSLER VE YOLCULARI MAHSUR KALDI

Siirt, Batman ve Şırnak'tan batı bölgelerindeki illere gitmek için Diyarbakır'a gelen otobüsler de yolcularıyla birlikte Diyarbakır otobüs terminalinde bekletilmeye başlandı.

Bir otobüs firması yetkilisi, Batman'dan çıkan iki aracın Şanlıurfa yolu üzerinde Karacadağ bölgesinde mahsur kaldığını ve bölgeden gelen diğer araçların da Diyarbakır otogarında bekletildiğini belirterek, “Kar yağışı ve trafik kazaları nedeniyle yollar kapalı, bu nedenle Diyarbakır'daki tüm seferler iptal edildi. Diğer illerden gelen araçlar da burada mahsur kaldı. Batman'dan gelen aracımızın yolcularına yolların kapalı olduğunu söyledik. Beklemeye devam ediyoruz. Yollar açılmazsa otobüs Batman'a geri dönecek” dedi.

YOLLARDA SON DURUM

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 23 Ocak 2022 Pazar saat 21.00 itibarıyla kar ve tipi dolayısıyla kapanan yolların güncel hali şu şekilde açıklandı:

 • İstanbul-Ankara arasında TEM Otoyolu ve devlet karayolu tüm araç trafiğine kapatılmıştır.
 • Nevşehir-Aksaray Yolu ulaşıma açılmıştır.
 • Yozgat İl Sınırı- Yıldızeli - Sivas Yolu ulaşıma açılmıştır.
 • Anadolu Otoyolu Bolu Dağı geçişi TIR trafiğine kapatılmıştır. Devlet Yolu Bolu Dağı Geçişi ise tüm araçlar için trafiğe kapatılmıştır.
 • Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu tüm araçlar için ulaşıma açılmıştır.
 • Konya Seydişehir – Antalya Akseki Yolu (Alacabel Mevkii) ulaşıma kapatılmıştır.
 • Konya'yı Ankara, Aksaray, Akşehir, Ereğli, Beyşehir, Seydişehir, Ladik, Obruk, Karapınar ve Karaman'a bağlayan yollar kar ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin bulunmamasından dolayı ulaşıma kapatılmıştır.
 • Kayseri-Malatya Yolu ulaşıma kapatılmıştır.
 • Pınarbaşı-Gürün, Pınarbaşı-Göksun ve Şarkışla-Pınarbaşı Yolları ulaşıma kapatılmıştır.
 • Sivas-Erzincan Yolu ulaşıma kapatılmıştır.
 • Kangal-Divriği-Arapgir Yolu ulaşıma kapatılmıştır.
 • Zara-Refahiye Yolu ulaşıma kapatılmıştır.
 • Kahramanmaraş-Göksun Yolu TIR trafiğine kapatılmıştır.
 • Taşkent-Sarıveliler Yolu ulaşıma kapatılmıştır.
 • Akşehir-Isparta Yolu ulaşıma kapatılmıştır.
 • Kağızman-Ağrı Yolu ulaşıma kapatılmıştır.
 • Akçakoca-Düzce Yolu Kabalak Mevkii zincir takılı olmayan TIR trafiğine kapatılmıştır.
 • Antalya-Mersin Yolu Gazipaşa-Anamur kesimi heyelan nedeniyle ulaşıma kapatılmıştır.
 • Diyarbakır-Siverek Yolu ulaşıma kapatılmıştır.
 • Diyarbakır-Bingöl Yolu ulaşıma kapatılmıştır.
 • Siverek- Adıyaman Yolu ulaşıma kapatılmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.