Kömür hırsızlığında, birileri kafa karıştırıyor!

Kömür hırsızlığında, "birileri" kafa karıştırıyor!

Hatırlayacağınız gibi, geçtiğimiz günlerde Çankırı Emniyet Müdürlüğü basın bülteninde

yer alan “Kömür hırsızlığı” haberi, bazı çevrelerce “haksız” bulunmuş ve özellikle sözü edilen haberi yayımlayan “gazete ve internet siteleri” adeta “suçlanmıştı” (!)

Haberin kamuoyunda yer alması ile birlikte “bazı kişi ya da kişilerin” yaşanan “somut olayı” farklı yönlere çekerek “kamu personeli zan altında kalıyor” savunması ile olayın “basit bir hırsızlık görüntüsü”nden öte çok da önem arzetmediği savında bulunmaları Sözcü18.com olarak bizleri hayli şaşırtmıştı!

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma Cumhuriyet Savcısı tarafından sürdürülürken,  basına  yansımış olayları da “duayen matbaacı” üzerinden "saptırma"ya yönelik Karatekin gazetesinden Çetin Kapdan’ın 3 Şubat 2010 tarihinde köşesinden kaleme aldığı ve bir hayli de sert olan “Bilmiyorsan sus!” başlıklı yazısıyla yanıt bulmuşlardı.

Sözcü18.com olarak ilk etapta Çankırı Emniyet Müdürlüğü “basın bülteninden” kamuoyu ile paylaşılan olayın “aslında bültene yansıdığı şekliyle” çok da “masumane” bir olay olmadığı “tezimizi” sürekli muhafaza etmiş ve konuyu başta yazarlarımız arasında bulunan İbrahim Zencirci, Başbakanlığa kadar taşımıştı!

Bütün bu olaylar cereyan ederken, internette zaman.com.tr’de konuyla ilgili “Ankara Haber Merkezinin” yapmış olduğu bir habere rastladık!

Burada okuduğumuz haber metni ile Sözcü18.com haber merkezinin elde ettiği ama “yetkililere doğrultamadığı” bilgilerle eşdeğerdi! Ve bizim bilgilerimizi “doğrulamayan” Emniyet kaynakları ile yayımladıkları basın bülteninde “yer vermedikleri bilgiler” nasıl oluyor ya da olduysa Zaman gazetesinin sayfalarında çoktan yerini almıştı!

30 Ocak 2010 tarihli Zaman gazetesinde yer alan ve bugüne kadar “yalanlanmayan” haber metni ile sizleri baş başa bırakıyor ve haberde iddia edilen “organize olayı” saptırarak “bürokratlarımız zan altında kalıyor” düşüncesinde olanlara “ithaf” etmekle birlikte, yaşanan son olayla ilgili "hassasiyetimizin" doruk noktada olduğunun bilinmesini isteriz. Sözcü18.com

ZAMAN GAZETESİNDE YER ALAN HABER METNİ!

"Fakirin kömürünü satan 6 kişiye gözaltı

Türkiye'nin soğuktan donduğu, doğalgaz ve kömür fiyatlarına zam geldiği bugünlerde yoksullara verilmek üzere Çankırı Valiliği'ne gönderilen tonlarca kömürün dağıtılmış gibi gösterilerek piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı.

Soruşturmada aralarında il özel idaresi, vakıflar ve depo görevlilerinin de bulunduğu altı kişi gözaltına alındı. Çankırı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, yoksul vatandaşların kömürüne göz diken çeteyi ortaya çıkardı. Bir ihbarı değerlendiren polis, Çankırı'da valilikçe belirlenen 290 aileye dağıtılmak için gönderilen 3 bin ton kömürün bazı devlet görevlilerince eksik dağıtıldığını ya da dağıtılmış gibi gösterilip piyasaya sürüldüğünü belirledi.

Kömürü piyasaya sattığı iddia edilen 3'ü kamu görevlisi 6 kişi gözaltına alındı. Zanlıların dağıtılmak üzere verilen kömürleri depoladıkları işyerine de baskın yapıldı. Soruşturma kapsamında devlet görevlileri Ş.A., F.M. ve R.G.'nin dağıtılacak kömür torbalarını açtıkları, içlerinden biraz kömür alarak başka torbalara koyup sattıkları anlaşıldı. İsimleri açıklanmayan üç kişinin de dağıtılmayan kömürleri depoda sakladıkları ve sattıkları öne sürüldü. 3 bin ton kömürden bin 500 ton kömürün akıbetinin araştırıldığı öğrenildi." (Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=946230)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler