Karatekin Üniversitesi giderek "ötekileşiyor" (!)

Son bir aydır Çankırı Karatekin Üniversitesi ile ilgili başlayan cümleler, Sözcü18 sayfalarında beklenenin üzerinde “olumsuz” yorumlar alıyor…

Sözcü18 ve şahsen bendeniz; Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin gerek açılışı gerekse sonrasında bu sayfalarda başta Rektör Ali İbrahim Savaş’ın “özel” açıklamaları olmak üzere sayısız haber ve “olumlu” yorumlar sarfettik.

Bugün için yaşanan y a da “yaşanıyormuş gibi” görülen Üniversite – Sözcü18 polemiğinin nedenlerini ve niçinlerini irdelemenin ötesinde, Ak Parti Çankırı milletvekili İdris Şahin’in “…Şehir dışında üniversite olarak çok geliştiğimizi hatta uçuşa geçtiğimizi söylüyoruz, ama gerçekler öyle değil. Bırakın uçmayı şu an yürüyemiyoruz bile” açıklaması, aysberg’in suyun üzerindeki bölümünü resmetmesi sonrası hangi “kirli çamaşırların” ortaya dökülmesine sebebiyet verdi.

Tamamı okuyucu yorumu olarak sayfalarımızda yayımlanan ancak, derli-toplu olarak köşemden yayımlamayı uygun gördüğüm “iddialar”a şöyle bir kulak kabartalım:

Basitliğin bu kadarı (Hakan Uslu)

Sayın rektör her yerde dil okulu ile övünüyor yok Amarika'dan yabancı dil hocası getirmiş. sayın hoca getirdiğiniz bayanın (Emili) ne sıfatı var 3.200 TL maaşı neye göre veriyorsunuz? Dil Okulu Müdürü Hakan hocayla bağlantısı ne amerikaya geziye gitiniz evlerinde kaldınız o da ayrıca bir muamma? Bu bayanın öğretmenlik yapacak belgesi var mı sadece yabancı olup ingilizceyi tarzanca bildiği için mi. haşa tapar gibi Emiliiii! Emiliiiii! diye Başta rektör, Rektör yardımcısı Sabit hoca Dil Okulu Müdürü Hakan Hoca incelip kendinizi küçültüyorsunuz. Onun okulda vereceği Çankırı'ya kazandıracağı hiçbir şey yok.

Vekilin Sözü (Kemal Bey)

Sayın Vekil yerinde bir teşhiste bulunmuştur. ''Üniversitede çalışan personelin çoğunluğu Çankırılı değildir." Söz çok açık ve nettir. sakın ha yanlış anlaşılmasın bahsi geçen kişiler memur, güv. görevlisi, temizlik personelinden bahsetmiyor vekil. Gidin bakın diğer illerdeki Ünv.lere Genel sekreter, Daire Bşk., Şube Müdürlerinin en az yarısı o ilin insanları, gelin Çankırı Ünv. bakın kaç tane Çankırılı Dai.Bşk. var? Kaç tane Müdür var? Genel Sekreter ve Yardımcılığını hiç saymaya gerek yok parmakla sayılacak kadar az, vurgulanmak istenen budur. (Rektör Hocam kusura bakma açıklama ihtiyacı hissettim)

Gizli Esnaflar (Zeki Han)

Aralarında veznedardan bozma daire başkanları da var. Hiç ilgisiz baldırı çıplak eğitimsiz, konusuna vakıf olmayan adamlara işyeri açtırıp rektörlüğün işlerini oralara yaptıran zübükler. Sonra oralardaki ortaklıklarını çocukları ile denetleyen malum Mustafalar. Kozmetik frmasına çatı aktattıranlar, Fakultenin aynı ay aldıgı 3.000 liralık fotokopiyi kuruma 9.000 tl ye 3 defa çaktıranlar, DMO'dan bilgisayar alıp satıcıdan paravan şirketlerle komisyon tahsil edenler... Daha neler neler... Şeytana uyduk deseler şeytan isyan eder bunlara... Şeytana papucunu ters giydiren zübükler az kaldı bekleyin.

Çankırının belaları (Kasım)

Dikkat edin birileri Rektöre laf atsın veya eleştirsin bazı rumuzlar hemen aslan kesilip seviyesizce konuşuyorlar bunları tarif etmek gerekilirse bunlar arşivde yıllarını vermiş evrak dosyalamaktan öte bilgisi olmayan ama Rektör sayesinde Şube Müdürü olmuş kişiler veya veznelerde canı çıkmış memleketinde veznedardan öte adam sayılmamış ama Rektör sayesinde Daire Başkanı olmuş kişliler, köye muhtar olamayacak kadar cahil kaba bilgisiz, imza atışı bile garip olan ama Rektör sayesinde Gen.Sekreter olan kişiler. Tokat Ünv. 30'a yakın soruşturma geçirmiş ve halen devam eden zorla atılan (Devamı var)

Çankırının belaları – 2 (Kasım)

atılan zorla emekliye sevk edilen ama rektör sayesinde Gen.Sek.Yrd. olmuş (Gen.Sekreter adayı hele okul bitsin Gen.Sek.makamına oturan korkuluğu nasıl da kovduracak) daha 10 yılı dolmamış Tekniker adam Rektör sayesinde Dai.Bşk.olmuş kişiler, Çankırı’da sayman yardımcılığından öte gidememiş adam birileri sayesinde hiç personelcilik bilgisi olmamaksızın sırf korkuluk niyetine ve uzaktan kumanda ile yönetilmek üzere Pers.Dai.Baş. olmuş kişiler işte Karatekin Üniversitesine böyle birileri Rektör sayesinde gelmişken Rektöre laf söyletirler mi amaçları Rektörü korumak değil kendi korkularındandır.

……. (Abdullah)

sayın rektör üniversiteden şahsıma gönderilen rektör yardımcısı sabit erşahin imzalı dilekçe aynen söyle: yıllarca üniversitemize hizmet etmiş siz personelimizin kadroya geçirilmesi hususunda yönetmeliğin 6.maddesinin 4. fıkrasına göre özel şart yazımı kanuna aykırıdır, bana yazılmayan aynı özel şart 09,08 2011 yani bugün yök sayfasında başka bir branşa aynen yazılmıştır, bu hukuksuzluğun bu adam kayırmacılığın her şeyden önce yaradana hesabını nasıl vereceksin, artık size ve yönetiminize diyecek söz bulamıyorum. sayın beki dilekçeyi ve bugün çıkan ilanları size iletip kamuoyunun takdirine sunalım.

…… (Mustafa)

k.ç isimli okutmanın ingilizce puanı var mı? s.ö'nün öğretim görevlisi ilan şartına uymadan mı alındı? r.k isimli öğretim görevlisi, neden kastamonu 6.dairedeki mahkemesini bir anda geri aldı? karşılığında hoca yapıldığı için mi? kayseriden gelen komisyon öğretim görevlisi olamaz dediği halde 3 uzman öğretim görevlisi niye yapıldı? 4 yıllık mezunu olmayan fahrettin nasıl sube müdürü yapıldı? sebebi fahrinin yakını olması mı, özel şart yazımı çankırılalara yasaksa niye tokattan gelenlere 52 tane özel şartlı ilanınız var? kanunen yasak değil mi? şimdilik sorularım bunlar, devamı var.

Üzülerek belirteyim ki “yeter” demek zorundayım… Yerimin darlığı da bunun en büyük nedeni…

Böylesine ciddi iddiaları kaleme alanlarla, bu iddialar karşısında sus-pus oturanları anlamak herhalde kolay olmasa gerek.

Ancak, vakti zamanında “eleştiriye açığım” diyen Rektör Savaş, sayfalarımızda gündeme gelen, yönettiği üniversite ile ilgili iddialara, kasıtlı olduğunu düşündüğüm davranışıyla Sözcü18’i “ötekileştirme” politikasında hız kesmiyor!

Ziyanı yok! Sözcü18 çoktan “öteki”leşti…

Ancak gördüğüm gidişat Karatekin Üniversitesi’ni “öteki”leştiriyor…

Kimin nezdinde mi?

Benden söylemesi; Görmeyene gözlük, duymayana pil satışları yakında başlar…

Gününüz güzel, gönlünüz hoş, gözleriniz bakar olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
12 Yorum