Mustafa Abdülhalik Renda ve günlükleri...

Cumhuriyet döneminde, 1920-1950 yılları arasında üst düzeyde görev yapmış, bu görevler arasında Çankırı Milletvekilliğinde de bulunmuş değerli yöneticilerimizden biridir Mustafa Abdülhalik Renda. Biyografisi hakkında bilgi almak isteyenler arama motorlarından kolayca ulaşabilirler. Torunu Sabri Sayarı tarafından 1920-1950 yılları arasında yazmış olduğu günlükler Yapı Kredi Yayınları arasında yayınlandı. 910 Sayfalık bir kitapta toplanan günlüklerde Renda’nın Çankırı Milletvekilliği yaptığı döneme ait bilgiler de yer almakta.

Çoğu kişinin anımsamadığı, hatta bilmediği Çankırı için hizmet vermiş değerli insanı rahmetle anıyorum. Bu notları kitap halinde yayınlayan Sabri Sayarı’ya da teşekkür ediyorum.

Çankırı tarihi ile ilgilenenler için oldukça değerli bilgiler içeriyor. O yılların Çankırı’sını fiziki, kültürel ve sosyal yönlerden değerlendiren bilgiler içeriyor. O yılların zor koşullarında Çankırı’da yaptığı çalışmaları, yolların, köylerin durumu, köylerde yatıya kaldığı kişiler hakkında ve diğer konularda bilgiler içeriyor.

cankiri-abdulhalik-renda-yapi-kredi-yayinleri-anilar-resim-011.jpg

Çankırı’da sokakta birisine şu soruyu sorsak; Mustafa Abdülhalik Renda kimdir diye? Verilen yanıt sadece bir mahalle adı olacaktır. Neyse ki şu ana kadar mahallenin adı değiştirilmedi, şimdilik kurtuldu. Malum çok yer ismi değiştirildi, yerine yenileri kullanılır oldu. Özellikle Cumhuriyet döneminin önemli bir isminin verildiği mahallenin aynı ismi koruması gerekmektedir. Geçmişimize sahip çıkmak, Çankırı’ya değişik alanlarda kalıcı ve yararlı hizmetler verenlerin hafızalardan silinmemesi vefa borcumuz olmalıdır.

Unutmayalım ki Refik Saydam, Tevfik Fikret... Ve daha bir çok değerli insanımızın olduğu Çankırı’nın hafızasının yaşatıldığı böyle güzel yapıtların varlığından da haberdar olalım istedim. İlgilenenlere, meraklısına duyurmak da bizlerin görevi.

Yaşayan araştırmacı, yazar ve eser sahibi olanlara uzun ömür, ebediyete intikal etmiş olanlara da Allah’tan rahmet diliyorum.

mustafa-abdulhalik-renda-gazi-mustafa-kemal-ataturk-ile-birlikte-sozcu18-resim-011.jpg
M. Abdülhalik Renda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte...

Bu yazı toplam 2341 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.