'Kırmızı Bülten' ile aranan mafya lideri Çankırı'da tutulmuş!

'Kırmızı Bülten' ile aranan mafya lideri Çankırı'da tutulmuş!

Gazeteci İsmail Saymaz, vatandaşlık verilen uyuşturucu kaçakçılarından Flamur Sinanaj'ın 9 Ağustos'tan bu yana Çankırı'da, yanan Geri Gönderme Merkezi'nde 'tek başına' tutulduğunu açıkladı. Sinanaj dün de Ağır Ceza'daki duruşmadaydı.

GAZETECİ İsmail Saymaz, bugünkü yazısında Arnavut mafyasının önemli isimlerinden Flamur Sinanaj, AK Parti hükümetinin 3 yıl önce 250 bin dolara vatandaş yaptığı uyuşturucu kaçakçısından kurtulabilmek için hukukla açıklanamayacak bir komediyi sergilediğini ifade etti.

İsmail Saymaz'ın kaleme aldığı yazıda, Belçika'nın hakkında 'kırmızı bülten' çıkarttığı Flamur Sinanaj'ı 3 Kasım 2022 tarihinde Türkiye'den istediğini ancak bu isteğin ilk etapta kabul edilmediğini de kaleme alırken, mafya liderinin 9 Ağustos'tan bu yana Çankırı'da, yanan Geri Gönderme Merkezi'nde 'tek başına' tutulduğuna işaret etti. Saymaz, mafya liderinin dün de Çankırı Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmaya çıkarıldığını kaleme aldı.

Hayli ilginçliklere konu olan "Türkiye Sinanaj'dan nasıl kurtulur" başlıklı yazı şöyle:

"Sinanaj, Belçika'nın uyuşturucu baronlarından Boşnak Sani Al Murdaa'nın sağ kolu. Bu ikili Belçika'da yakalanan 3.2 ton uyuşturucudan kaynaklı Bruges 1. Asliye Mahkemesi'nde uyuşturucu madde ticaretinden ve suç örgütüne üye olmaktan yargılanırken, 2019'da İstanbul'da ev satın alarak vatandaşlık için başvurdular

O aşamada haklarında Kırmızı Bülten olmadığı için talepleri kabul edildi. Sinanaj, eşi ve üç çocuğu, yapılan güvenlik incelemesi sonrası 8 Haziran 2020'de vatandaşlığa geçti. Sinanaj'ın dördüncü çocuğu Türkiye'de doğduğu için doğal yurttaş oldu.

Sinanaj, iş hayatına girdi. Çin'den getirdiği trafoları Arnavutluk'ta satmaya başladı."

'BELÇİKA 11 AY ÖNCE İSTEDİ, TÜRKİYE 'VATANDAŞ OLDUĞU' GEREKÇESİYLE VERMEYE YANAŞMADI'

Belçika'nın kırmızı bülten çıkardığı Sinanaj'ı 3 Kasım 2022'de Türkiye'den istediğini, ancak Türkiye'nin 'vatandaş olduğu' gerekçesiyle vermeye yanaşmadığını dile getiren gazeteci İsmail Saymaz, daha sonra her ne olduysa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fikrinin değiştiğini ve geçtiğimiz ağustos ayında Sinanaj, eşi ve üç çocuğunun vatandaşlığının 'görülen lüzum üzerine' iptaline karar verdiğini kaydetti.

'TÜRKİYE'Yİ KENDİ RIZAMLA TERK EDİYORUM' DİYE YAZI İMZALATMAK İSTEDİLER'

Saymaz, yazısının devamında şu bilgileri paylaştı:

"Sinanaj, 7 Ağustos'ta Bodrum'da tatil yaparken, kaldığı otelde gözaltına alındı. O andan sonrası Türkiye Cumhuriyeti'ne hiç yakışmayacak bir gülünçlük, ciddiyetsizlik ve hukuk dışılıklarla devam etti. Narkotik polisi tarafınca gözaltına alınan Sinanaj, 8 Ağustos'ta yurt dışına gönderilmek üzere Ula Geri Gönderme Merkezi'ne kondu.

Sinanaj, Türk vatandaşı olduğunu belirtti. Yetkililer 'Vatandaşlıktan çıkarılmışsınız' dedi.

İddiaya göre, sınır dışı etme prosedürü dava açmayı gerektirdiği ve uzun süreceği için Sinanaj'a 'Türkiye'yi kendi rızamla terk ediyorum' diye bir yazı imzalatmak istediler. Evrakı imzalarsa istediği ülkeye gidebileceğini söylediler.

Sinanaj, reddetti. 'Ben aslen Türküm' dedi. Öyle olunca ertesi gün ailesine haber vermeden Kırklareli'nin Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi'ne götürdüler. Sinanaj'ın yerini güç de olsa tespit eden avukatları peşinden gitti.

İmza baskısı burada da sürdü. Sinanaj, direndi. Vay, sen misin, direnen? Avukatlarına gösterilmeden Edirne Geri Gönderme Merkezi'ne naklettiler. Sinanaj, Nuh dedi, peygamber demedi.

'13 GÜN ALIKONDU, İKNA EDİLMEK İSTENDİ'

Sinanaj, 9 Ağustos'ta Çankırı Geri Gönderme Merkezi'ne kondu. Bu merkez yangın çıktığı için çok önce kapatılmıştı. İçeride Sinanaj'dan başka kimse yoktu. İddiaya göre Sinanaj, ‘sivil kıyafetli kişiler' tarafınca 13 gün alıkonup imza vermesi için ikna edilmek istendi.

Sinanaj, geri adım atmadı.

Belçika'nın iade isteğinden kaynaklı Çankırı Ağır Ceza Mahkemesi'nce 22 Eylül'de tutuklanan Sinanaj, Gerede L Tipi Cezaevi'ne kondu. Sinanaj, cezaevinde olduğunu bir kişi vasıtasıyla ailesine haber verdi. O sayede ailesi, kaybedildiğini düşündükleri Sinanaj'ı buldu. Sinanaj, 25 Ekim'de Silivri F Tipi Cezaevi'ne nakledilene dek buradaydı.

'MAHKEME, SINANAJ'I SALIVERMEDİ'

Dün Çankırı Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Sinanaj'ın Belçika'ya iade davasının üçüncü duruşması görüldü. Mahkeme, Sinanaj'ı salıvermedi.

Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği yazılarda, 'devletin egemenlik hakkı ve takdir yetkisi' çerçevesinde vatandaşlığının iptal edildiğini bildirdi. Sonraki duruşmayı aralık ayına bırakan mahkeme, Sinanaj'ın açtığı, vatandaşlığın iptaline ilişkin davanın akıbetine göre hareket edecek. (...)"

Yazının tamamını okumak için - TIKLA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler