• BIST 92.071
  • Altın 361,049
  • Dolar 6,7645
  • Euro 7,3101
  • Ankara 5 °C
  • İstanbul 8 °C
  • İzmir 11 °C
  • Çankırı -1 °C
  • Antalya 11 °C
  • Muğla 8 °C

Osman Kavala bugün tahliye edilebilir

Osman Kavala bugün tahliye edilebilir
Osman Kavala'nın avukatı İlkan Koyucu, "Kanuna göre Osman Kavala 25 Şubat 2020’de (Bugün) Osman Kavala tahliye edilmek zorunda" dedi.

Gezi davasından beraat edip tahliye kararı verildiği gün, 15 Temmuz darbe soruşturması kapsamında hakkında tutuklama kararı verilen iş adamı Osman Kavala’nın avukatı İlkan Koyucu, çektikleri 10 ayrı video ile tüm süreci anlattı. Avukat İlkan Koyucu, "Kanuna göre Osman Kavala 25 Şubat 2020’de (bugün) Osman Kavala tahliye edilmek zorunda" dedi ve bunun hukuki gerekçelerini açıkladı.

İşte Kavala’nın avukatı İlkan Koyucu'nun 10 videosunun tamamı:

Gezi davasında tahliye kararı verildikten sonra yaşananlardan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı basın açıklamasına, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya ilişkin beyanlarından Kavala’nın emniyette ve savcılıkta sorgusunda ifadesinin alınmamasına kadar yaşananları Avukat Koyucu anlattı.

Osman Kavala’nın şu an tutuklu bulunduğu dosyadan 11 Ekim 2019’da zaten tahliye edildiğini söyleyen Koyuncu, “18 Ekim 2017’de tutuklanmıştı. Yeni Yargı Paketindeki kanuna dayanarak, iki yıllık tutukluluk süresini dolduran Osman Kavala’nın 25 Şubat 2020’de tahliye edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Soruşturma aşamasında tutukluluk süresi en fazla iki yıl olabilir. Bu Osman Kavala’nın ikinci tutukluluğu. Daha önceden var olan bir soruşturmaya ilişkin olarak ikinci kez tutuklandı.

“17 Ekim 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan Birinci Yargı Paketi olarak geçen bir kanun var. Bu kanuna göre Osman Kavala’yı da atfedilen suçu da kapsayan bir şekilde soruşturma aşamasında tutukluluk süresi en fazla iki sene olabilir. Normalde bir buçuk sene olabilir ama gerekçe gösterilerek en fazla iki seneye kadar uzatılabilir. Gözaltında geçen süreler de tutukluluğa dahildir.

Osman Kavala 18 Ekim 2017’de tutuklandı. 11 Ekim 2019 tarihinde aynı soruşturmadan tahliye edildi. Yani Osman Kavala ikinci kez gözaltına alındığında iki senenin dolmasına tam yedi gün vardı. Şimdi tekrar gözaltına alındı, 18 Şubat’ta tekrar tutuklandı. Dolayısıyla 25 şubat 2020’de (bugün) Osman Kavala’nın tutukluluğunun ikinci senesi doluyor. Yasa hakime, savcıya bir takdir yetkisi veren bir durumda değil, kanun ve emredici. Kanuna göre Osman Kavala 25 Şubat 2020’de Osman Kavala tahliye edilmek zorunda.”

AVUKATLARDAN İTİRAZ DİLEKÇESİ
Avukatlar Prof. Dr. Köksal Bayraktar, Deniz Tolga Aytöre ve İlkan Koyuncu, bugün Osman Kavala’nın tutukluluğuna itiraz etti.

Osman Kavala’nın avukatları birinci yargı paketi ile kanunlaşan soruşturma aşaması için azami tutukluluk süresi olan iki yıllık sürenin bugün itibarıyla dolduğuna dikkat çekti.

Avukatlar, AİHM'nin ihlal kararının tutuklamaya konu suçlamayı da kapsadığı ve kararda yer alan derhal salıverilmesine ilişkin ifadeye rağmen Osman Kavala'nın “derhal” tutuklandığını belirterek, şu hatırlatmada bulundu:

“Tutuklama kararında yer alan ve Osman Kavala'nın Henri Barkey ile bir araya geldiği iddia edilen günlerde; Osman Kavala ve Henri Barkey’in faklı şehirlerde olduğu ve bu hususun 2017 senesinde yapılan Emniyet sorgusunda sabit olduğu, tutuklamaya gerekçe olarak gösterilen kaçma şüphesine ilişkin hiçbir delil ileri sürülemedi.”

Avukatlar yukarıda anılan gerekçelerle birlikte Gezi protestolarından dört sene, darbe girişiminden bir sene sonra, 2017 senesinde gözaltına alınan Osman Kavala'nın kaçma şüphesinden söz edilemeyeceğini belirterek tahliye talebinde bulundu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940