Motorlu taşıtta az vergi vermek mümkün mü?

Motorlu taşıtta az vergi vermek mümkün mü?

Motorlu Taşıtlar Vergisinin birinci taksit ödemeleri bugün başlıyor. Peki vergide daha az ödeme yapma imkanınız olduğunu biliyor muydunuz?

Motorlu Taşıtlar Kanunu gereğince araç sahipleri, MTV'nin ilk taksidini 31 Ocak Pazartesi mesai saati bitimine kadar bankalar ya da Motorlu Taşıtlar Vergisini tahsile yetkili vergi dairelerine yatırabilecek.

MTV, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden kredi kartıyla da ödenebilecek.

Aracı olanlar, 1 Ocak 2011'den geçerli olan yüzde 7,7'lik MTV zammı sonrasında, bu yıl 2 taksitte 48 lira ile 15 bin 820 lira arasında Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyecek.

16 ve yukarı yaş grubunda motor silindir hacmi 1.300 cm3 ve altında olan araçların yıllık MTV tutarı 48 lira olarak belirlenirken, bu rakam 1-3 yaş grubundaki araçlar için 436 liraya yükseldi. 1-3 yaş grubunda, motor silindir hacmi 1.301 ve 1.600 cm3 arasında olan otomobillerin yıllık vergisi de 697 liraya çıktı.

4001 cm3 ve üstü motor silindir hacmine sahip otomobillerde ise sözkonusu vergi 15 bin 820 lira oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisinde ikinci taksit, Temmuz ayı içerisinde yatırılacak.

NASIL DÜŞÜK VERGİ ÖDENİR?
Maliye, MTVyi hesaplama yöntemini değiştirdikten sonra piyasa değerine oranla oldukça yüksek tutarda vergi talep ettiği araçlara, kasko değeri ile orantı kurulmak suretiyle daha düşük tarifeden ödeme imkanı tanıdı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi normalde aracın cinsine, modeline, silindir hacmine, yaşına ve tipine göre alınıyor. Mesela binek aracı olarak kullanılanlar I sayılı tarifede yer alırken, ticari maksatla kullanılanlar II. tarifede, deniz ve hava taşıtları da III ve IV. tarifede sınıflandırılıyor.

Bu tarifelerde yer alan araçların ödeyeceği vergiler kademeler şeklinde tespit edilmiş durumda. Kademelere göre alınacak vergiler her sene başında Maliye tarafından güncelleniyor ve her araç için ödenmesi gereken vergi tespit ediliyor. Araç sahipleri vergilerini ödemek istediklerinde vergi dairesine müracaatta bulunuyor ve aracın bulunduğu kademeye göre daha önce tespit edilen vergiyi ödüyorlar.

Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot'ta bugün yazısında bu konuyu ele aldı.

2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi, bir önceki yıl vergisinin "yeniden değerleme oranına göre" yüzde 7.7 oranında yükseltilmesi suretiyle belirlendi. Başka bir anlatımla, 2011 yılıda Motorlu Taşıtlar Vergisi yüzde 7.7 zamlandı.

KİM, KAÇ TL VERGİ ÖDEYECEK?
- Otomobil, cip ve motosikletler ile minibüslerin vergisi, taşıtın yaşı ve motor silindir hacmine bakılarak hesaplanıyor.

- Otomobi ve ciplerin 2011 yılı vergisi en düşük 48 TL, en yüksek 15 bin 820 TL olarak belirlendi.

- Kamyon ve kamyonetlerin vergisi, taşıtların ağırlığı ve yaşına göre belirleniyor. Bu taşıtların 2011 yılı vergisi, en düşük 155 TL, en yüksek 2 bin 369 TL.

- Otobüslerin vergisi ise oturma yeri sayısına ve yaşına göre belirleniyor. Otobüslerin 2011 yılı vergisi en düşük 346 TL, en yüksek 2 bin 105 TL.

DAHA AZ VERGİ ÖDEMEK İSTER MİSİNİZ?
"Kim istemez ki?" dediğinizi duyar gibiyim. Otomobil ve cip vergileri yaklaşık 7.5 milyon vatandaşı ilgilendirdiği ve her yıl değiştiği için, okuyucularımız o yılın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarını ve "indirimli vergi avantajını" her yıl sorarlar biz de açıklarız.

DAHA AZ VERGİ
2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin birinci taksidi, Ocak ayı sonuna kadar ödenecek. Verginizi ödemeden önce, "daha az vergi ödeme" avantajını bilmenizde fayda var.

Kısaca özetleyelim

1- Otomobil ya da cipinizin, kasko değerinin yüzde 5'ini hesaplıyorsunuz.

2- Tablodaki sütunda gözüken, vergi ile kıyaslıyorsunuz.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5'inin altında ise, yapacağımız birşey yok. Tarifeye göre MTV'yi ödeyeceksiniz.

4- MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise, bir alt kademedeki vergiyi ödüyorsunuz. (Bir alt kademede vergi de kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise ikinci alt kademeye inebiliyorsunuz).

BAŞVURU ŞART
-2011 yılında indirimli MTV tarifesinden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen 'bildirim formu' ile vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuruda bulunmayanlar, bu avantajdan yararlanamıyorlar.

-Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da 'MTV indirimi' uygulamasından yararlanamıyorlar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler