Kütüphane Haftası kutlamaları başladı

Kütüphane Haftası kutlamaları başladı

29 Mart – 04 Nisan 2010 tarihleri arasında kutlanacak olan 46. Kütüphane Haftası

Çankırı'da 30 Mart 2010 tarihinde İl Halk Kütüphanesi Salonunda saat 10.30’da yapılan açılış töreni ile başladı ve hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Ana teması "Bilgi Mabedi Kütüphaneler" olarak belirlenen 46. Kütüphane Haftası nedeniyle İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından İl merkezinde bulunan ilköğretim ve lise düzeyindeki okullar arasında resim, şiir ve kompozisyon dallarında yarışmalar düzenlenmiş ve ayrıca yıl boyunca en çok kitap okuyan okuyucular belirlenerek yaklaşık 40 kişi ödüllendirilecek.

KÜTÜPHANELERİN YEREL YÖNETİMLERE DEVRİ FACİAYA YOL AÇAR!
Hafta ile ilgili düşüncelerini aldığımız İl Halk Kütüphanesi Müdürü Dursun Yağmur "Uygar toplumlarda bireyin kendi uğraş alanlarında ilerlemesi, önemli görevlere, yetkilere yükselmesi, gelişmiş bir okuma yetisi aracılığıyla kazandığı bilgi birikiminin sonucudur. Herhangi bir bilgi alanında okumayı bir alışkanlık, kendi yaşamının bir parçası yapmış kişi basılı sözcüklerin taşıdığı bilgiyi hiçbir zaman olduğu gibi kabullenmez. Kitaplarda dergilerde karşılaştığı her yeni görüşle hesaplaşır, kendi özgün bağımsız düşüncesini oluşturur. Kulaktan dolma bilgiyle yetinmez." diyerek kitap okumanın önemine vurgu yaptı.

İlk Halk Kütüphanesi Müdürü Dursun Yağmur, kütüphanelerle ilgili hazırlık aşamasında olan yeni düzenleme ile ilgili düşüncelerini de belirterek "Bugünlerde Bilgi Mabedi ve halkın üniversiteleri olarak kabul edilen kütüphanelerimizin yerel yönetimlere devredilmesi söz konusu. Dünkü açılışta meslektaşlarımızın da dile getirdiği gibi gerekli koşullar sağlanıp belirli olgunluğa ulaşmadan yapılacak devir faciaya yol açacaktır. Özellikle kütüphane dermesi açısından kütüphanelerimiz özgür ortamdan uzaklaşarak evrenselden yerele dar bir çerçeveye sıkışıp birer okul kütüphanesi hüviyetine kavuşacaktır. Bu nedenle devir konusunu bir kez daha düşünülmesini öneriyoruz." dedi.

HAFTA SÜRESİNCE
PROGRAMLANAN ETKİNLİKLER...

46. Kütüphane Haftası kutlamaları çerçevesinde Prof. Dr. Berin Yurdadoğ açılış programına onur konuğu olarak katılacak. Ayrıca çocuk kitapları yazarı Pürnur Soğangöz, Erdoğan Kahyaoğlu ve gençlik kitapları yazarı Suzan Geridönmez imza-söyleşi günlerinde okurları ile bir araya gelecek.

Çankırı’da kutlanacak olan 46. Kütüphane Haftası programı etkinleri şöyle:

30 Mart 2010 Salı (Bugün)
46. Kütüphane Haftasının Açılışı
Saat: 10.30
*Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
*Selahattin İnal Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinin müzik dinletisi
*Açılış Konuşması: İl Halk Kütüphanesi Müdürü Dursun Yağmur
*Protokol Konuşmaları
*Ödül Töreni
*İl Özel İdaresince Kütüphanemize alınan 1495 adet kitap ve resim, şiir- kompozisyon yarışmalarına katılanların eserlerinden oluşan serginin gezilmesi.
Yer: İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü
Fotoğraf Sergisi açılışı: Tahsin Nahit Uygur Arşivinden
Yer: 100. Yıl Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galeri Salonu

31 Mart 2010 Çarşamba
*Yazar Pürnur Soğangöz imza-söyleşi
Saat: 10.00—100.Yıl Kültür Merkezi
*Yazar Pürnur Soğangöz imza-söyleşi
Saat: 14.00—Adnan Menderes İlköğretim Okulu
*Masal Okuma Saati (Ana Sınıfları Etkinliği)
Yer: İl Halk Kütüphanesi Çocuk Salonu
Saat: 10.00/14.00
Gün Boyunca Kütüphaneci Salih Eren tarafından kütüphaneyi ziyaret edecek gruplara kütüphane ve kaynak kullanımı hakkında bilgi verilmesi

1 Nisan 2010 Perşembe
*Yazar Suzan Geridönmez İmza-Söyleşi
Yer: 100. Yıl Kültür Merkezi  Saat: 14.00
*Masal Okuma Saati (Ana Sınıfları Etkinliği)
*Gün boyunca kütüphaneci Salih Eren tarafından kütüphaneyi ziyaret edecek gruplara kütüphane ve kaynak kullanımı hakkında bilgi verilmesi

2 Nisan 2010 Cuma
*Yazar Suzan Geridönmez  ve Erdoğan Kahyaoğlu—İmza-Söyleşi
Yer:  100 Yıl Kültür Merkezi Salonu Saat: 10.00
*Erdoğan Kahyaoğlu   İmza-Söyleşi
Yer: İlker Tuncay ilköğretim Okulu Saat : 14.00
*Masal Okuma Saati (Ana Sınıfları Etkinliği)
*Gün boyunca kütüphaneci Salih Eren tarafından kütüphaneyi ziyaret edecek gruplara kütüphane ve kaynak kullanımı hakkında Bilgi Verilmesi

3 Nisan 2010  Cumartesi
Masal Okuma Saati ( Ana Sınıfları Etkinliği)
Yer: İl Halk Kütüphanesi Çocuk Salonu
Saat : 10.00 / 14.00

Fotoğraf 1: Çankırı İl Halk Kütüphane Müdürü Dursun Yağmur Fotoğraf 2: Gün içinde başlayan etkinlikler arasında bulunan sergi açılışından bir görünüm. Fotoğraf 3: İl Halk Kütüphanesinin çocuk okuma salonu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler