Mehmed Öztürk: Mezarlıklarda pide ikramı artık son bulmalı

Mehmed Öztürk: Mezarlıklarda pide ikramı artık son bulmalı

Ilgaz Belediyesi'ne bağlı Mezarlıklar Müdürlüğü ve Gasilhane hizmet binası; yapımı, çevre düzenlemesi ve personel tahsisinin ardından ilçede hizmet vermeye başladı.

ÇANKIRI'nın Ilgaz ilçesi Yukarı Harman Mezarlığı'nın üst tarafında bulunan Mezarlıklar Müdürlüğü ve Gasilhane hizmet binası; yapımı, çevre düzenlemesi ve personel tahsisinin ardından Ilgaz’da hizmet vermeye başladı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Mehmed Öztürk şu ifadelere yer verdi:

"Cenaze hizmetleri belediyelerin asli görevlerindendir. Belediye olarak bu konudaki eksikliğin farkındaydık. Çalışmalarımızı başlatarak sorunu çözmek için işe koyulduk. İlk olarak mezarlıkları analiz ederek yer seçimi yaptık ve Yukarı Harman Mezarlığı’nın üst tarafını uygun bulduk.

Yer seçiminin ardından hizmet binamızın yapımını tamamladık ve çevre düzenlemesiyle beraber personel tahsisini gerçekleştirdik. Şu an itibariyle Ilgaz’ımıza ve bağlı köylere hizmet vermeye başladık. Tüm cenaze hizmetleri ücretsiz... Ancak isteyen vatandaşlarımız makbuz karşılığı bağış da yapabilir. Bu konuda da herhangi bir zorunluluk yok. Böyle önemli bir hizmeti ilçemize kazandırmayı bize nasip ettiği için Cenab-ı Hakk’a şükrediyorum.

"50 KİŞİLİK YEMEĞİ EVİNE BELEDİYE OLARAK GÖNDERİYORUZ"

Mezarlıklar Müdürlüğümüz ile cenazenin yıkamasından kefenlenmesine, kefenlenmesinden definine kadar tüm cenaze hizmetlerini ücretsiz sunuyoruz. İlçemizde ikamet eden bir vatandaşımız vefat ettiğinde 50 kişilik yemeği evine belediye olarak gönderiyoruz. İlçemize bağlı köylerde bir vatandaşımız vefat ettiğinde ise cenaze nakil aracımız mevtayı köyüne bırakıyor.

"CENAZE SAHİBİNİN EVİNDE YEMEK YAPILMAZ"

Burada şu hususu da belirtmek istiyorum. Mezarlıklarımızın çıkışında 'cenaze sahibinin yemek ikramı' gibi bir uygulama var. Dinimizce uygun görülmeyen bu uygulamanın da ilçemizde bitmesini istiyoruz. Cenaze sahibi acısıyla mı uğraşsın, yoksa yemek hazırlatma telaşında mı bulunsun? Cenaze sahibinin evinde yemek yapılmaz, bilakis komşu, akraba ve tanıdıkları cenaze evine yemek gönderir. İşte belediye olarak bu ayrıntıyı da düşünerek cenaze sahibinin evine yemeği biz gönderiyoruz. Bu vesileyle mezarlık çıkışında yemek ikramı uygulamasının da bitmesini istiyoruz."

"ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Ilgaz’ın gelişmesi ve büyümesini her şeyden çok istediğini ifade eden Başkan Öztürk sözlerini "İlçemiz için çalışmaya, üretmeye ve yeni projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Amacımız Ilgaz’ımızı kabuğunu kırmış, her yönden gelişmiş, milli ve manevi değerlerini özümseyerek günümüz ile bütünleştirmiş, adına yaraşır şekilde büyük ve cazibe merkezi bir ilçe haline getirmek. Bu yüce amaçla çalışmaya, üretmeye ve yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz." diyerek tamamladı.

ihbar-hatti-sozcu-18-resim-01.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler