Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunları Derneğinden açıklama

Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunları Derneğinden açıklama

"Sen 'öğretmen' olamazsın" başlıklı haberimiz üzerine

Nevzat Ayaz Öğretmen Lisesi Mezunları Derneği yazılı bir açıklama göndererek, konu ile ilgili düşüncelerini belirttiler.

Sözcü18.com olarak yaptığımız haberin neresi ile hangi oranda "ilintili" olduklarına anlam veremediğimiz "Mezunlar Derneği" açıklamasını "haber sonrası yaşanılanlarla ilgili" katkısı olabilir düşüncesiyle sizlere sunuyoruz.

"Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunlar Derneği olarak 31.12.2009 tarihinde okulumuzda yaşanan talihsiz olayın, 02.02.2010 ve 03.02.1010 tarihlerinde yerel bir haber sitesinde “Şok Haber”, “Flash Haber”, “Gündem Yaratacak Haber” gibi magazinsel başlıklarla manşetten verilmesi ve yerel basına malzeme yapılması sonucu okulumuzla ilgili kamuoyunda meydana getirilmeye çalışılan olumsuz kanaatten duyduğumuz rahatsızlığı belirtmek üzere bu açıklamayı yayınlama gereksinimi duyduk.

Olayla ve olaya müdahil şahıslarla ilgili tarafsızlığımızı belirtmekle birlikte, 5651 sayılı kanunla internette içerik sağlayıcı olarak tanımlanmış, haber sitesi editörünün belli bir kesimi eleştirmek adına, kurumsal kimlik taşıyan okulumuzun ismini kullanmasından ötürü son derece büyük bir üzüntü duymaktayız. 

Olay kullanılarak öğretmenimizi destekleyenler ve bahsi geçen öğrencileri destekleyenler şeklinde bir cepheleştirme hareketine başvurulmuştur.1991 yılından bu yana okulumuz; eğitim-öğretim, sosyal ve kültürel faaliyet alanında göstermiş olduğu üstün başarısını öğretmen-öğrenci arasındaki aile ortamına borçludur. Ancak yapılan bu haberin yanlılığı okulumuzdaki birlik ve beraberliğe gölge düşürmüştür. Öğretmen-öğrenci arasında böyle bir kutuplaşma yaratılması son derece yanlış bir tutumdur. 

Bizleri üzen diğer bir konuda, okulumuzun isminin diğer haberde yer alan “İhalelerle”, “Güç gösterileri” gibi ibarelerin yer aldığı siyasî haberlerle aynı metin içerisinde yer almasıdır. 

Atatürk ilke ve inkılâplarına sıkıca bağlı aydın öğretmen adayları yetiştirmekten başka bir amacı olmayan öğretmenlerimizin farklı bir tutum sergilemesi halinde herkesten önce tepki gösterecekler yine bizler oluruz.

Son olarak kişisel fotoğrafların içerik sağlayıcısı tarafından bahsi geçen sitede yayınlanması 5651 sayılı kanun gereğince kişilik haklarının ihlali sonucunu doğurmaktadır.
Bu önerme doğrultusunda habercilik ilkelerini ve hukuk kurallarına bağlı kalmanızı temenni ediyoruz.

Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu"
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler