Kızılırmak şahinlerinin nesli tükenme yolunda!

Kızılırmak şahinlerinin nesli tükenme yolunda!

Kızılırmak deltasında yaşayan ve nesli tükenmek üzere olan kızıl şahinler, Kırıkkale'de

kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından vurulup uçamaz hale getiriliyor.

Kızılırmak deltasında vatandaşlar tarafından bulunan ve Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine tedaviye getirilen 3 kızıl şahinin hayati tehlikesi devam ediyor. Kızıl şahinlerden birinin saçmalardan dolayı gözlerinin tamamen kör olduğu, birinin kanadının yarısının olmadığı, diğerinin ise ayaklarından ve kanatlarından yaralandıktan sonra hayatını kaybettiği öğrenildi. Son bir aydır bütün mesaisini tüfekten çıkan saçmalardan yaralanan kızıl şahinlere ayıran Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde görevli Yrd. Doç. Dr. Serkal Gazyağcı ve beraberindeki üniversite öğrencileri, kızıl şahinleri hayata döndürebilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Kızıl şahinlerin neslinin tükenmek üzere olduğunu ifade eden Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde görevli Yrd. Doç. Dr. Serkal Gazyağcı, “Yaklaşık 3 yıldır Kırıkkale Üniversitesi’nde görev yapmaktayım. Bu seneye kadar kızıl şahinlerin bu derece öldürülmek istendiğine şahit olmadım.” dedi.

Vurulan şahinlerin duyarlı vatandaş ve Çevre Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından bulunup kliniğe getirildiğini açıklayan Gazyağcı, “İlk etapta üçünün de filmini çektikten sonra gördüğümüz tablo karşısında açıkçası şaşkına döndük. Çünkü üç hayvandan, bir sağlam hayvanın ortaya çıkması çok zor görünüyor. Arabistan’da kızıl şahini getiren kim olursa olsun ona dünyanın parası ödeniyor. Bizde ise, son bir ayda elimize üç vaka geldi. İlk gelen kızıl şahin vurulduğunda gözlerine saçma gelmiş ve iki gözü de görmüyor. Bir diğer şahinin ise, bir kanadı tamamen kopmuş, artık uçma becerisi yok. Ayağından ve kanatlarından vurulan şahin ise, yaşamını yitirdi. İnsanlar egolarını tatmin etmek için nesli tükenmekte olan hayvanları katlediyorlar. Yetkililerin artık bu duruma bir dur demesi ve şahinler için doğal yaşam alanları oluşturulması gerekiyor.” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler