Mısırda hükümet istifasını verdi

Mısır'da hükümet istifasını verdi

Mısır devlet televizyonu, kabinenin günlerce süren protesto gösterilerinin ardından resmen istifa ettiğini duyurdu.

Mısır devlet televizyonu, kabinenin günlerce süren protesto gösterilerinin ardından resmen istifa ettiğini duyurdu. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, gösterilerin şiddetlenmesi üzerine
dün yaptığı açıklamada, hükümetin görevine son vereceğini belirtmişti.

ÖLÜ SAYSISI ARTIYOR
Mısır’ın başkenti Kahire’de dün gece boyunca süren gösterilerde çok sayıda iş yeri yağmalandı ve askeri araçlar yakıldı.

Kahire’de gösteriler bugün de devam ederken dün Tahrir meydanına gelen ordu birliklerinin meclisin önünde, valilik ve ana arterlerde konuşlandıkları görüldü.

Kahire’deki dün gece süren olaylarda halkın askerler lehinde sevinç gösterilerinde bulunmalarına rağmen, Tahrir meydanında ve opera binası yakınlarında iki askeri cip ile bir zırhlı personel taşıyıcının yakıldığı gözlendi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre ABC Bank, Arap-Afrika Bankası, çeşitli bankalara ait ATM’ler ile Kahire’nin arka semtlerindeki bir çok mağazanın şubeleri yağma edildi. Göstericilerin dün akşam yaktıkları iktidardaki Ulusal Demokrasi Partisi’nin binasındaki yangının hale sürdüğü gözleniyor.

Askeri birliklerin, şehir merkezinde halkla yakın diyalog içinde hareket ettikleri görülürken, kentin bazı yerlerinde, yakılan araçların yolları kapaması nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı görülüyor.

Mübarek’in bugün kurulacak yeni hükümet hakkında yapacağı açıklama Mısır halkınca merakla bekleniyor.

Ülke genelinde dün saat 11.00 itibariyle kesilen cep telefonu bağlantısı bugün açıldı. İnternet bağlantısıysa bazı kentlerde açılmasına karşın ülke genelinde halen erişim sorunları yaşanıyor.

Görgü tanıkları, polisin göstericiler yakınında ateş açtıklarını belirttiler.

Öte yandan, El Cezire televizyonu, İskenderiye kentinde 20'den fazla ceset olduğunu duyurdu.

KAHİRE’DEKİ HASTANEYE 30 CESET GETİRİLDİ
El Damardaş hastanesinden bir yetkili, hastaneye getirilen cesetlerden birinin 7, birinin de 4 yaşında çocuklara ait olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler