Otistik öğrenciler Ilgaz Dorukta kamp yapıyor

Otistik öğrenciler Ilgaz Doruk'ta kamp yapıyor

Anka Sporla Yaşam Gençlik ve Spor Kulübünde eğitim gören 20 otistik öğrenci Ilgaz

Doruk Otel'de kamp yapıyor. Öğrencilere 20 öğretmen ve 7 öğrenci ailesi eşlik ediyor.

“Her çocuğun spor yapma hakkı vardır” sloganı ile yola çıktıklarını dile getiren Anka Sporla Yaşam Gençlik ve Spor Kulübü kurucu üyesi ve İdari Koordinatörü İsmail Avşar, otistik çocuklar için düzenledikleri program çerçevesinde, "Burada kayak yapıyoruz, birlikte oyunlar oynuyoruz. Yaptıklarımız onların sosyalleşmesi açısından çok önemli'' dedi.

Sporun çocuklar üzerinde çok önemli etkileri olduğunu söyleyen Avşar, "Başta otizmli çocuklar olmak üzere bütün farklı gelişim gösteren çocuklara spor eğitimi veriyoruz. Sporun çocukların üzerinde çok ciddi ve faydalı etkileri var. Çocuklarımızın, normal bir insanın ihtiyacı olan spordan daha fazlasına ihtiyacının olduklarının bilincindeyiz. Onları spor yaptırarak her şeyden önce hayatın içine biraz daha sokmaya ve katılmalarına yardımcı oluyoruz. Her şeyden önce biz onlara sevgimizi veriyoruz ve her şeyden önce onların kalplerini fethetmeye çalışıyoruz. Her çocuğun belki en büyük hayalidir oyun oynamak, top oynamak ne yazık ki bizim çocuklarımız bunları eğer öğretmezseniz yapamıyorlar. Onlara oyun oynamayı öğretiyoruz, çocuk olmalarını sağlıyoruz ve yardımcı oluyoruz” şeklinde konuştu.

BURASI ÇOK GÜZEL BİR ORTAM...
Avşar, “Burası çok güzel bir ortam. Özellikle çocuklarımızın güvenle kayak yapabilecekleri pistler mevcut. Çocuklarımızın bazılarının ailelerini de buraya davet ettik. Onların da çocuklarının mutluluklarına eşlik etmelerini ve güzel bir tatil geçirmelerini planladık” diye konuştu. Ilgaz Dağından dünyaya seslenmek istediğini bildiren Avşar, "Bizim çocuklarımızın beceriksiz, şımarık ya da aşırı kapasitesiz değil, sadece farklı yollarla öğrendiklerini göstermeye çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Çocukların üzerinde bu ve benzeri eğitimlerin ardından önemli gelişmeler gözlendiğini söyleyen aileler ise, “Onları kayak yaparken görmek bizi çok mutlu ediyor. Kayak yaparken gözlerinde gördüğümüz o mutluluk bizler için çok önemli. Çünkü o mutluluğu her zaman her yerde göremiyoruz” dediler. (Kaynak: iha)
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler