Kurtulmuş: Onurlu geri dönüş… Özdağ: Gerekirse zorla…

Kurtulmuş: Onurlu geri dönüş… Özdağ: Gerekirse zorla…

Zafer Partisi Genel Merkezi'nde bir görüşme gerçekleştiren Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ ve AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Zafer Partisi Genel Merkezi’nde Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından iki isim bir açıklama yaptı.

"TÜRKİYE’NİN İSTEĞİYLE DEĞİL ŞARTLAR NETİCESİNDE GELDİLER"

"Oldukça verimli bir görüşme yaptık" diyen Kurtulmuş açıklamasında şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde de ümit ediyoruz ki Zafer Partisi de genel çerçevede Cumhurbaşkanımıza destek verir ve Türkiye bu seçimi rahat şekilde tamamlar diye düşünüyoruz.

Türkiye’nin meselelerinden birisi göçmenler meselesidir. Önemli bir mesele ama bu meselenin Türkiye’nin isteği üzerine değil şartlar neticesinde ortaya çıktı. Bu insanlar hayatta kalabilmek için buraya geldiler. Ama Türkiye’nin yüklenebileceği bir sınır var.

"HÜKÜMETİMİZ ONURLU BİR GERİ DÖNÜŞ İÇİN ÇALIŞIYOR"

Hükümetimiz Suriyeliler'in güvenli ve onurlu geri dönüşü için çalışıyor, mesafe alıyor. İnşallah Suriye’de normalleşmenin sağlanması, barış ve huzur ortamının temin edilmesi için son derece samimi ve takvimlendirilmiş bir çalışma içindeyiz.

Önümüzdeki dönemde 1 milyon Suriyeli'nin geriye dönüşünü sağlayacak oradaki konutların yapımı meselesi zaten gündemimizde. Bir an önce gönüllü ve güvenli geri dönüşünün temin edilmesi için çalışmalar sürüyor.

Sayın Kılıçdaroğlu, ’10 milyon Suriyeli getirdiniz, 10 milyon daha getireceksiniz’ dedi. Bu doğru değil. Resmi rakamlarla 4 milyon 994 bin Suriyeli var. Bunun iki katını söyledi. Yanlış bilgiyi kamuoyu ile paylaştı."

"ARAMIZDA BELİRLİ FARKLILIKLAR OLDUĞU AÇIKTIR"

Kurtulmuş’un ardından söz alan ev sahibi Ümit Özdağ ise konuşmasından şunları kaydetti:

"Terör örgütlerinin Türkiye’ye yönelik faaliyetlerini ve alınması gereken politika uygulamalarını değerlendirdik. Türkiye’nin en önemli meselesi olan sığınmacı ve kaçaklar meselesinde gündeme getirdiğimiz çözüm önerilerini paylaştık.

Aramızda belirli farklılıklar olduğu açıktır. Onurlu ve gönüllü dönüş bir politikadır. Zafer Partisi’nin politikası ile gerekirse zorla, devletin egemenlik hakkını sonuna kadar kullanması gereken politikalardır. Ama faydalı bir görüşme oldu.

Arkadaşlarımızla bu görüşmenin sonuçları konusunda bir değerlendirmeyi divanda yapacağız. Numan Bey de sanırım bazı değerlendirmeler yapacak, daha sonra sonuçları tekrar değerlendirme imkanımız olacak."

ARAPÇA KONUŞAN SEÇMEN SORUSU

A Haber ekranlarında canlı yayına yansıyan Arapça konuşan seçmen basın mensupları tarından Numan Kurtulmuş’a soruldu. Videoyu görmediğini bu nedenle cevap vermesinin doğru olmadığını ifade eden Kurtulmuş, "Türkiye’de sayıları çok abartıldığı gibi olmayan, vatandaşlık kazanmış olan az sayıda Suriyeli'nin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak zaten oy kullanma hakkı var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan bir kişinin oy kullanması mümkün mü? Ben videoyu bilmiyorum... Görmediğim bir şeyi cevaplandırmak durumunda bırakıyorsunuz ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin oy kullanma hakkı var" dedi.

"GAYRİMENKUL KARŞILIĞI VATANDAŞLIK VERİLMESİN"

Ümit Özdağ ise konuyla ilgili olarak "Videoyu gördüm paylaştım. A Haber teliften dolayı videoyu kaldırtmışlar hesabımdan. Hakikaten Türkçe bilmeyen insanların da seçmen olduğunu biliyoruz. Yurt dışında oy kullandıklarını biliyoruz. Afganistan’da doğmuş, Türk vatandaşı oy kullanıyor, böyle şeyler görüyoruz. Bu demokratik değil. Vatandaşlık verilenler 10 sene süre geçmeden Türkçe’yi öğrenmeden Türk milletinin kaderiyle ilgili oy kullanamasın. Gayrimenkul karşılığı vatandaşlık verilmesin." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler