Mardine internetten 32 Faslı kuma!

Mardin'e internetten 32 Faslı kuma!

Mardin’de yaşayan Arap kökenli erkekler, internette tanışıp anlaştıkları Faslı kızları, Türkiye’ye kuma olarak getiriyor.

Gökçe ve Ortaköy Beldeleri, bu alanda ön plana çıkıyor. Gökçe Beldesi’ne ilk faslı kuma getiren Halit Öncel oldu. Evli ve 11 çocuğu olan Öncel, internette Monia ile tanıştı ve eşini boşayarak Monia’ya resmi nikah kıydı. Liseyi bitirdikten sonra 4 yıl imam hatiplik eğitimi alan Monia, Fransızca’yı da iyi derecede konuşuyor. Gökçe ve Ortaköy beldelerinde birçok evli erkek, Öncel’in açtığı bu yolda gitti. Gökçe beldesinde bir olan internet kafe sayısı 3’e çıktı. Böylece internet kafe aracılığıyla Faslı kadınlara ilgi arttı. Daha önce 15 Faslı gelinin bulunduğu beldede bu sayı geçen yıl 30’a çıktı. Hiç Faslı gelini bulunmayan Ortaköy Beldesi’ne ise 10 gelin geldi. Biri dışında Faslı gelinlerin 24’ü kuma oldu. Çoğu üniversiteli olan kumaların bazıları Fransızca, İspanyolca ve İngilizce konuşuyor. Müslüman olan Faslı kızlar, kuma olarak evlenmeyi kabul etmelerinin inanç ve geleneklerine göre normal olduğunu belirtiyor.

Fransızca öğretmeni kuma
Aziza Eroğlu üniversite mezunu ve Fransızca öğretmeni olmasına rağmen, Mardin’e kuma gelin gelmeyi kabul eden Faslı kadınlardan. Rabat’ta bir kreşte öğretmenlik yapan ve İngilizce de bilen genç kadın, Gökçe Beldesi’nde İskender Eroğlu ile evli. İskender Eroğlu, ilk eşiyle resmi nikah yapmadan yaşadığı için evlilik konusunda sıkıntı çekmediğini dile getiriyor. Aziza ise Fas’taki yaşantısının çok iyi olduğunu, ancak Gökçe Beldesi’ne aşık olduğu için gelin geldiğini belirtiyor. 7 aylık hamile olan Aziza yaklaşık 2 ay sonra bir kız bebeği olacak. Samir Bozdağ ile evlenen Jamila, internet aracılığıyla tanışarak Mardin’e ilk eş olarak gelen tek gelin. Fas’ta yapılan düğünle evlenen çift, Gökçek Beldesi’nde yaşıyor. Fransızca ve İspanyolca’yı ana dili gibi konuşan Jamila 2 aylık hamile. (Hürriyet)
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler