Müneccim sendika!

Müneccim sendika!

Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği 'Müdür Yardımcılığı' sınavında ilginç tesadüf!

Eğitim-Bir-Sen'in sınav öncesi alelacele hazırlayıp üyelerine dağıttığı kitapçıktaki 12 soru sınavdakilerle tıpatıp aynı çıktı. Sendika açıklamasında 'Öngörüde bulunduk, soruları tahmin ettik' denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 31 Ekim'de yaptığı ve binlerce kişiyi ilgilendiren 'Eğitim Kurumu Müdür Yardımcılığı Sınavı' kafaları karıştırdı. Sınav yapılmadan 1 ay önce, muhafazakar eğilimli Memur-Sen'e bağlı 'Eğitim-Bir-Sen', 'Hazırlık Kitapçığı' bastırarak üyelerine dağıttı. Kitapçık, 'soru' ve altına sadece 'doğru yanıt' verilerek, yanlış seçeneklere yer verilmeyecek şekilde hazırlandı.

Kitapçıktaki 12 sorunun, MEB'in açtığı sınavdakiyle aynı olduğu ortaya çıktı. Sadece bazı kelimelerin yerleri değiştirilmiş, ancak içerik ve sonuçlar aynı bırakılmıştı. Sınavda adaylara 100 soru soruldu.

'Sınava Hazırlık Kitapçığını 'alelacele' bastırdıklarını dile getiren kitabın hazırlayıcısı Eğitim-Bir-Sen İstanbul Şubesi Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Tuncay Oruç, “Sınavların yapılacağını, hissettik, tahmin ettik. Bütün atama ve yönetmelikler iptal edilince biz kendi kendimize muhtemelen sınav açılacak dedik ve kitabımızı ona göre çıkardık” dedi.

NE SAKINCASI VAR?
Oruç, soruların aynı çıkmasına ilişkin 'Biz kitapçığımızı soru-cevap şeklinde yaptık. Devlet memurluğunda belli konular var. Başka ne sorulabilir ki? Birkaç soruyu isabet ettirmenin ne sakıncası var? Soruların aynı çıkması tesadüf. Yoksa nereden bilelim? Arkadaşlarımız sınava çok iyi hazırlandılar. Öngörüde bulunduk' savunmasını yaptı. Kendisinin de sınavda 60 puan alarak geçtiğini belirten Tuncay Oruç, 'Bizim kitabı iyi çalışanlar kazanmıştır. Sınırı zor geçtim. Çünkü kitabı iyi çalışmadım' dedi. Oruç, rakip sendikaların hazırlık yapamadıklarını da öne sürdü.

MEB'in, vekaletle yürütülen 40 bin müdür yardımcılığı kadrosu için 31 Ekim tarihinde yaptığı sınava, Türkiye genelinde 96 bin öğretmen katıldı. 60 ve daha üstünde puan alan 25 bin öğretmen sınavda başarılı olarak 'Müdür Yardımcısı' kadrosu almaya hak kazandı.

ŞAİBE KALKSIN
Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, “Sınava giren üyelerimizden soru karşılaştırmasını içeren raporlar geldi. Çok sayıda sorunun aynı, çok sayıda sorunun ciddi benzerlikler içerdiği görülmekte. Yetkililerin kapsamlı bir inceleme yaparak sınav üzerindeki şaibeyi ortadan kaldırmaları gerekiyor” dedi.
Kaynak: aksam.com.tr/Ali Ekber Ertürk

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler