Ostimde ikinci patlama

Ostim'de ikinci patlama

7 kişinin öldüğü Ankara - Ostim'de yaşanan ikinci patlamada ölenlerin sayısı 11'e yükseldi.

İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde biyodizel ve tiner dolum atölyesinde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 11'e yükseld.. İtfaiye ve arama kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ediyor.

OLAY YERİNDEN GÖRÜNTÜLER İÇİN - VİDEO

İvedik Organize Sanayi Bölgesi 25. Cadde'de bir biyodizel ve tiner dolum atölyesinde akşam saatlerinde sebebi belirlenemeyen bir neden dolayı yangın çıktı. Yangın sırasında atölyenin önünde bulunan bir acında LPG tüpünün patlamasının ardından ortalık savaş alanına döndü. Olay yerin çok sayıda itfaiye ve sivil savunma ekipleri sevk edilirken, polis ekipleri de patlamanın bulunduğu bölgede yoğun güvenlik önlemi aldı.

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAF KARELERİ İÇİN

 İtfaiye ekipleri atölyeden yükselen alevlere müdahale ederken, yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Yangının söndürme çalışmalarının ardından itfaiye ve arama kurtarma ekipleri tarafından başlatılan çalışmalar sonucu 11 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

İtfaiye ve arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam ediyor.

İşçilerin feryadı: ‘CAYIR CAYIR YANIYORUZ!’
Son belirlemelere göre 11 kişinin hayatını kaybettiği patlamada ölü sayısı konusunda sürekli çelişkili bilgiler geldi. Onlarca işçi de atölyede mahsur kalırken görgü tanıklarının anlatımına göre, saatler ilerledikçe, bodrum katına ulaşılamaması nedeniyle ölüme yaklaşan ve “Cayır cayır yanıyoruz” diye feryat eden işçiler yaşamını yitirdi.

OSTİM'de dün sabah saatlerinde jeneratör üretim tesislerinde  meydana gelen patlamada da 7 kişi hayatını kaybetmişti.

30 OKSİJEN TÜPÜ PATLADI
Türkiye’nin en büyük sanayi merkezlerinden OSTİM Sanayi Bölgesi’nde terör saldırılarını andıran iş kazalarına sahne oldu. Sabah erken saatlerde, sondaj ve hidrolik makinaları üreten fabrikanın kaynakhane bölümünde meydana gelen şiddetli patlamada 7 işçi yaşamını yitirdi, 34 kişi yaralandı. Fabrikanın 2007’deki teftişten bu yana denetlenmediği ve işletme belgesinin bulunmadığı ortaya çıktı.

İlk patlamanın olduğu alanın iki sokak aşağısında bulunan İvedik Sanayi Bölgesindeki atölyede akşam saatlerinde ikinci bir patlama meydana geldi.

‘BUNUN ADI CİNAYET’
Kısa süre öncesine kadar kapalı olduğu öğrenilen, torna atölyesi ruhsatı almasına rağmen tiner ve boya üretimi yapan atölyedeki patlama sonunda  7 işçi öldü, çok sayıda işçi alevlerin arasında mahsur kaldı.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, patlamalar için, “Bunun adı cinayettir” derken, Ankara Valisi Alaattin Yüksel, gerekli tedbirlerin alınmadığı iddiaları konusunda “Kimsenin yanına birşey bırakmayız” diye konuştu.

Patlamanın ardından 4 katlı fabrikanın üretim kısmı tamamen kullanılamaz hale gelirken, binanın 3 katı ve cephe duvarı çöktü.  Yaklaşık 50 kişinin çalıştığı fabrikada meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre Dursun Kavak, Necdet Ali Tanışman, Ali Yiğit, Satılmış Şimşek, Abdulkadir Kurt ve Bayram Sönmez yaşamını yitirdi. Enkazda olduğu sanılan Abdullah Karakülah ile Ahmet Özdemir adlı işçilerden ise geç saatlere kadar haber alınamadı.

DÖRDÜNÜN DURUMU AĞIR
Olayda, 34 işçi de yaralandı. Ankara’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan yaralı işçilerden 15’i taburcu edilirken, tedavileri süren 19 işçiden 4’ünün durumunun ağır olduğu bildirildi.

SAHİBİ FENALAŞTI
Özkanlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkan, çalışmaları izlediği sırada fenalaştı. Özkan’a ilk müdahale olay yerindeki ambulansta yapıldı.

‘CAYIR CAYIR YANIYORUZ!’
Daha ilk patlamanın şoku atlatılmadan ikinci patlama haberi geldi. 10 kişinin yaşamını yitirdiği diğer patlamada onlarca işçinin atölyede mahsur kaldığı ifade edildi.

Görgü tanıklarının anlatımına göre, saatler ilerledikçe, bodrum katına ulaşılamaması nedeniyle ölüme yaklaşan ve “Cayır cayır yanıyoruz” diye feryat eden işçiler yaşamını yitirdi.

LPG Mİ TİNER TANKI MI?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, OSTİM’de ilk patlamanın meydana geldiği bölgeyi incelemesinden yaklaşık 45 dakika sonra meydana gelen patlama, terör ve sabotaj kuşkusu yarattı. Patlama sesinin duyulmasının ardından, ilk patlamanın enkazında çalışan itfaiye araçları ve kurtarma ekipleri ikinci patlamanın meydana geldiği atölyeye geldi.

İlk etapta 4 kişinin yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Bu sabah ise ölü sayısının 10'a yükseldiği açıklandı. Patlamanın, atölyenin önünde duran bir aracın LPG tankının patlaması sonucu meydana geldiği iddia edildi. Ancak daha sonra patlamanın LPG’den kaynaklanmadığı, atölyedeki patlamanın etkisiyle bazı araçların LPG tankının infilak ettiği iddiası ortaya atıldı. İtfaiye yetkilileri, bu konunun daha sonra açıklığa kavuşacağını kaydetti.

KOL BACAK TOPLUYORUZ
Kurtarma ekipleri, dehşeti “Kol, bacak topluyoruz savaştan beter bir görüntü” şeklinde anlattı.

KESME İŞLEMİ YAPILIRKEN OLDU
Olay yerinde inceleme yapan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, enkazın bazı bölgelerinin tehlikeli ve çökme ihtimalinin olduğunu belirterek, kurtarma ekiplerinin bu riskleri göz önünde bulundurarak çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı. Ergün, “Çalışma esnasında oksijen tüplerinin olduğu bölümde kesme işlemi yapılırken bir patlamanın olma ihtimali çok yüksek. Bunun üzerinde ağırlıklı olarak duruluyor” dedi. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da üzücü bir durumla karşı karşıya kaldıklarını, işyeri sahibi Hasan Özkan’ı da yakından tanıdığını söyledi. Çağlayan, oksijen tüpleriyle çeliklerin kesildiği alanda, patlamanın meydana gelmiş olabileceğini bildirdi.

DİNÇER: İŞLETME BELGESİ YOK!
Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, akşam saatlerinde katıldığı sergi açılışında, patlamayla ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Dinçer, şunları söyledi: “İşyerinin birkaç yıl önce taşındığına dair tespitlerimiz var. Dolayısıyla ondan önceki denetimlerimizle alakalı herhangi bir değerlendirme yapmanın pratik bir faydası olmayacak. Biz 2007 yılında denetim yapmışız bildiğim kadarıyla. İnsan hayatını tehlikeye atacak tespitler değildi. Bazı eksiklikler görülmüş. Yine işletmede bir eksiklik olarak işletmenin işletme belgesi olmadığını öğrendim. Sebeplerini inceliyoruz.”

‘FABRİKA MODERN BİR SIKINTI YOKTU’
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, fabrikadaki genel denetimlerin OSB yönetimince, iş güvenliği konusundaki denetimlerin ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yapıldığını belirterek, “Çok modern bir fabrika ve fabrikayla ilgili bize intikal eden herhangi bir sıkıntı yok” dedi. HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da “Fevkalade büyük bir patlama. Bu patlama 1-1,5 kilometre ötedeki binalara da etki etmiş” dedi.  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmiş olsun dileklerini iş yeri sahibine ilettiklerini belirtti. Olay yerinde incelemede bulunan MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı “Hükümet, gerekli çalışmayı yaparak, iş güvenliğine uymayan işletmelere de caydırıcı müeyyideleri uygulamalıdır” dedi.

KALAN VARSA DA SAĞ DEĞİLDİR’
İtfaiye Daire Başkan Ceyhun Karakuş patlamanın meydana geldiği binanın bodrum katında yangının devam ettiğini belirterek, “Diğer katlara girdik ama bodruma daha ulaşmış değiliz. Eğer orada canlı birileri varsa da sağ kaldığını düşünmüyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler