Madenden acı haber geldi

Madenden acı haber geldi

İşçilerin patlamadan hemen sonra öldüğü

sanılıyor. Ölüm nedeninin karbonmonoksit zehirlenmesi olduğu belirtildi. Kayıp iki madencinin de bulunması için çalışmalar sürüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında göçük altında kalan işçilerden 28’inin cesedine ulaşıldığını bildirdi.

Bakan Yıldız, kurtarma ekiplerinin çalışmalarını gece boyunca da aralıksız devam ettirerek ve biraz da risk alarak göçüğü geçip cesetlere ulaştığını söyledi.İlk belirlemelere göre, işçilerin patlamadan hemen sonra ve karbonmonoksit gazından yaşamını kaybettiği belirtildi.

BAKAN AÇIKLADI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Yapılan çalışmalarda 28 işçimizin cesedine ulaşıldı" dedi.

Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, ocakta mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, bir kısmının bittiğini belirterek şöyle konuştu:

"Ocak içerisindeki havuz mevkisinde 19 işçinin, 2. ayak dediğimiz bölgede de 9 işçimizin cesedine ulaştık.

Çalışmalara devam ediyoruz.
Karadon’daki asansörün kısmen tamir edilmesiyle arkadaşlarımız oradan indiler ve cesetlere ulaştılar. Arkadaşlarımız büyük risk alarak burada çalışma yaptılar. Ama biz 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu alanında bulunacağız. Basın mensupları arkadaşlarımdan ricam Karadon’a gitmemeleri. Biz bütün bilgileri buradan aktaracağız. Cesetler, Karadon bölgesinden çıkarılacak. Başımız sağ olsun. Kalan 2 arkadaşımıza ulaşmak için çalışmalar sürdürülüyor."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Ömer Dinçer de "Çok üzgünüz, işçilerimizin ailelerine ve Türkiye’ye ’başımız sağ olsun’ diyoruz. Diğer arkadaşlarımız için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler