‘Nazım camiye gitti mi?’

‘Nazım camiye gitti mi?’

TBMM Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Nazım'ın mezarında fatiha okudu. Meclis Başkanı

Mehmet Ali Şahin, şair Nazım Hikmet’in Moskova’da ünlü Rus siyaset adamları ve sanatçılarının bulunduğu Novodeçi Mezarlığı’ndaki anıt mezarını ziyaret etti. Nazım Hikmet’in mezarını ilk defa ziyaret ettiğini söyleyen Şahin, bundan bir süre önce Nazım Hikmet’i çok yakından tanıyan birinin kendisine anlattığına göre, Nazım’ın bir Kadir Gecesi günü Sofya’da iken, bu kişiden kendisini camiye götürmesini istediğini söyledi. Söz konusu kişinin de Nazım Hikmet’i camiye götürdüğünü belirten Şahin, “Bu, gurbette bile Nazım Hikmet’in milli duygularını muhafaza ettiğinin bir delilidir. Ben oraya dayanarak kendisine fatiha okuma gereği duydum” diye konuştu.

Nazım, Kadir Gecesi camiye gitmiş miydi?
Meclis Başkanı’nın kastettiği ve Romanya’da yaşayan Tarih Profesörü Mustafa Mehmet, Nazım Hikmet’le ilgili ilginç iddiası şöyle: Nazım Hikmet, 1957 yılının Kadir Gecesinde camiye gitti, Kur’an dinledi ve cemaate hitap etti. Prof. Mehmet, Bükreş’te, Nazım Hikmet’le yaşadığı o tarihi geceyi şöyle anlattı:

“1957 yılıydı. Nazım Hikmet ve eşi Bürkeş’e gelmişti. Ben de kendilerine rehberlik yapıyordum. Bir gece bana dedi ki ’Beni camiye götür’, kendisini ve eşini Bükreş’teki küçük bir mescide götürdüm. O gece Kadir gecesiydi. Buradaki mevlide katılarak Kur’an dinledi, bunla da yetinmeyerek minbere çıktı ve konuşma yaptı. Bükreş’te kaldığı sürede onu hiç bu kadar heyecanlı görmemiştim. Minber’de ’Herşeyden evvel ben bir komünistim. Fakat sizleri bu mukaddes Kadir gecesi derli toplu bir yerde görmekten son derece mutluyum’ dedi.”
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler